Sokan vannak, akik valamilyen ételérzékenység vagy diéta miatt nem ehetnek a hagyományosan készült finomságokból. Nekik szeretnénk kedvezni a következő mentes-összeállítással profi, gasztrobloggerek receptjeiből szemezgetve.
Szerencsére már elég könnyen beszerezhetőek a liszt-, tej- vagy cukorhelyettesítő hozzávalók, de a tojásfehérje alapú túró (ez a totu) is szinte bármelyik bio boltban megvásárolható. Most jöjjön öt olyan recept, amit nem csak könnyű elkészíteni – többet már le is teszteltünk –, de remekül mutat a karácsonyi menüsorban is.
Szilvalekváros hókifli (glutén – és laktózmentes)
Bátran állíthatjuk, hogy egy tálca hókiflinek senki sem tud ellenállni. A gluténérzékenyek (és/vagy laktózérzékenyek) eddig kénytelenek voltak. Eddig! Ugyanis most bemutatjuk Vizler-Bokréta Veronika (@glutenmetes_ovezet) könnyen elkészíthető, hagyományos, retro ízvilággal rendelkező tésztáját, ami ízre pont olyan, mint az eredeti. Egy kis türelem kell hozzá, de megéri időt szánni rá, mert menyei végeredményt kapunk.
Hozzávalók:
- 60 g laktózmentes vaj
- 60 g laktózmentes tejföl
- 3-4 g só
- 20 g porcukor
- vanília kivonat
- 150 g Szafi Free hajdinamentes rostcsökkentett univerzális lisztkeverék
Elkészítés:
A hozzávalókat a fenti sorrendben kimérjük, összegyúrjuk és 15-20 percet hűtőben pihentetjük. Lisztezett felületen vékonyra nyújtjuk, 7-8 cm átmérőjű kör formával kiszúrjuk, a tésztalapok szélére szilvalekvárt teszünk, majd kifliket formázunk belőle. 180 fokra előmelegített sütőben 20-22 perc alatt megsütjük (sütőfüggő is, hogy hány perc). Még forrón vaníliás porcukorba forgatjuk.
Fahéjas almás kuglóf (cukormentes)
Ki mondta, hogy cukormentes változatban nem nyújt ugyanolyan élvezetet a hagyományos kuglóf? Iklódi Dóri (@doraiklodi) illatozó fahéjas, almás édessége igazi ünnepi hangulatot varázsol az asztalra.
Hozzávalók:
- 150 g teljes kiőrlésű búzaliszt
- 50 g finom búzaliszt
- 140 g vaj
- 3 db tojás
- 2 tk sütőpor
- 2 tk fahéj
- csipet só
- 140 g xilit (aki nem diétázik, cukorral is készítheti)
- 3 db nagyobb alma
- 2 marék szeletelt mandula (elhagyható)
Elkészítés:
Először összekeverjük a száraz alapanyagokat, majd belereszeljük a meghámozott almát, hozzáadjuk a tojást és az olvasztott vajat. Alaposan összekeverjük. Egy kuglóf vagy gyümölcskenyér formát kivajazunk, kilisztezünk és egyenletesen belesimítjuk a masszát. 180 fokra előmelegített sütőben 35-40 percig sütjük.
Svéd mandulatorta (gluténmentes)
Vigyázat, mert a svédek kedvenc süteményére nagyon rá lehet kattanni! Nem csak karácsonyra ajánljuk Kárai Dávid (@karaidavid) mandulás finomságát, de szülinapot vagy csak egy szimpla vasárnap ebédet is remekül feldob.
