Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) „Pink education” jelenség Magyarországon című elemzése szerint túl sok a diplomás nő Magyarországon, és emiatt csökken a házasság és a gyerekvállalás esélye – szúrta ki a Népszava az egyébként júliusban megjelent írást.
Az elemzés első részében az olvasható, hogy 2010 és 2021 között minden évben több nő nyert felvételt a felsőoktatásba, mint férfi, a 2022-es tanév őszi félévében pedig már nem kevesebb mint 54,5% lesz a női hallgatók aránya – ráadásul a nők nagyobb arányban végzik is el a megkezdett felsőoktatási képzéseket, a férfi hallgatók ugyanis hajlamosak lemorzsolódni.
A 700 szülő és pedagógus részvételével, az országgyűlési választás idején lebonyolított reprezentatív kérdőíves kutatás megkérdezettjeinek többsége szerint a „lányos” tulajdonságok – ezek az elemzés szerint a következők: érzelmi, szociális érettség, szorgalom, szófogadás, monotóniatűrés, jó szóbeli és írásbeli kifejezőkészség – fontosabbak az iskolákban, mint az elemzésben „fiúsnak” nevezett, reál tantárgyakhoz szükséges matematikai, technikai és műszaki érzék, a logika, a térlátás vagy éppen a kockázatvállalás.
Mi több, az elemzés szerint a „férfias tulajdonságokat” az iskolákban büntetik is, ami mentális problémákat okoz a fiúknak, akik ennek következtében nem tudják sajátos képességeiket kibontakoztatni, mindez pedig hatással van a szorgalmukra.
A kutatásban résztvevők szerint a lányok szorgalmasabbak, ugyanakkor az elemzők engedékenyen megjegyzik, hogy „aki már megfigyelt kisfiút dekázás közben, az láthatja, hogy a férfiak rendkívül nagy koncentrációval tudnak feladatokat elvégezni”.
„A nők jelentős felsőoktatási túlreprezentáltsága ezenfelül demográfiai problémákat is okozhat, megnehezíti a pártalálást, illetve a termékenység csökkenésének kockázatához vezethet, mivel a nők házasságának valószínűsége és ezzel a gyerekvállalás esélye is csökken”
– olvasható az elemzésben. A számvevőszék kutatói szerint olyan oktatási stratégiára van szükség, amely a sikeres önálló felnőttkori életvezetésre készít fel, így indokoltnak tartják a jelenség következményeinek mélyebb kutatását és az eredmények függvényében intézkedések meghatározását.
Mint írják, a nők is érdekeltek abban, hogy a férfiak jól teljesítsenek és sikeresek legyenek, amennyiben ugyanis a fiúsnak nevezett tulajdonságok kibontakoztatása hátrányt szenved, az gazdasági károkat okoz: „a férfias tulajdonságok és kompetenciák nem megfelelő szintű és mértékű fejlesztése gazdasági károkat okoz, és előnytelen az ország versenyképessége szempontjából. A kreativitás, az innováció, a vállalkozó szellem, a technikai-műszaki érzék és a versengő, teljesítményorientált attitűd szükségesek a magyar gazdaság optimális fejlődéséhez, a hazai vállalkozások sikerességéhez, a versenyképesség és fenntarthatóság javításához. Ezekre a tulajdonságokra a mindennapi élet szempontjából is szükség van, hiszen a felnövő fiatal majdani otthonában azzal szembesül, hogy lefagyott a számítógép, csöpög a csap, vagy éppen lapra szerelve érkezett a bútor, és nincs megfelelő szakember ezen problémák megoldására.”
Kiemelt kép: Getty Images