Panax ginzeng, maca és cordyceps. Nem egy új sci-fi film szereplőit mutatjuk be, hanem olyan természet adta csodákat, amelyek bizonyítottan feltöltenek energiával.

Ha rendszeresen azon kapod magad, hogy többször is benyomod a szundi üzemmódot, mire kikászálódsz az ágyból, nyitott szemmel alszol a munkahelyeden, képtelen vagy összeszedni a gondolataidat, sportolni meg már abszolút nincs erőd, valószínűleg krónikus fáradtságban, kimerültségben szenvedsz. A fáradtságnak számos oka lehet, ezért elsőként egy teljes körű orvosi vizsgálat javasolt, hogy kiderítsd, mi állhat a probléma hátterében.

A fáradtságot többek közt okozhatja a nem megfelelő, többször megszakított alvás, rossz étrend, stressz, depresszió, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, testmozgás hiánya, a sokat repülőknél pedig a jet lag (időeltolódással járó fáradtság).

„Különböző gyógynövény-készítmények hatásosan veszik fel a harcot a fáradtság bizonyos fajtáival” – mondja Dr. Maura Henninger, New York-i orvos-természetgyógyász, aki meg is osztja velünk tudását azokról a természet adta kincsekről, amelyeket kimerültség esetén javasol, különösen a hűvösebb, hidegebb hónapokban.

Édesgyökér

Ha a kimerültség miatt zombi-üzemmódban működsz, és ezért naponta több csésze kávét is megiszol, az könnyen mellékvese-fáradtsághoz vezethet.

A következő tünetek utalhatnak erre: kimerültség, idegesség, álmatlanság.

A mellékvesék felelősek az ún. kortizoltermelésért. Ez a hormon kulcsfontosságú szerepet játszik a szervezet stresszválaszában: a folyamatos stressz miatt a mirigyek kevés kortizolt, vagyis stresszhormont termelnek, ami aztán folyamatos fáradtsághoz eredményezhet. Az édesgyökér egy általánosan használt természetes medicina (a kínai orvoslás évszázadok óta használja), aminek segítségével a kortizolszint helyreállhat, és idővel a krónikus fáradtság is megszűnhet. Amennyiben vérhígítót, káliumot vagy vérnyomáscsökkentő gyógyszert szedsz, mindenképp konzultálj az orvosoddal, mert az édesgyökér – igaz, csak nagy dózisban – megemelheti a vérnyomást.

Fotó: Getty Images

Panax ginseng

A hagyományos kínai orvoslásban a panax ginsengről (magyar nevén ázsiai ginzeng) úgy tartják, hogy nagyfokú energiát biztosít a szervezetnek. Ma étrend-kiegészítőként használják az általános közérzet javítására, valamint olyan egészségügyi problémákra, mint a szív- és érrendszeri rendellenességek, depresszió, merevedési zavarok, menopauzális hőhullámok- és a fáradtság. A Journal of Alternative and Complementary Medicine folyóiratban közölt kutatás szerint,

az amerikai és az ázsia ginzeng is képes fellépni a fáradtság ellen, illetve szedése javítja a fizikai- és szellemi egészséget, és hosszan tartó energiát nyújt.

A panax ginseng tea, folyadék vagy kapszula formájában is kapható, de ha valaki bármilyen antidepresszánst, cukorbetegség elleni vagy vérhígító gyógyszereket szed, feltétlenül konzultáljon a kezelő orvosával, mielőtt elkezdené a kúrát.

Fotó: Getty Images

Maca gyökér

Rengeteg kutatás – köztük egy tanulmány –, amelyet 2019-ben publikáltak a Natural Product Research folyóiratban, és egy másik, amit két évvel korábban hoztak nyilvánosságra az International Journal of Biological Macromolecules-ben, azt látszik bizonyítani, hogy a maca kivonat fáradtságcsökkentő hatással van a kísérleti állatokra.

Az Andok perui lejtőin őshonos növény többek közt arról híres, hogy koffeinszerű energiát nyújt úgy, hogy az nem jár együtt izgatottsággal, hirtelen fellépő idegességgel.

A maca gyökeret fogyasztó emberek arról számoltak be a természetgyógyásznak, hogy sokkal éberebbek, energikusabbak, jobban bírják a mindennapi megpróbáltatásokat. Egyes kultúrákban a maca gyökér pörkölt, sült ételként vagy levesként kerül az asztalra. A maca gyökér nem csak fáradtság ellen hatásos, de növényi fehérjékben, vasban, cinkben, magnéziumban, kalciumban és különböző vitaminokban is bővelkedik. Pajzsmirigyproblémák és magas vérnyomás esetén használatát illetően feltétlenül ki kell kérni az orvos javaslatát.

Fotó: Getty Images

Szibériai ginzeng

Vagyis tajgagyökér. Ennek a kicsi, fás cserjének a gyökerét a kínai orvoslás általában a krónikus fáradtság természetes gyógymódjaként használja. „Bár nem valódi ginzeng, a szibériai ginzengről ismert, hogy segíti a stressz leküzdését” – mondja Jaquel Patterson természetgyógyász. 

Többek közt kimutatták róla, hogy javítja a sportteljesítményt, növeli a fizikai, illetve szellemi állóképességet, és segíti a kiegyensúlyozott alvást.

További előnyökkel jár, hogy támogatja az általános immunműködést, és stimulálja a hormonokat. Kapható kapszulában, por alakban és tea formájában. Aki vérhígítót, antidepresszánst szed, esetleg cukorbeteg vagy autoimmun betegsége van, konzultáljon a kezelőorvosával, mielőtt szibériai ginzenget kezd szedni!

Fotó: Getty Images

Cordyceps

Egy 2015-ben közzétett állatkísérlet azt bizonyította, hogy ez a kínai hernyógomba nagy áttörést okozott az izomgyengeség javításában, a sportteljesítmény növelésében és a fáradtság leküzdésében.

„Öregedésgátló és daganatellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, sőt segít a gyulladás elleni küzdelemben, ami a fáradtság kiváltó oka lehet. Továbbá természetes antibiotikumként működik, megakadályozva a káros baktériumok szaporodását, fogyasztása megóvja az ép bélflórát” – mondja Dr. Patterson.

Általában por, kapszula és folyékony formában kerülnek a boltok polcaira. Egyesek úgy fogyasztják, hogy felbontott kapszulából kinyert port hozzáadják a leveshez vagy a teához. „A cordycepsnél különösen fontos a termék minőségi forrását ellenőrizni” – teszi hozzá Dr. Patterson. A cordycepsről ismert, hogy fokozhatja az autoimmun betegségek tüneteit és növelheti a vérzés kockázatát. Immunszuppresszív gyógyszerek, szteroidok szedése során orvosi belegyezés nélkül nem szedhető! Mindenki másnak kimondottan ajánlott, ha egy energikusabb, kiegyensúlyozottabb életre vágyik. Természetesen mindezek mellett nem elhanyagolható  a megfelelő minőségű-, óraszámú alvás, rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, amit egyetlen készítmény sem képes pótolni, de ezekkel együtt sokat javíthatunk az életminőségünkön. Jöhet az energia? 

Fotó: Getty Images

(Kiemelt kép: Getty Images)