„Egyik este épp a legkisebb gyerekemnek olvastam, amikor beugrott a megoldás: azt kérem, hogy mindenki hozzon nekem egy példányt a kedvenc könyvéből. Az olvasás úgyis az a dolog, ami után mindig vágyakozom, mert három gyerek és a munka mellett kevesebb időm jut rá, mint szeretném. Az ötlet nagyon jól sült el, azóta már többen is jelezték, hogy ők is alkalmazni fogják ezt a megoldást. Volt, akiről tudtam, mit fog hozni, és arra is számítottam, hogy lesznek olyan könyvek, amiket több példányban is megkapok: például a Büszkeség és balítéletet Jane Austintól vagy a Száz év magányt Gabriel García Márqueztől. De azért nagy meglepetések is értek, mint például az Osztalékból szabadon Sólyomi Dávidtól…” – sorolja.
Zsófi azt is kérte, hogy mindenki írjon neki pár sort a könyvbe, amiből az is kiderül, hogy miért éppen erre esett a választása. Az ünnepelt is készült: minden résztvevőről írt egy négysoros verset. Ezeket sorban elmondta, már csak azért is, hogy az ország különböző részeiből érkező barátok egymást is jobban megismerhessék.
A közgazdász anyuka legszívesebben könyvek társaságában tölti kevéske szabadidejét, igazat adva V. Kulcsár Ildikónak, a Nők Lapja szerzőjének, aki szerint a világ egyik legnagyobb csodája, ha bekuporodhatunk egy kényelmes fotelbe egy könyvvel, amit valaki más létrehozott, elmerülhetünk egy másik világban, és még élettanácsokat is kaphatunk.
Mint mondja, leginkább kortárs magyar szerzőket olvas, kedvencei Finy Petra és Grecsó Krisztián, legutóbb pedig egy gyerekkönyvsorozat, Miklya Luzsányi Mónika Rozmaring és tarack-könyvei, majd szintén tőle Az ecsedi boszorkány volt rá nagy hatással. Nem csoda, hogy Zsófi gyerekei is olvasóvá cseperednek. Bár a nagylány, a tizenegy éves Bella kütyüzni is szokott, azért a könyvekhez sem hűtlen, hasonlóan öccséhez, a tízéves Nimródhoz. Zsófi elmondása szerint a hároméves Mór a legnagyobb könyvrajongó, persze neki még felolvasnak.
Most, hogy Zsófi könyvtára ilyen szép gyarapodásnak indult, akár kölcsön is adhatna belőle. Ezzel kapcsolatban a férje gondolatát idézi:
„ha kölcsönadod, vedd úgy, hogy ajándékba adod, ha pedig visszakapod, vedd úgy, hogy ajándékba kaptad.”
Szerencsére ezentúl a könyv hazatalálását egy szép Ex Libris (azaz könyvjegy, egy olyan grafikai alkotás, amely a könyv tulajdonosát jelöli – a szerk.) segíti, amivel egyik barátjuk lepte meg Zsófit a „kötelező” könyv mellé.
Kiemelt kép: Getty Images