Nemrég írtunk róla, hogy az enyhe-mérsékelt elhízás, illetve túlsúly ellen jelenleg alkalmazott egyik legnépszerűbb módszer a kognitív viselkedésterápián alapul, azaz azon, hogy az egyén felismerje és elhagyja azokat a rossz szokásokat, amelyek hozzájárulnak a súlyprobléma kialakulásához vagy a kudarcos fogyókúrához. A viselkedésterápián alapuló fogyókúrás módszer elemei például a táplálkozással kapcsolatos edukáció, sportolás, önmonitorozás (napló vezetése az étkezésről és a mozgásról), baráti támogatás a kilók elleni harcban. A Newatlas azonban egy olyan új módszert ismertető tanulmányról számolt be, amely az éhségingerre erősen érzékeny emberek elméjét képzi át arra, hogy ellenálljon az étel utáni sóvárgásnak. Kimutatták, hogy ez a módszer hatékonyabb lehet a súlycsökkenés hosszútávú megőrzésében, mint a többi, most divatos – például a viselkedésterápián alapuló – eljárás.
Vége a falási rohamoknak?
A héten újabb tudományos munka látott napvilágot a témában: a Pennsylvaniai Egyetem kutatói ugyanis azt találták, hogy mély agyi stimulációval megszüntethető a falászavar. Az egyetem frissen publikált tanulmánya szerint egy a kísérleti alanyok szervezetébe ültetett agystimuláló eszköz ezeket a falási rohamokat képes drámai mértékben csökkenteni – a betegek pedig még fogyni is képesek ennek következtében.
A kutatás középpontjában egy olyan eszköz állt, amely egy kulcsfontosságú agyi régióban képes érzékelni az étel utáni sóvárgással kapcsolatos agyi aktivitást, majd erre a régió elektromos stimulálásával reagál. A kutatás keretében két, falászavarral küzdő beteget követtek figyelemmel hat hónapon keresztül, a megfigyelés során pedig az említett kütyü figyelte a függőségek központjaként elhíresült törzsdúcterület, a nucleus accumbens nevű agyi régió aktivitását. (A nucleus accumbens részt vesz az öröm és a jutalom érzetének feldolgozásában, ennek köszönhetően játszik igen nagy szerepet a függőségek kialakulásában).
Amikor a készülék olyan jeleket érzékelt, amelyekről korábbi tanulmányokban megállapították, hogy előre jelzik az étel utáni vágyakozást, automatikusan stimulálta ezt az agyterületet, megzavarva ezzel a sóvárgással kapcsolatos jeleket. A kezelés hat hónapja alatt a betegek sokkal kevesebb falási rohamról számoltak be, és fejenként öt kilótól is megszabadultak. Mi több, egyikőjük állapota olyannyira javulásnak indult, hogy a kutatás befejeztével már nem is felelt meg a falászavar kritériumainak. Mellékhatásokról egyik esetben sem számoltak be az alanyok.
A slusszpoén az egészben, hogy az eszköz, amelyet a kutatócsoport használt,
egy olyan, kereskedelmi forgalomban kapható és engedélyezett kütyü, amelyet kizárólag a gyógyszerrezisztens epilepszia kezelésében alkalmaztak eddig.
A készüléket sebészi úton helyezik a fejbőr alá, és a koponyán keresztül vezetik el a nucleus accumbenshez az agy mindkét féltekéjén.
A kutatók szerint elvileg ugyanezt a kezelést lehetne más, a kontrollvesztéssel kapcsolatos rendellenességek, például a bulimia nervosa esetén is alkalmazni. A kutatók a következő hat hónapban is figyelemmel követik a mostani kutatás két résztvevőjének állapotát, közben pedig újabb betegek vizsgálatát kezdik meg.
Kiemelt kép: Blasius Erlinger/Getty Images