Sportold magad álomba!
De nem mindegy, hogyan! A dinamikus edzésformák éberré, energikussá tesznek, az idegrendszert is felpezsdítik, így aligha lesznek segítségedre az elalvásban. Válassz olyan sportágat, ami sokoldalú, fejleszt, kitolja a határaidat, mégsem érzed teljesíthetetlennek, minden porcikádat megmozgatja, és van benne nyújtás is. A pilates, pilates flow, hot stretch & relax, NIA, gerinctorna, tajcsi, bodyART vagy deepWORK a gerincet és az izmokat is megnyújtja, de egy kiadós séta vagy laza kocogás is a test és az elme lecsendesítését, a napi stressz levezetését, ezzel a jó alvást szolgálja. De csak akkor, ha az elalvási időd előtt 4 órával véget ér!
Álomhozó ételek
A nem terhelt gyomor jól alszik – tartja a mondás, ezért vacsorára ne tömd tele a bendődet, kerüld a csípős, fűszeres fogásokat, a paradicsomalapú szószokat, az érlelt sajtokat, a tejcsokoládét vagy a gyömbért. A koffeint tartalmazó kávé, fekete tea vagy energiaitalok szintén forgolódást okozhatnak. Az alábbi ételek és italok viszont olyan tápanyagokat tartalmaznak, amelyek segí- tenek elszunnyadni.
● 1 marék cseresznye vagy 100%-os cseresznyelé
● 1 marék mandula ● 1 pohár meleg tej mézzel
● 1 tál zabpehely meleg tejjel, gyümölccsel
● 1 adag jázminrizs hallal, kelkáposztával
● 1 kis tányér édesburgonya sötét leveles zöldségekkel (mángold, spenót)
● 1 csésze nyugtató gyógytea (kamilla, citromfű, rozmaring, macskagyökér, levendula)
4-7-8 légzéstechnika
Az elalvást segítő légzésgyakorlat megalkotója Andrew Weil amerikai orvos, aki az ősi indiai pránajámát alapul véve fejlesztette ki álomhozó, lazító módszerét.
ÍGY VÉGEZD A TECHNIKÁT:
1. Lélegezz ki a szádon át hangosan a „huss” hang kíséretében.
2. Csukd be a szádat, és lélegezz be csendesen az orrodon át, miközben magadban elszámolsz 4-ig.
3. Tartsd vissza a lélegzeted, miközben elszámolsz 7-ig.
4. Lélegezz ki újra a szádon keresztül hangosan a „huss” hang kíséretében, miközben elszámolsz 8-ig.
5. Lélegezz be újra csendesen az orrodon, és ismételd meg a gyakorlatot 3-4 alkalommal.
…
További hatásos technikákat a cikk folytatásában, a Nők Lapja Psziché aktuális, 2017/01. számában olvashattok. Keressétek az újságárusoknál!
Szöveg: Kiss Henrietta
Fotó: Thinkstock