Ami szem-szájnak ingere: adventi brunch Mautner Zsófival

Koccintás, kóstolás, finomabbnál finomabb falatok az asztalon: a vendégvárás túlzott izgalmát elkerülhetjük, ha könnyen elkészíthető, ünnepre hangolt ételekkel tálaljuk fel az asztalt. Mindenki abból csipeget, ami igazán kedvére való.

Forró, kávés eggnog

Frissen, forrón, tejszínhabbal dekadens délutáni itóka, csinos üvegekbe töltve pedig remek ajándék. A tej – kókusztej arányát ki-ki ízlés szerint eldöntheti, így akár laktózmentesre is készíthető. Minél több benne az alkohol, annál tartósabb.

 

Hozzávalók (1,2 literhez)

4 tojássárgája

10 dkg cukor (lehet nyírfacukor is)

1 vaníliarúd magjai

5 dl tej

4-5 dl kókusztej

2 csésze erős presszókávé

2 dl whisky, vodka, vagy pálinka

A tetejére: reszelt szerecsendió vagy fahéj

A tojások sárgáját fehéredésig keverjük a cukorral és a vaníliával. A tejet és a kókusztejet egy lábasban forrásig melegítjük. A meleg tej felét hozzáöntjük a kikevert tojássárgájákhoz, elkeverjük. Visszaöntjük a lábasba, és állandó keverés mellett kb. 4-5 percig főzzük. Nagyon fontos, hogy ne forraljuk, különben kicsapódik a tojás. Levesszük a tűzről, és hozzáadjuk a kávét és az alkoholt, elkeverjük.

Egészben sült sajt fondü

A téli vendégségek bevált sztárja, amihez ráadásul még főzni sem kell, a jófajta sajt és a sütő „elvégzik” az összes munkát. Minél jobb minőségű a sajt, annál jobb a végeredmény.

Hozzávalók (4 adag)

1 fadobozos, érett camembert

1 gerezd fokhagyma, vékony szeletekre vágva

1 ág friss kakukkfű

Mártogatni:

aprószemű burgonya, héjában megsütve

szívsaláta levelek

cikória levelek

diós, fügés kenyér

körte, alma, cikkelyekre vágva

A mártogatnivalókat előre előkészítjük, felszeleteljük, elrendezzük egy nagy tálon, mivel a sajt kizárólag frissen elkészítve jó, tehát azonnal kell tálalni. A sütőt előmelegítjük 200C fokra. A doboz tetejét levesszük, valamint sajttól függően ellenőrizzük, hogy semmilyen egyéb csomagolás ne maradjon rajta. A sajt felületén egy éles kiskéssel mélyedéseket vágunk, és ebbe felváltva kakukkfű darabokat és vékony fokhagymaszeleteket dugdosunk. A sajtot a fadobozzal együtt betesszük a sütőbe, és 15 percig sütjük, ami alatt megolvad. Azonnal tálaljuk. A vendégek a dobozból mártogathatják az olvadt sajtot, vagy kiskanállal szedhetnek belőle a tányérjukra. A fent soroltakon kívül bármilyen más nyers, vagy sült zöldséget is adhatunk mellé. Ha nem fadobozos sajttal készítjük, akkor egy sütőpapírra helyezzük a kicsomagolt camembert korongot.

Zsályás pulykatekercs falatok sütőtökös humusszal

A mutatós tekercs szeleteket feltűzhetjük bambusznyársra, de tehetjük saláta tetejére is. Humuszból természetesen a házilag készített a legfinomabb, de a karácsonyi vendégségeknél minden perc kincs, ezért a készen vásárolt is engedélyezett.

Hozzávalók (4 adag)

Pulykatekercs:

2×20 dkg vékony pulykamellfilé szelet

só, bors

10 dkg vékonyra szeletelt pármai sonka

kb. 16 zsályalevél

2 evőkanál olívaolaj

¼ kávéskanál chilipehely

Sütőtökös humusz:

10 dkg kész humusz (bolti, vagy házi)

kb. 40 dkg sült sütőtök

negyed citrom leve

2 evőkanál tahini

2 evőkanál olívaolaj

1 teáskanál csípőspaprika krém

só, bors

A pulykamellszeleteket vízszintesen, óvatosan félbevágjuk, és kinyitjuk, mint egy könyvet (ha bizalmi hentesünk van, kérjük meg, hogy készítse elő a szeleteket). Az így kapott húst két frissentartó fólia közé tesszük, és kiklopfoljuk úgy, hogy egy téglalap formát kapjunk. A másik szelettel is megismételjük. A vékony kiterített húst sózzuk, borsozzuk, majd ráhelyezünk 5-6 szelet pármai sonkát és a felénk közel eső felére a friss zsályaleveleket. A téglalap hosszabb fele essen felénk. A fólia segítségével szorosan feltekerjük. Megismételjük a másik hússal (könnyebb két kisebb szelet hússal dolgozni, de készíthetjük egy nagy szeletből is). Egy alufóliát beolajozunk, megszórjuk frissen őrölt borssal és chilipehellyel, a feltekert húst ebben megforgatjuk, majd az alufóliába becsomagoljuk a hengereket. A sütőt előmelegítjük 200C fokra, betesszük a hústekercseket (az alufóliával együtt) és kb. 35-40 percig sütjük. Hagyjuk teljesen kihűlni (tehát előző nap készíthető). Tálalás előtt karikákra szeleteljük. A sütőtökhumuszhoz minden hozzávalót összeturmixolunk, majd tálkákba teszünk.

