Ahogy a divatban, a háztartási eszközök és gyakorlatilag minden termék esetében, a mobiltelefonok között is széles skálán válogathatunk, ami az árat és a különféle okosságokat illeti. Persze mindig lesz olyan réteg, akinek valami miatt szüksége van a csúcskategóriás darabokra (vagy mert presztízskérdést csinál belőle, akár megengedheti magának, akár nem, vagy mert mondjuk a munkájához jól jön). Ha azonban egyik kategóriába sem tartozunk, gyakorlatilag fölösleges sok százezer (bizony) forintot elköltenünk egy okostelefonra, hiszen már annak töredékéért, 100-150 forint környékén is vannak olyan darabok, amelyek nemcsak szépek, de jól teljesítenek és évekig hű társaink lehetnek. Mivel középkategóriás mobilokról van szó, valahol bizonyára kompromisszumot kell kötnünk – de ettől ne ijedjünk meg, egy átlagfelhasználónak ezek az alkuk szinte fel sem tűnnek.
Három középkategóriás mobilt próbáltunk ki, hogy lássuk, mit tudnak ezek a kütyük.
Honor Magic4 Lite
A cég az év második hónapjában mutatta be a Magic4 sorozatot, amelynek tagja a Magic4 Pro, illetve a középkategóriás Magic4 Lite 5g, amelyet mi is kipróbáltunk. A Magic4 Lite első ránézésre nagy, viszont elegáns, három színben elérhető, és 125 ezer forintos ajánlott fogyasztói áron kapható. Dobozában a készülék mellé egy átlátszó szilikon tokot, 66 wattos fali adaptert, SIM-tálca nyitót és egy USB-A–USB-C kábelt kapunk.
Elegáns megjelenésén túl a másik, ami rögtön szemet szúr, hogy sok több lencsés mobillal szemben nem áll ki zavaró módon a kamerasziget (így nem billeg, ha letesszük az asztalra tok nélkül), illetve, hogy mivel ezt középen helyezték el, igazán egyedi lesz a külseje a mobilnak. Az is gyorsan megszokja majd, aki iOS-hez szokott.
Adatok
A Honor üdvöskéje nem kicsi tehát: 166,7 x 75,78 x 8,05 milliméteres méretekkel rendelkezik, kijelzője pedig egy 6,80 hüvelykes IPS-LCD kijelző. Ez 1080 x 2388 pixel megjelenítésére képes, illetve papíron tudja a 120 Hz-es képfrissítést, bár a gyári alkalmazásokat leszámítva a készülék visszavált 90 vagy 60 Hz-re, így például játékok vagy videós tartalmak esetében nem tudjuk élvezni a folyékonyabb mozgásmegjelenítés előnyeit. De a kijelző hozza a típustól elvárhatókat: a fényerő még a szabadban is könnyen olvashatóvá teszi a tartalmakat, a színekkel és a kontraszttal sincs gond, néztünk rajta Netflix-sorozatot is, és teljesen rendben volt az élmény, főleg, hogy nagy a kijelző mérete. Az szakértők szerint a készülék áráért azért már illene bele egy OLED panel, de hát, mondtuk, ezt a kompromisszumot be tudjuk vállalni.
Qualcomm Snapdragon 695 processzor és egy Adreno 619 grafikus mag dolgozik a telefonban 6 GB RAM (ez szoftveresen további kettővel bővíthető a háttértár rovására) és 128 GB ROM társaságában. Ez sem a legfrissebb hardver, de jól működik, az operációs rendszer csodásan fut rajta, erőigényes játék is elfut rajta és az sem lassítja be, hogy több alkalmazás van megnyitva.
Szerencsére mérete ellenére is könnyen elérhető az ujjlenyomat-olvasó, hiszen az a jobb oldali keretre került – nagyon precízen működik. De 2D-s arcfelismerés is van benne, ha jobban szeretjük orcánkkal felnyitni a telefont. Ezen a jobb oldalon van egyébként a hangerőszabályozó is, a SIM-tálca is, a bal oldalon nincsen semmi. Jack csatlakozó ezen sincs, csak az USB-C port az alján, így régi, kábeles fülhallgatóinktól búcsút vehetünk, ha ezt választjuk. (Masszív a készülék, de vízben ne nagyon kalandozzunk vele, ugyanis semmilyen cseppálló minősítése nincsen.)
Tudunk vele fizetni (NFC), WiFi-ből az 5-ös szabványt kapjuk, a Bluetooth pedig 5.1. Eddig minden rendben van tehát, ami viszont szenzációsan rendben van, az a 4800 m Ah-s akkumulátor. Átlagos használat mellett is elég két napra, ha pedig alig érünk hozzá, napokig nem kell a töltőt keresnünk. Ha mégis, negyed óra 40%-os töltöttséget kaphatunk, 100%-ra egy óra alatt tölti fel. (Vezeték nélküli töltésre egyébként nincs lehetőség ennél a készüléknél.) Ha nagyon sokat nyomkodjuk a telefont, így néz ki a dolog: 16,8 órára elég a töltöttség, ha folyamatosan a közösségi médiát használjuk, 12,8 órán keresztül pedig videókat nézegethetünk vele, ha pedig csak folyamatosan telefonálnánk, akkor azt 25,6 órán keresztül tehetnénk meg.
