Suppa Cuata
Hozzávalók:
500 g előző napi fehér kenyér
400 g friss tehénsajt (Caciocavallo vagy Provolone típusú, szardíniai Casizolu vagy Peretta)
100 g pecorino sardo juhsajt, reszelve (Szardínia szigetén készült sajt, az ott honos virágok, fűfélék felhasználásával.)
1-1 marék zöld fűszernövény, például petrezselyem, kakukkfű, vagy bazsalikom.
1 liter erős húsleves, ha lehetséges többféle húsból
1 tk. sertészsír
Elkészítés:
A kenyeret kb. 1 cm vastagra, a sajtot pedig vékony szeletekre vágjuk. A fűszernövényeket felaprítjuk, és összekeverjük a reszelt pecorinóval. Egy tepsit kikenünk zsírral, kibéleljük a kenyérszeletekkel, ráhelyezzük a sajtszeleteket, és megszórjuk a pecorino – fűszernövény keverékkel. Ezt a műveletet rétegenként ismételjük, amíg a sütőedény meg nem telik.
Ezután lassan ráöntjük a húslevest, amit majd felszív a kenyér. Megszurkálhatjuk néhány helyen villával az alsó rétegig, hogy a húsleves jobban átjárja. 200 °C fokra előmelegített sütőbe tesszük, körülbelül fél óra alatt aranybarnára sütjük.
Arab lecsó kuszkusszal
Hozzávalók:
2 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
2-3 evőkanál olívaolaj
½ kiskanál őrölt pirospaprika
½ kiskanál őrölt csilipaprika
2 padlizsán
2 tv paprika
5 nagy paradicsom
só
currypor
friss oregánó
Kuszkuszhoz:
1 bögre kuszkusz
2 bögre forró víz
1 mokkáskanálnyi só.
Elkészítés:
Az olívaolajon üvegesre dinszteljük a felkockázott vöröshagymát és az apróra vágott fokhagymát. Ezután ráhelyezzük a felaprított paradicsomot és a tv-paprikát is. Amikor egy kicsit összeforrt, meghintjük a pirospaprikával és chilivel. Belehelyezzük a szintén felkockázott padlizsánt, és befűszerezzük a lecsónkat. Só, oregánó, és curry mindenképpen kerüljön bele. Körülbelül 30 perc alatt készre főzzük az ételt. Közben a kimért kuszkuszra öntjük a forró vizet, hozzáadjuk a sót, majd lefedve 15 percig pihentetjük. Az arab lecsót a kuszkuszra halmozva tálaljuk.
Arab ízesítésű csirkecomb csicseriborsós kölessel
Hozzávalók:
4 csirkecomb
2-3 evőkanál olívaolaj
só
bors
arab fűszerkeverék (1 teáskanál kurkuma, 1 teáskanál őrölt római kömény, 1 mokkáskanálnyi fahéj, őrölt koriander, szezámmag)
Csicseriborsós köleshez:
25 dkg főtt csicseriborsó
15 dkg köles
4 dl csirkealaplé, vagy víz és 2 tk. ételízesítő
A tetejére:
5-6 szem datolya
friss petrezselyem
1-2 tk. szezámmag
Elkészítés:
A csirkecombokat az olajjal elkevert arab fűszerkeverékkel alaposan bedörzsöljük, majd sózzuk, borsozzuk. Egy éjszakát állni hagyjuk a hűtőben, de az sem baj, ha csak kevesebb ideig (4-5 órát) pácoljuk. A combokat tepsibe rakjuk, ráöntjük a páclevet és egy kis pohár vizet. Lefedjük alufóliával, és először 150 °C fokon pároljuk, majd a fóliát levéve 200 °C fokon addig pirítjuk, míg a csirke szép aranybarna színt kap. Ha odakapna az alja, öntsünk alá egy még kis vizet.
A kölest kevés olajon megpirítjuk, majd körülbelül 4 dl vízzel felengedjük, és megszórjuk ételízesítővel. Ha csirkealaplével öntjük fel, akkor természetesen az ételízesítő nem kell. Körülbelül 10 perc alatt készre főzzük, majd összekeverjük a lecsöpögtetett csicseriborsóval. A tálalásnál megszórhatjuk apróra vágott datolyával, szezámmaggal vagy petrezselyemmel.
Baklava
Sziruphoz:
1 csésze (250 ml) cukor
1/2 csésze méz
2 evőkanál friss citromlé
3/4 csésze víz
Baklavához:
2 csomag hagyományos réteslap (2×8 db, vagyis összesen 16 lap)
25 dkg olvasztott vaj
40 dkg darált dió
1 tk. őrölt fahéj
20 dkg porcukor
Elkészítés:
A szirup hozzávalóit kisebb fazékba öntjük, és feltesszük főni. Magas lángon, folyamatosan kevergetve forraljuk kis ideig, majd amikor elolvadt a cukor, visszavesszük a hőfokot, és kevergetés nélkül, gyöngyözve főzzük tovább 1-2 percig. Levesszük a tűzről, és hagyjuk kihűlni.
A tepsi alját és az oldalát vékonyan kikenjük vajjal. Az egyik rétestészta csomagot kibontjuk, és a lapokat akkorára vágjuk, mint a tepsi. (A levágott darabokat is nyugodtan felhasználhatjuk majd, ne vesszen kárba az sem. Így még több réteget kaphatunk alul és felül is.) A kivajazott tepsibe terítjük az első lapot, majd megkenjük olvasztott vajjal. Erre ismét lap jön, majd vaj. Ez így megy addig, míg mind a 8 lapot le nem terítjük. Ha leraktuk a baklavánk alját, rászórjuk a darált dióval elkevert porcukrot, és meghintjük őrölt fahéjjal.
Ezután a második csomag réteslapból a tetejét is oly módon készítjük, mint az alját. Lap–vaj, lap–vaj, mindaddig, míg el nem fogynak a réteslapok. A tetejére vaj kerüljön.
Vizes késsel rombusz alakúra vágjuk a tepsi tartalmát. Ezt úgy a legkönnyebb, ha először hosszú csíkokat vágunk, majd ferdén is beirdaljuk a tésztát. 170 °C fokos előmelegített sütőben, körülbelül 40 percig sütjük. Amint kivesszük a sütőből, rögtön ráöntjük a kihűlt szirupot. Fontos, hogy a baklava tűzforró legyen, a szirup azonban szobahőmérsékletű. Sistergő hangot fogunk hallani. Ne aggódjunk azon, hogy áll rajta a szirup, ugyanis a tészta mindent fel fog szívni.
Legalább 6 órán keresztül állnia kell a süteménynek. Remek vendégváró, ugyanis előző nap elkészíthető, mégis friss süteményként funkcionál.
A receptek Borsa Brown Sava-Borsa – Regényes ízek a világ körül című könyvében jelentek meg az Álomgyár Kiadó gondozásában. Az írónővel készült interjúnk itt olvasható.
Köszönet az Álomgyár Kiadónak és Borsa Brownnak a felhasznált képekért!