Sültpaprika-krémleves langyos fetával
Hozzávalók:
- 12 kápia paprika
- 1 fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- olívaolaj
- 5-6 szál kakukkfű
- só, bors
- 1 dl almaecet
- 1-2 evőkanál cukor (elhagyható)
- 25 dkg feta sajt
A kicsumázott paprikát, a megtisztított vöröshagymát és fokhagymát feldaraboljuk, majd kevergetve olívaolajon szép barnára pirítjuk (10-15 perc). Hozzáadjuk a morzsolt kakukkfüvet, sóval, borssal, az ecettel ízesítjük, és felöntjük kb. 1,5 liter vízzel. Fedő alatt 25 percig főzzük, és összeturmixoljuk. A fetát ujjnyi vastagon felszeleteljük, majd serpenyőben, kevés olívaolajon fél-fél perc alatt mindkét oldalán meglangyosítjuk, és úgy tesszük a levesbe.
Tipp: Feta helyett kipróbálhatjuk sült halloumi sajttal is.
Tandori csirke
Hozzávalók:
- 80 dkg csirkemellfilé (4 fél csirkemell)
- 1 liter natúr joghurt
- 5 dkg tandori-fűszerkeverék
- olaj
- só
- 2 dl főzőtejszín
A fél csirkemelleket lapjában félbevágjuk, kissé kiklopfoljuk. A joghurtot összekeverjük a fűszerkeverékkel, belehelyezzük a húsokat, és zárható dobozban 1 napot állni hagyjuk a hűtőben. Serpenyőben kevés olajat melegítünk, a húst kivesszük a joghurtból (nem kell lecsepegtetni!) mindkét oldalát megsózzuk, majd 2-2 perc alatt elősütjük. A joghurtot ráöntjük, hozzáadjuk a tejszínt, végül összeforraljuk. Burgonyapürét vagy főtt rizst kínálhatunk hozzá.
Tipp: Natúr joghurtból ne sűrű görög joghurtot válasszunk, inkább sima, folyósabb jellegűt.
Buddha-tál falafellel, humusszal és mentás quinoával
A falafelhez:
- 20 dkg száraz csicseriborsó
- 1 kis fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 3 evőkanál víz
- 1-1,5 evőkanál liszt
- fél teáskanál sütőpor
- 1 mokkáskanál só
- olaj a sütéshez
A quinoához:
- 15 dkg quinoa
- 1 nagy csokor menta (kb. 30 levél)
- 20 dkg paradicsom
- 1 kígyóuborka
- 10 dkg főtt kukorica (konzerv is lehet)
- fél citrom leve
- 2-3 evőkanál olívaolaj
A humuszhoz:
- 2 konzerv csicseriborsó (60 dkg)
- 1 gerezd fokhagyma
- 3 evőkanál tahini (szezámkrém)
- fél dl olívaolaj
- 1 mokkáskanál őrölt római kömény
- fél citrom leve
Az összeállításhoz:
- vegyes zöldségek szezonálisan (salátalevél, uborka, paprika, paradicsom, újhagyma)
A falafelhez a csicseriborsót beáztatjuk éjszakára. Másnap megpucoljuk a vöröshagymát, a fokhagymát, majd a lecsöpögtetett csicseriborsóval együtt késes robotgépben pépesre aprítjuk. Hozzáadjuk a vizet, a lisztet, a sütőport és a sót, alaposan összekeverjük. Akkor jó az állaga, ha lágy gombócokat tudunk formázni a masszából, és nem esik szét. Ha túl száraz, adunk hozzá még vizet, ha túl lágy, liszttel sűrítjük. A masszát 1 órán át a hűtőben pihentetjük, majd diónyi méretű gombócokat formázunk belőle. Forró olajban kisütjük, papírtörlőn lecsepegtetjük. A quinoát enyhén sós, bő vízben megfőzzük, leszűrjük, tálban hagyjuk kihűlni. A mentát apróra vágjuk, a paradicsomot és az uborkát felkockázzuk, a kukoricát levágjuk a csőről vagy lecsepegtetjük. Mindet a kihűlt quinoához adjuk. Meglocsoljuk a citrom levével, az olívaolajjal, megsózzuk, és az egészet jól összekeverjük. Tálalás előtt 1-2 órát hűtőben pihentetjük. A humuszhoz a csicseriborsót lecsöpögtetjük, de a levét tálban félretesszük. A fokhagymát megpucoljuk, lereszeljük. A csicseriborsót, a tahinit, az olajat, a fokhagymát, a római köményt és a citrom levét késes robotgépben pépesre aprítjuk. Fokozatosan adagoljuk hozzá a félretett levet, egészen a kívánt állag eléréséig. Végül összeállítjuk a tálat: beletesszük a feldarabolt zöldségeket, salátaleveleket és a mentás quinoasalátát. Erre helyezzük a frissen sült falafelt, majd a tetejére humuszt kanalazunk.