Mindenkivel megesik, hogy egy-egy nap a kelleténél jobban elfárad, ám ha a probléma állandósul – vagy nagyon gyakran ismétlődik –, már gyanút kell fogni. Mit jelezhet a túlzott fáradtság, és miért nem szabad a szőnyeg alá söpörni?

Van az a fáradtság, amikor az ember túl sokat dolgozik, amikor vég nélkülinek érzi a karácsonyi készülődést, és van az a típusú, ami már ennél többről szól, aminél már gyanakodnunk kell, hogy valami nincs rendben a szervezetünkkel. A helyzetet nehezíti, hogy laikusként a normális fáradtságot sem feltétlenül tudjuk elválasztani attól, ami már kóros, rosszabb esetben betegséghez is kapcsolódik. Például a rendszeres túlóra és a több műszakos munka is okozhat ijesztő szintű kimerültséget, de arra az életmódváltás és az alvás – vagy végső esetben a munkahelyváltás – már önmagában gyógyírt jelenthet. Meglepő, de a rengeteget dolgozók mellett az is panaszkodhat folyamatos fáradtságra, aki intenzíven sportol, főleg ha kihagyott egy hosszabb időszakot.

– A járvány egyes hullámainál például sokan nem tudtak vagy nem mertek eljárni tornázni, úszni vagy edzeni, otthon pedig nem volt kedvük egyedül mozogni. Vagy éppen rászoktak arra, hogy a napi egy-másfél órás testmozgás helyett kétnaponta húsz percet edzenek. Aztán amikor elmentek kirándulni, végtelenül elfáradtak, és azt hitték, betegek. Pedig az ilyen jellegű kimerültség nem betegségre utal, hanem arra, hogy az izmok, ízületek nincsenek hozzászokva az egyenletes fizikai aktivitáshoz – ami alatt nem a házimunkát értem, legyen az akármilyen kemény, és nem is azt, amikor két óra alatt sétálunk három kilométert. Fáradtság ellen ugyanis az a legjobb fegyver, ha megpróbálnánk minden nap legalább harminc percet sportolni, intenzíven mozogni. Persze ha másra nincs mód, a séta is több a semminél, de ideálisnak semmiképp nem nevezhető – mondja prof. dr. Somogyi Anikó belgyógyász, endokrinológus, klinikai farmakológus, az MTA doktora.

A túl sok munka miatt szellemi fáradtság is kialakulhat, de létrejöhet ez a panasz akkor is, ha tartósan ingerültek vagyunk. Ilyenkor nemcsak kimerültek, hanem feledékenyek is leszünk, elhagyunk, elvesztünk, otthon felejtünk dolgokat. Ha kipihenjük magunkat, ez a fajta fáradtság szintén elmúlik, ám ha annak hatására sincs javulás, az már nagyobb figyelmet érdemel, jelzésértékű is lehet.

Megoldás a tányéron?

– Az ilyen jellegű problémák hátterében állhat például nem megfelelő táplálkozás és abból eredő vitaminhiány. Klasszikus példa erre a B12-vitamin, aminek felszívódása idősebb korban másképp zajlik, hatással lehetnek rá bizonyos gyógyszerek is. Például az egyik olyan készítmény, amit a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezelésekor használnak, gyakran okoz B12-vitamin-hiányt. Az Egyesült Államokban emiatt alkalmaznak már olyan gyógyszert, amely ennek hatóanyagát B12-vitaminnal együtt tartalmazza. Itthon ez a pótlás még nem mindenhol rutinszerű, de akinél a cukorbetegséget gyógyszerrel is kezelik, annál mindenképpen érdemes megméretni a B12-vitamin-szintet, amit már családorvos is kérhet – tanácsolja szakértőnk.

A B12-vitamin egészen súlyos hiánya kéz- és lábzsibbadást, szédülést és szorongást, látászavart is okozhat, de enyhe esetben a fáradtság az egyetlen tünet. Érdemes azt is tudni, hogy az elégtelen szint a vegánok körében nagyon gyakori – ez a vitamin természetes módon szinte csak állati eredetű ételek fogyasztásával jut a szervezetbe –, így nekik mindenképp pótlásra van szükségük. A B12-vitaminra azért is figyelni kell, mert hiánya hosszabb távon vérszegénységhez is vezet, ami – túl az egyéb problémákon – fokozza a már meglévő fáradékonyságot. Így jutunk el szépen lassan azokhoz az állapotokhoz, amelyek már betegséghez társuló kimerültséget, úgynevezett betegségfáradtságot jeleznek. A nagy kérdés az, hogy az ilyen problémákat hogyan válasszuk el a rossz életvezetés miatt kialakult panaszoktól.

