Sarkantyúka, a védőbástya
A sarkantyúka egyedülálló illata taszítja azokat a kártevőket, amik az uborkára fenik a fogukat, ráadásul a színes sziromtengerben az élősködők sokkal nehezebben veszik észre a zöldséget, mint a homokos talajon. Érdemes egymás mellé ültetni őket.
Ha beporzásra van szükség
Ahhoz, hogy bő termésünk legyen, a tökfélék és a dinnyék is beporzást igényelnek, ehhez viszont rovarokra van szükség. A virágzó gyógynövények, például a kapor, az édeskömény és a petrezselyem, odavonzzák a hasznos kis élősködőket, akik így elvégzik a munka nehezét.
Falánk szomszéd
A mángold könnyen veszélybe kerülhet, ha levéltetvek támadják meg, ám mézvirággal a szomszédban a veszély elhárítható, az ugyanis vonzza a zengőlegyeket, amiknek a levéltetű az egyik fő tápláléka.
Kelepcébe csalva
A körömvirágot ragacsos szára miatt hasznos lehet a brokkoli mellé ültetni, ugyanis a levéltetvek beleragadnak a furfangos csapdába, így nem tudnak támadást indítani a zöld zöldség levelei ellen.
Sokoldalú kamilla
Bizonyos élősködők megkímélik a zöldségek gyökereit, ugyanakkor tápanyaggal látják el a talajszerkezetet – ők a barátaink a kertben. A sokoldalú kamilla kifejezetten csábító ezeknek az élőlényeknek, ezért egy-egy fej káposzta közé nyugodtan ültethettek belőle.
A rózsabokrok rejtekében
A tapasztalat azt mutatja, hogy a kártékony rovarok nem szeretik az erős illatokat, ezért, ha a rózsa mellé metélőhagymát veteményeztek, talán megkímélhetitek a virágot az élősködőktől. Az már más kérdés, hogy a hagyma mellett a rózsa illata hogyan tud érvényesülni. :)
A Nők Lapja Kert és Virág 2017-es számában még több kerttel kapcsolatos témáról és praktikáról olvashattok – ne hagyjátok ki!
Szöveg: D.A.
Forrás: countryliving.com
Fotó: Thinkstock