Téli vitaminbomba saláta

A téli és karácsonyi lakomák közepette különösen jólesik egy friss, ropogós, üde saláta. Ha hozzájutunk színes céklákhoz (sárga és csíkos), hihetetlenül dekoratív lesz ez az étel.

Hozzávalók (4-6 adag)

1 édesköménygumó

2 zöldalma

4 szem cékla, vegyes színűek

1 citrom leve

1 narancs leve

1 teáskanál dijoni mustár

1 teáskanál méz

só, bors

1 dl olívaolaj

Az öntethez kifacsarjuk a citromot és a narancsot. A léhez hozzáadjuk a mustárt, mézet, sót, borsot. Elkeverjük, majd vékony sugárban, fokozatosan hozzákeverjük az olívaolajat. Az édesköményt egész vékonyra szeleteljük, zöldséggyaluval, vagy mandolinnal a legegyszerűbb. A zöldalmát is vékony szeletekre gyaluljuk (héjastul, egész, kerek karikákra, magházastul). A céklákat meghámozzuk és szintén vékonyra szeleteljük. A zöldségeket összeforgatjuk az öntettel, tíz percig állni hagyjuk, majd elrendezzük egy nagy lapos tálon.

Diókrémmel töltött minipalacsinta csokoládéöntettel

Az ételsor egyetlen időigényesebb fogása, azonban a munka minden perce megéri. A qatayef nevű, hagyományos libanoni minipalacsinta ihlette, az abban szokásos tejes krém helyére azonban diókrém kerül, rózsavizes szirup helyett pedig csokoládészósz.

Hozzávalók (20 darabhoz)

Palacsinta:

0,5 dl langyos tej

1 kávéskanál cukor

1,5 dkg friss élesztő

18 dkg liszt

1 kávéskanál sütőpor

csipet só

3 dl tej

sütéshez kevés olaj és kb. 4 dkg vaj

Töltelék:

15 dkg darált dió

5 dkg porcukor

1 dl felforrósított tej

1 narancs reszelt héja

½ kávéskanál só

10 dkg mascarpone

Csokoládészósz:

10 dkg keserűcsokoládé (min. 65% kakaótartalom), felaprítva

1,5 dl tejszín

1 evőkanál cukor

2 evőkanál rum

A palacsintához a langyos tejbe tesszük a cukrot és az elmorzsolt élesztőt, majd tíz perc alatt felfuttatjuk. Egy tálba szórjuk a lisztet, a sütőport és a sót. Hozzáadjuk a felfutott élesztőt és a tejet, majd elektromos keverővel elkeverjük. Lefedve 45 percig állni hagyjuk. Közben elkészítjük a tölteléket és a szószt. A töltelékhez tálba tesszük a darált diót, elkeverjük a porcukorral, majd leöntjük a forró tejjel, elkeverjük. Hozzáadjuk a reszelt narancshéjat, a sót. Amikor már kihűlt, fellazítjuk a mascarponéval. Érdemes rögtön habzsákba tölteni, és abban a hűtőbe tenni felhasználásig. A csokiszószhoz felforrósítjuk a tejszínt a cukorral, majd ráöntjük a felaprított csokoládéra és elkeverjük, végül beleöntjük a rumot. A pihentetett palacsintatésztát (ami addigra habosra megkelt) elkezdjük kisütni: egy nagy serpenyőben olajat forrósítunk, és mindig beleteszünk egy kis darabka vajat is (a serpenyő méretétől függően kb. négy körben fogunk sütni). Nagyobb evőkanál segítségével egy-egy evőkanálnyi tésztát halmozunk a serpenyőbe, kissé el is kenjük, kb. 6-8 cm átmérőjű korongokra. Közepes lángon, lefedve. kb. 3 percig sütjük, és csak az egyik felét. Akkor jó, amikor a felülete már nem nyers és kissé lyukacsos. Megsütjük az összes palacsintát. Amikor elkészültek, és már nem olyan forró, mindegyik korongot az egyik oldalon összecsípjük és összeragasztjuk, hogy tölcsér formát kapjunk. A nyitott oldalába töltjük habzsákból a diókrémet. A csokiöntettel tálaljuk.

Forrás és kiemelt kép: Nők Lapja Advent