Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy van, amit történelemórán rosszul tanultunk? Persze ez nem a történelemtanár hibája; a múlt feltárása egy véget nem érő folyamat, amely során újabb és újabb bizonyítékok kerülnek elő, az új információk pedig szó szerint átírhatják a történelmet. Ennek ellenére némelyik történelmi tévhit még mindig makacsul tartja magát, úgyhogy ideje tiszta vizet önteni a pohárba.
Kleopátra nem egyiptomi volt
Kleopátráról azt tanultuk az iskolában, hogy ő volt a Nílus királynője, ám arról nem nagyon esett szó, hogy ereiben nem – vagy alig – csörgedezett egyiptomi vér. Ugyan a Ptolemaida-dinasztia utolsó uralkodója az egyiptomi Alexandriában született, ősei makedón–görögök voltak, egyenes ági leszármazottja volt például III. Alexandrosz makedón királynak, vagyis Nagy Sándor hadvezérnek. És bár származása szerint nem volt egyiptomi, ő volt a Ptolemaida-dinasztia első tagja, aki megtanulta népe nyelvét, és folyékonyan beszélt egyiptomiul.
Kolumbusz Kristóf nem fedezte fel Amerikát
Az itáliai származású, a portugál, majd a spanyol korona szolgálatában állt utazóra mindenütt Amerika felfedezőjeként utalnak. Pedig a tengerésztiszt, aki 1492-ben érte el Amerika partjait, nagyjából négyszáz évvel csúszott le a felfedezésről, ugyanis egy viking, az izlandi Leif Erikson már a 11. század elején az Újvilág földjére lépett. Kolumbusz Kristófot a szél ráadásul Közép- és Dél-Amerika felé sodorta, így a mai Egyesült Államok területén egyáltalán nem járt. A történészek éppen ezért ma már úgy helyesbítenek, hogy művelődéstörténeti szempontból az ő felfedezése vezetett a korabeli világkép dinamikus kitágulásához, illetve ennek nyomán indult meg a kontinens feltérképezése és kolonizálása.
Bonaparte Napóleon nem volt alacsony
I. Napóleon francia császár olyannyira nem tudja lemosni magáról, hogy alacsony volt, hogy még egy olyan tünetegyüttest is elneveztek róla, amely leginkább az alacsony emberekre jellemző: aki Napóleon-komplexusos, valamilyen kisebbrendűségi érzéssel küzd, ezért folyton túlkompenzál, hogy elterelje mások figyelemét a „hibájáról”. A történelemkönyvek ábrázolására alapozva a francia uralkodó az alacsony termetét igyekezett palástolni a hódításaival. Ám valójában I. Napóleon magassága teljesen megfelelt a korabeli francia átlagnak. A tévhit alapjának a francia és az angol mérési rendszer közötti eltérés tudható be: míg a francia hüvelyk 2,7 centiméter volt, addig az angol 2,54 centiméter. Vagyis az orvosi feljegyzés, amely szerint az uralkodó 5 láb 2 hüvelyk magas volt, nem 157 centis, hanem 169 centis magasságot takar.
Isaac Newton nem úgy fedezte fel a gravitációt, hogy egy alma a fejére esett
Csak egy marketingfogás lenne, hogy a fiatal angol fizikus, matematikus, csillagász egy almafa alatt ült, amikor egy lepottyanó alma fejbe vágta, és ez a gravitációs törvény megalkotására ösztönözte? Nos, mivel semmi bizonyíték nincs rá, a szakértők úgy vélik, a történet azt hivatott érzékeltetni, hogy a tudósokat is hétköznapi élethelyzetek inspirálják. A legendának azért annyi valóságtartalma lehet, hogy az alma tényleg szerepet játszhatott a gravitáció jelenségének felfedezésében. Sir Isaac Newton egyik kollégjának, William Stukeley angol orvosnak a könyvében olvasható, hogy egyszer, amikor a két férfi egy almafa alatt ült, Newton egy közeli ágra mutatott, és azon tűnődött, vajon miért esik mindig egyenesen lefelé a gyümölcs – ahelyett, hogy oldalra vagy felfelé pottyanna? A tudós a legnagyobb felfedezéseit egyébként éppen abban az időszakban tette, amikor az 1665-ös angliai pestisjárvány miatt visszavonult a szülőfalujába.
Kiemelt kép: Getty Images