Budapesten ekkoriban két hatalmas játékáruház is működött. A főleg német területről érkező játékok kánaánja volt hazánk. Igaz, csak a városi kislányok jártak össze babázni, nekik viszont öltöztetős, pislogós volt. A babák mellé lehetett kérni babaszobát, kicsi porcelánedényeket, pici bölcsőt, kistestvért.
A baba az egyik legfontosabb játéknak számított, a leggyakrabban ezt csomagolták be karácsonyra, a fa alá. Akkoriban a porcelánfejű, gyönyörű szempillás, igazi hajasbabáknak nagy sikere volt, de épp törékenységük okán nagyon kellett rájuk vigyázni. A ruhájukat külön megtervezték, alsószoknya, bársony vagy selyem toalett és még főkötő is járt hozzá. Nem véletlen, hogy a kor egyik legismertebb kereskedője, Liebner Zsigmond „Babatündér” névre kereszteli a főváros egyik legrégibb és legnagyobb játékboltját. Az 1871-ben alapított vállalkozás legnagyobb boltja, a Szent István téren álló épület, a Bazilikával szemben, csak úgy vonzotta a vásárlókat. Persze Liebner bácsi nem csak kislányokra gondolt, a francia babák mellett kisfiúknak való holmi is bőven akadt. Minden évben gazdag katalógust nyomtattatott, amelyben részletesen – rajzzal, árral, de a méretek pontos megadásával is segítette a vásárlói kedvet. Különösen ügyelt rá (később fia, József is, aki átvette a céget édesapjától), hogy ne csak a kínálat legyen gazdag, hanem a vevőkkel való törődés is meghitté váljon.
Öt emeleten csak játék
Aki a konkurenciánál akart vásárolni, az az Árkád-Bazárba tért be. A Késmárky és Illés céget az 1870-es években alapította Késmárky Károly, nürnbergi díszműárú kereskedő és Illés Ferenc, játékkereskedő. A századfordulón Vágó László és József az akkor már ismert, és tehetőssé vált Késmárky családnak tervezett egy gyönyörű szecessziós lakóházat, a „Rákóczi út, Dohány és Síp utcák keresztezésénél…”. Ez a korabeli Európa egyik legkorszerűbb játékáruháza. Az alsó szinten a nagyobb holmik: hatalmas hintalovak, játékautók, tornyos babaházak, gyerekméretű babák, két ló vontatta hintó bemutatódarabjai foglalták el a helyet, a lépcsőn felérve pedig már polcok roskadoznak, ahol mindenféle bádogból készült játék ücsörgött, arra várva, hogy valaki hazavigye őket. Az ötemeletes palota valóságos csoda volt abban az időben.
„A belső csarnokokban látunk babákat számlálhatatlan mennyiségben, páratlan műgonddal összeállítva a föld minden emberfajának viselete szerint. A téli sport, a modern ródlizás minden változatú szánjai, a villamos vasutak, tengeri hajók és torpedók olyan választéka, amilyenre eddig példa nem volt. A mi pedig a kisgyermek legkedvesebb játékát, a hintalovat illeti, azt ezerszámra találjuk a legegyszerűbbtől a legdíszesebbig. A Késmárky és Illés-czég „Árkád bazár”-ja páratlanul áll a maga nemében, mert a szegény munkás embertől a milliomosig, a demokrata apától az automobilon érkező mágnás asszonyig mindenki megtalálhatja azt a játékot, a mit vagyoni viszonyaihoz mérten megvehet gyermekének” – írták 1909-ben a Tolnai Világlapjában.
Mini gőzhajó, ólomkatonák
A katalógusból, mert persze ez a Késmárky és Illésnek is volt – kiderül, hogy a baba fürdőszoba is igen komoly darab. A kád mellett lakkozott bádogból fűthető kályha áll, de még víztartály is tartozott hozzá. A babaholmik mellett kétségtelen azonban, hogy a vonatok foglalták el a legtöbb oldalt.
A legdrágább portéka a sínen haladó, hosszan működő, óraszerkezetes vasút. A mozdony után egy személykocsival, vagy többel, de akár szénkocsival is. Ennek az időszaknak az üzletpolitikája viszont valóban vásárlóorientált volt – miden játéktípusból létezett drágább és olcsóbb változat.
És ezt a katalógusba sem szégyellték megírni. Vesszőparipa, hintaló, gyerekautomobil, mini gőzhajó, ólomkatonák, guruló medve, elefánt vagy zsiráf – csak néhány azok közül, amelyekre egy korabeli fiúcska vágyott. Érdemes volt jónak lenni, időben levelet írni (katalógus kivágni, a szülők elé tenni) – mert megrendelést az ország számos pontjáról lehetett küldeni, de a kiszállítás itt is határidővel történt. Persze csak azért, hogy az ajándék időben a fa alá kerülhessen…
Szerző: Papp Noémi, a cikk eredetileg az 2016-os Nők Lapja Adventben jelent meg.
Kiemelt kép: Hintaló és bájos tulajdonosa 1929-ben. Fotó: Fortepan/Veszprém Megyei Levéltár/Klauszer