Gyanús a pajzsmirigy

– Ennek első és legfontosabb lépése, hogy egyszerűen ránézünk betegre. Ha például azt látjuk, hogy nyúzott, sápadt és lefogyott, nagy eséllyel nem egyszerű fáradtságról van szó, így mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. A kivizsgálás első lépése, hogy tapintással kiderítjük, nem nagyobb-e a pajzsmirigye vagy a mája, megnézzük, megfelelő-e a légzése, szívverése, vérnyomása. Ezerféle betegség állhat ugyanis amögött, ha a páciens csak annyit mond: nem tudja, mi van vele, de mostanában nagyon fáradt – emeli ki szakértőnk.

A betegségekhez kapcsolódó kimerültség hátterében a leggyakrabban olyan anyagcsere-problémák állnak, mint a diabétesz és a pajzsmirigy-alulműködés. Utóbbira viszonylag könnyen rá lehet jönni, elég hozzá megnézetni a pajzsmirigyhormonokat és pajzsmirigy-ultrahangvizsgálatot kérni. Ha kiderül, hogy a fáradékonyságot alulműködés okozza, az könnyen kezelhető, általában elég pótolni a hiányzó hormonokat. Ilyen problémát a szubklinikus pajzsmirigybetegségek nem szoktak okozni, jellemzően csak azok, amelyek valós klinikai tüneteket – a fáradtság mellett például testsúlynövekedést, székrekedést, hajhullást, szem körüli ödémát – is kiváltanak. Az enyhe pajzsmirigy-túlműködés nem fáradtságot, hanem inkább élénkséget és szapora szívverést okoz, de ha a hormonok szintje nagyon magas, akkor már fáradékonysággal járó betegség is kialakulhat – ez már úgynevezett toxikózis.

A diabétesz árnyékában

Mivel kimerültséggel a 2-es típusú cukorbetegség is járhat, fontos tisztázni, lehet-e szó annak fennállásáról. (Az 1-es típusú, vagy más néven gyerekkori diabétesz csak akkor jár fáradtsággal, ha terápiája nincs jól beállítva.) Ilyenkor a kimerültséget az okozza, hogy a beteg nem tud aludni, mert éjszakánként többször ki kell mennie a mosdóba, kiszárad a szája, rossz a közérzete. Ezekhez a panaszokhoz gyakran társul fogyás is, az orvos emiatt is gyanakodhat rá. Ha valóban diabéteszről van szó, és sikerül annak terápiáját jól beállítani, akkor megszűnik a hozzá kapcsolódó fáradtság is, de a B12-vitamin szintjét fontos időnként ellenőriztetni.

– Lehet oka a fáradtságnak a vérszegénység is, amit nemcsak a helytelen táplálkozás és a B12-vitamin hiánya okozhat, hanem konkrét betegségek is. Vezethet hozzá például gyomorfekély, gyulladásos bélbetegség vagy tumor miatti vérzés, ezért is fontos az alapos kivizsgálás mindenkinél, aki életmóddal nem magyarázható fáradtságra panaszkodik – mondja dr. Somogyi Anikó.

A lehetséges okok utáni nyomozásnak része lehet az alvásvizsgálat is, különösen akkor, ha annak gyanúja merül föl, hogy a fáradtság mögött alvászavar – különösen az éjszakai légzéskimaradással járó alvási apnoé – áll. Erre jellemzően akkor kell gondolni, ha valaki hangosan és szaggatottan horkol. Gyakori sajnos az is, hogy valaki depresszió miatt nem alszik jól, és emiatt lesz fáradt, ami azért veszélyes, mert ez a fajta kimerültség tovább súlyosbíthatja a depressziót – magyarán beindulhat egy ördögi kör. Emiatt is elengedhetetlen törődni minden olyan problémával, ami esetleg a fáradtság hátterében állhat.

Kérdések, amelyeket érdemes tisztázni gyanús fáradékonyságnál

  • Több műszakban dolgozik?
  • Gyakran éjszakázik?
  • Abbahagyta a rendszeres sportolást?
  • Rendben van a pajzsmirigyhormonok szintje?
  • Fönnállhat cukorbetegség?
  • Szed gyógyszert a cukorbetegségre?
  • Vegetáriánus?
  • Rendben van a B12-vitamin-szintje?
  • Van olyan betegsége, ami vérszegénységet okozhat?
  • Horkol éjszaka úgy, hogy azt légzéskimaradás szakítja meg?
  • Küzd depresszióval?

Fotó: Getty Images