Főszerepben a fenntarthatóság
Az elmúlt időszak nagy újdonsága volt, hogy a fenntarthatósági, környezeti kérdéseket egyre többen kezdték el figyelembe venni a táplálkozás során is. Ráadásul nemcsak a fiatalok, hanem az idősebbek is.
– Növekszik azok száma, akik igyekeznek úgy válogatni az élelmiszerek közül, hogy az ne csupán számukra, hanem a környezet számára is jó legyen. Bár sokan azt gondolják, ezt a törekvést csak a tisztán növényi eredetű étrend támogatja, valójában egy kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás is összeállítható úgy, hogy a környezeti teher a lehető legkisebb legyen – mondja Szűcs Zsuzsanna dietetikus, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.
Magyarán nem kell mindenkinek vegánnak lennie, testünknek és a bolygónak már azzal is jót teszünk, ha étrendünkben növeljük a növényi eredetű élelmiszerek arányát. Visszafogni elsősorban a vörös húsok fogyasztását érdemes, a legnagyobb terhet azok előállítása rója a környezetre. Emellett figyelni kell arra is, hogy a húsok helyett olyan élelmiszereket – például lencsét vagy egyéb hüvelyest – használjunk fehérjeforrásként, amelyek lehetőleg helyiek, nem utazzák át a világot. Ezek jobbak azoknál a műhúsoknál is, amelyek ugyan növényi eredetűek, de magas feldolgozottságuk miatt komolyabban terhelik a környezetet.
Búcsú a csomagolástól
Zöld szemléletváltás áll annak hátterében is, hogy egyre több csomagolásmentes üzlet nyílik. Ha ilyen boltban vásárolunk, azzal nemcsak a csomagolóanyagból keletkező hulladék mennyiségét csökkenthetjük, hanem a helyi termelőket is támogathatjuk. Erre az ad lehetőséget, hogy a csomagolásmentes üzletek polcaira többségben hazai zöldségek kerülnek, amelyek így a szállítással sem terhelik a környezetet. Beszerezhetünk az ilyen üzletekben liszteket és tésztákat, hüvelyeseket, magvakat és aszalványokat, müzliket, fűszereket és gyógynövényeket, olajokat és szörpöket, lekvárokat is. Egyes helyek pékárut és tejtermékeket is kínálnak, szintén helyi termelőktől.