A halloween legnépszerűbb szokásai a tengerentúlon a jelmezbe öltözés és a környékbeli házak felkeresése édességgyűjtés céljából. Mi is jól ismerjük a jelenséget a filmekből és a sorozatokból. De valaha is elgondolkodtál már azon, miért pont édességeket kapnak a kis boszorkányok és kísértetek a bejárati ajtók előtt?
Maga a halloween az ősi kelta hagyományokból kialakult autentikus ír ünnep (tavaly írtunk róla hosszabban is, ha érdekel), az édességgyűjtésnek azonban csak a 20. század elején lett divatja Amerikában. „A halloween az 1930-as évekig nagyrészt a vidéki csínytevők privilégiuma volt, és bár előfordult, hogy édességet kínáltak, nem volt különösebb jelentősége – mondja Lisa Morton író, forgatókönyvíró és halloween-történész. –
Majd a ’30-as években a nagyvárosokban is egyre nagyobb teret kapott a tréfálkozás, ami esetenként nagy méretű rongálással is járt, jelentős anyagi kárt okozva a városoknak.
Ahelyett, hogy egyszerűen betiltották volna az ünnepet (amit egyes városok fontolóra is vettek), civil csoportok előálltak azzal a zseniális ötlettel, hogy édes csemegékkel, jelmezekkel és bulikkal szelídítik meg a csapatokat.” Ez be is vált, olyannyira, hogy 1936-ban már meg is jelenik trick-or-treat kifejezés egy magazinban, amit mi itthon inkább úgy használunk, hogy csokit vagy csalunk.
Gyorsan kapcsoltak az édességgyártók
Az ünnephez kapcsolódó finomságok eredetileg házi készítésű fánkok és pattogatott kukoricagolyók voltak, de a gyerekek kedvenc ünnepe sokáig szünetelt, miután az Amerikai Egyesült Államok is belépett a második világháborúba, és a cukor hiánycikké vált.
A háború után aztán hamar visszatértek az utcákra a kis szellemek, boszorkányok és zombik, ami leginkább a korai televíziós műsoroknak köszönhető, amelyekben előszeretettel sugároztak halloweenes tartalmakat.
„Az édességgyártó cégek hamar rájöttek, hogy a háziasszonyok szívesebben veszik meg előre a csomagolt finomságokat, mintsem egész nap a konyhájukban sütögessenek, így ezek az édességek nagyon hamar népszerű árucikké váltak – teszi hozzá a szakértő. – Az 1950-es évek közepére például már minden magazin hemzsegett az édességgyártó cégek hirdetéseitől, mint például a Hershey’s, a Mars és a Brach’s.”
Tragikus történet
Az 1970-es években ismét visszaszorult az édességkiosztás hagyománya, miután 1974-ben egy nyolcéves gyermek halálát okozta egy mérgezett cukorka. Először ismeretlen személy után nyomoztak a hatóságok, majd kiderült, hogy a tragikus eset mögött a gyerek édesapja állt (Ronald Clark O’Bryan az ember, aki megölte a halloweent néven vonult be az emlékezetbe): így próbált meg biztosítási pénzhez jutni. Bár az igazságra fény derült, a szülők annyira féltették a gyerekeiket, hogy nem merték elengedni őket. Annak ellenére sem, hogy a néhány kórház még azt is felajánlotta, hogy röntgen felvételt készítenek a begyűjtött cukorkákról, kiszűrve a mérgezett darabokat.
Mai hagyományok
„Bár természetesen még mindig az édességgyűjtés a halloween legnépszerűbb része, manapság sok szülő szívesebben viszi gyermekeit állatkertbe, farmokra” – mondja Morton, aki elárulta, hogy nyilvánvalóan a koronavírus megjelenése sem kedvezett a jelmezes mulatságnak. Itthon, mivel kevésbé van hagyománya a cukorgyűjtésnek, inkább különböző halloweeni témájú rendezvényre, bulira viszik a kicsiket a szülők, vagy faragnak otthon tököt. A lényeg úgyis a közös élmény – persze, rögtön az édesség után.
Kiemelt kép: Getty Images