Hozzávalók:
- 6 tojássárgája
- 8 dkg cukor
- 3 dkg keményítő
- 2,5 dl mandulatej (édesítetlen)
- 12,5 dkg puha vaj
- pár csepp mandulakivonat vagy likőr (elhagyható)
A tésztához:
- 6 tojásfehérje
- 1 csipet só
- 12 dkg cukor
- 20 dkg darált mandula
A bevonáshoz:
- 8 dkg szeletelt mandula
Elkészítés:
- A krémhez a tojások sárgáját a cukorral és a keményítővel keverjük simára, majd tegyük félre. A mandulatejet melegítsük fel, és amikor már gőzölög, akkor folyamatos keverés mellett adjuk hozzá a tojásos keverékhez, majd az egészet öntsük vissza az edénybe és kavargatva addig főzzük, amíg jó sűrű, puding állagú nem lesz. Ha elkészült, terítsünk egy átlátszó fóliát közvetlenül a krém tetejére, hogy ne bőrösödjön, majd hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni.
- A piskótához a tojások fehérjét egy csipet sóval elkezdjük habbá verni, majd amikor már kezd tartása lenni a habnak, három részletben dolgozzuk bele a cukrot és addig keverjük, amíg kemény habot nem kapunk belőle. Adjuk hozzá a darált mandulát, alaposan, de óvatosan forgassuk össze, majd öntsük a tésztát egy sütőpapírral bélelt tortaformába.
- 180 fokos sütőben 35-40 perc alatt süssük, amíg aranybarna nem lesz, kivétel előtt érdemes tűpróbával ellenőrizni, hogy átsült-e. Ha kész, hagyjuk kihűlni teljesen, majd ezután félbevághatjuk.
- Ha a krém kihűlt, akkor a puha vajat pár csepp mandulakivonattal együtt egy robotgép segítségével habosítsuk ki. Ezután több adagban dolgozzuk bele az előzőleg megfőzött krémet.
- A krém felével az egyik tortalapot kenjük meg, tegyük rá a másik lapot, majd a maradék krémmel vonjuk be a tortát.
- A szeletelt mandulát száraz serpenyőben pirítsuk át, majd hagyjuk kihűlni. Óvatosan szórjuk meg vele a torta tetejét és oldalát. Ezután érdemes a tortát pár órára hűtőbe tenni, hogy jól megdermedjen, és szépen tudjuk szeletelni.
Habkönnyű csokikrém (mindenmentes, vegán, TÉNÉ (teljes értékű növényi étrendbe illeszthető)
Tökéletesen működik (és nagyon finom) Andrási Nóra (@mindenmentes) 5 hozzávalóból 5 perc alatt elkészíthető édessége.
Hozzávalók:
- 1 nagyobb édesburgonya (kb. 400-450 g)
- 1 púpos ek. kesuvaj (40 g)
- 2 ek. kakaópor (15 g) *
- 1 ek. datolyaszirup (30 g) vagy ugyanennyi puha datolya **
- 100 g csicserilé + csipetnyi borkősav (opcionális)
- nyers kakaóbab töret díszítésnek (opcionális)
Elkészítés:
- Az édesburgonyát (héjastul, egészben) tegyük be a sütőbe és 200 fokon süssük kb. 30 percet.
- Amikor kihűlt, húzzuk le a héját és tegyük aprító gépbe a kesuvajjal, kakaóporral, datolyasziruppal együtt, majd turmixoljuk krémesre. Igazából ez így már kész is, lazíthatjuk egy kis csicserihabbal, de ez nem „kötelező” elem, ha nincs otthon csicserilé, elhagyható.
- Ha mégis, akkor a csicserilevet a borkősavval gépi habverővel verjük kemény habbá, majd forgassuk bele a csokikrémbe.
- Kész! Kanalazzuk poharakba, díszíthetjük kakaóbab darabokkal, vagy piros bogyós gyümölcsökkel is.
Megjegyzések:
*Nóra holland kakaóport használ, ez feldolgozottabb, a nyers kakaópor lenne az abszolút TÉNÉ megoldás. Mindkettő ugyanolyan finom, Nóra ezt szereti – szerinte nem ezen múlik az étrendünk teljes értékűsége.
** A datolyaszirup valóban TÉNÉ, mert datolyából és vízből készül, nem datolyaléből. Persze ugyanígy magunknak is elkészíthetjük, de használhatunk helyette királydatolyát is, vagy beáztatott datolyát, ha szárazabb volt.
Kiemelt kép: Getty Images