Fotózás
A kamerasziget inkább kinézetében lenyűgöző, de ha csak nem vagyunk profi fotósok, nem lesz okunk panaszra. A főkamera 48 megapixeles (f/1,8), a két segédkamera pedig 2 megapixeles (f/2,4), az egyik makró képek elkészítését teszi lehetővé, illetve portré mód is van, amely embereken teljesen jól működik. Előlapján 12 megapixeles szelfikamera van, ami adottságainak köszönhetően nem tökéletes, de mégiscsak egy előlapi kameráról van szó.
Xiaomi 11Lite 5G
A Xiaomi egy fokkal egyértelműbbé tette a célcsoportját, hiszen a három színben elérhető készülék olyan, akár egy kiegészítő. Az ára egy fokkal kedvezőbb a Honorénál, a legolcsóbb helyen most 108 ezer forintért láttuk. A Xiaomi ennél a modellnél, akárcsak a Honor, teljes értékű felszereltséget ad a dobozban, vagyis a telefonon kívül van benne egy 33W csúcsteljesítményű USB-A-s adapter, egy USB-A–USB-C kábel, illetve egy 3,5 milliméteres jack adapter (a fizikai csatlakozó hiánya miatt), illetve egy áttetsző szilikon tok.
Adatok
Amíg a Magic4 Lite elegáns, de masszívnak érzi az ember, addig a Xiaomi 11Lite-nál az tűnik fel először, hogy mennyire vékony és könnyű (csak 158 gramm). Pedig az akkumulátora nem is gyenge, 4250 mAh-s. És annak ellenére, hogy ilyen légies, a kamerasziget sem áll ki otromba módon – bár kétségtelenül nem néz ki olyan eredetien, mint mondjuk a Magic4 Lite középre, kör alakba igazított kameraszigete – bár azzal szemben egy kis előnye, hogy ezen Gorilla Glass van, így strapabíróbb. A 6,55 hüvelykes kijelzőt és a szintén üveg hátlapot műanyag keret fogja közre, jobb oldalon a hangerőszabályzóval és bekapcsoló gombbal – utóbbi ujjlenyomat olvasó is egyben. Akármennyire is keskeny, egy kézzel ezzel sem boldogulunk majd. Kijelzője AMOLED, a 6,55 hüvelykes, 1080 x 2400 pixeles kijelző akár 1 milliárd színárnyalatot képes megjeleníteni. (90 Hz-es képfrissítéssel dolgozik.) Kijelzője tehát ahhoz képes igen jó, hogy középkategóriás mobilról beszélünk. A teljesítményre sem lehet panasz, hiszen a csinos külcsín alatt korrekt hardver lapul: 8 magos Qualcomm Snapdragon 778G 5G chip-set, Adreno 642L grafikus mag, mindez 8 GB RAM és 128 GB háttértár kíséretében – utóbbi ráadásul bővíthető. Fut rajta tehát minden, amit egy átlag felhasználó akarhat, videónézésre is tökéletes. Hátránya, hogy az ujjlenyomat-érzékelést akkor is könnyen aktiválhatjuk, ha csak betesszük mondjuk a zsebünkbe a készüléket, amivel indulhat is a „zsebhívás”.
Fotózás
És ugye a kompromisszumok. Kameráitól ne várjunk csodákat, de ha átlagfelhasználók vagyunk, ugyanúgy nem lesz vele problémánk, mint a Honorral. Ezen a szinten már az olcsóbb mobilok képalkotása is bőven jónak mondható, ha családi képeket vagy videókat akarunk megörökíteni vagy a nyaralás során látott gyönyörűségeket, digitális emlékeink nem fognak csalódást okozni.
Samsung Galaxy A52s 5G
A Samsung tavaly tavasszal mutatta be a középkategóriás Galaxy A52 5G-t, amelyet ősszel követett a Galaxy A52s 5G. Négy színben érhető el, így akkor is találunk magunknak valót belőle, ha komolyabbnak ható kütyüre vágyunk, és akkor is, ha a fiatalosabb, divatosabb vonalat célozzuk meg. Ára a Honoréhoz hasonló, 129 ezer forint környékén találkozunk vele a boltokban.
Adatok
Qualcomm Snapdragon 778G chip-set kapott benne helyet, gyorsan és biztosan fut rajta minden, amire egy átlagfelhasználónak szüksége lehet. A kijelző alapja 6,5 hüvelykes Super AMOLED panel, FHD+ felbontással, illetve 120 Hz-es képfrissítéssel, az említett processzor mellett pedig 6 GB RAM és 128 GB háttértár kapott helyet – utóbbi egészen 1 TB-ig bővíthető. A hátlapon adott a korábban megismert négy kamera (64 MP főkamera, 12 MP ultraszéles, 5 MP mélységszenzor, 5 MP makró), a képernyőbe vágott lyukban pedig egy 32 megapixeles egységgel lőhetjük a szelfiket. Érdekesen fest ez a sok lencse a hátlapon, tripofóbiások (lyukacsos felületektől való irracionális viszolygás) lehet, hogy nem szívesen nézegetik. Az akkumulátora ennek 4500 mAh-s, 25 wattos gyorstöltéssel (ehhez viszont külön kell megvenni egy kompatibilis adaptert), másfél napos üzemidőt ezzel is hozhatunk, ha nem nyomkodjuk egész nap.
Fotózás
Ha érzékenyek vagyunk a témára és szeretünk kísérletezgetni, a 3 középkategóriás készülék közül ez lehet a kedvencünk. Főkamerája tényleg remek, kicsit talán hangsúlyos a szaturáció és a kontraszt, de lehet, hogy egyesek pont ezt találják kielégítőnek. A makró funkció ennél is inkább csak egy kis plusz, de nem ezzel fogunk betörni a művészvilágba.
Kiemelt kép: nőklapja.hu