Kate Winslet sminkese elárulja a friss és üde bőr titkát – kortól függetlenül!

A világ egyik legmenőbb sminkesének tippjeit érdemes megfogadni.

Ha valamiből rengeteg van az interneten, az bizony sminktipp. A TikToktól a magazinokig, a tizenéves influenszerektől a szakemberekig rengetegen írják le és mondják el, mutatják meg a legtutibbnak tartott, legextrább vagy akár leginkább „fiatalító” sminkelési technikákat – ezek közül a legtöbb persze valamilyen módon működik, de azért nem könnyű eligazodni a tanácsok tengerében. Éppen ezért olyan jó, amikor egy évtizedek óta a szakma csúcsán álló sminkmester árul el néhány fogást munkájával kapcsolatban.

Az 1966-ban Új-Zélandon született, majd Angliába költöző Lisa Eldridge karrierje 2003-ban robbant be igazán, amikor egy magazin címlapjára Cindy Crawfordot sminkelte. Innentől kezdve aztán nem volt megállás, körbeutazta a világot, a legfontosabb divatmagazinoknak dolgozott, a legnagyobb neveket sminkelte – nemcsak modelleket, de a sztárvilág arcait is, például Kate Winsletet vagy a popzene új üdvöskéjét, Dua Lipát.

A legnevesebb fotósokkal dolgozott együtt (például Paolo Roversi, Mario Testino, Patrick Demarchelier), és olyan márkák által alakította a sminktrendeket, mint a Chloé, a Prada, Alberta Ferretti, Donna Karan, a Pucci és a Moschino. 2013-ban már a The Business of Fashion 500-as, a globális divatipart alakító emberek listáján is szerepelt. 2015. óta a Lancôme márka smink divíziójának kreatív igazgatója, könyvet is írt a sminkelésről, sőt már saját márkát is alapított. Nem túlzás kijelenteni hát, hogy

az ő tanácsait nyugodt szívvel megfogadhatjuk. Főleg, hogy nem azt mondja, hogy minél több „csodaterméket” vásároljunk. Sőt, még a spórolási vonalba beilleszthető tippje is van.

Személyre szabott ragyogás

Mint kiderült, Lisa először a highlighterrel kezd. Azt tanácsolja, hogy ezt mindenki a saját arcvonásaihoz igazodva vigye fel – tehát ne kövessük vakon az influenszerek tanácsait, hiszen lehet, hogy nekik máshol van „az arc vonalából leginkább kiálló pontjuk”, ahová a highlightert a szakirodalom szerint felvinni ildomos. Mit mond Lisa? „Az arcsontra, a szemöldök fölé, az orr közepére, a felső ajkakra és az alsó ajak közepére” érdemes leginkább a highlightert tenni.

Az alapok a legfontosabbak!

És ha megvan az extra fény, csak ezután jön az alapozó, viszont az aprólékosan csinálja. „Legyél nagyon válogatós az alapozókkal” – tanácsolja hát Lisa, aki minden ember esetén másként alapoz, méghozzá mindig az alany bőrének érzékenysége alapján. „Vékony rétegekben vidd fel az alapozót, elvégre később mindig lehet még többet felvinni, ha szükséges. Én ezt a patchwork takaró technikának hívom. Szeretem a különböző textúrákat is az arcon, és soha nem használok teljes fedést” – mondja. Magyarán felejtsd el, hogy fogod az alapozót, és homogén réteget kensz belőle az arcodra, ami ettől garantáltan olyan lesz, mintha frissen lenne vakolva. Illetve mivel már elképesztő mennyiségű termék közül választhatunk, használjuk is ezt ki. Ha száraz, esetleg idősödik a bőrünk, tápláló alapozót válasszunk, ha T-vonalon zsíros, akkor arra a részre mattító termék kerüljön, ha dehidratált, jöhetnek a folyékony, akár hialuronsavval dúsított változatok, ha pedig nagyon érzékeny, akkor hipoallergén termékre van szükségünk.

1. L’Oréal Paris, Age perfect alapozó bőrápoló szérum érett bőrre, 5799 FT (dm) 2. Ashanti, Stunner folyékony, hidratáló alapozó normál, „szomjas” bőrre, 14 990 Ft, La Roche-Posay, Toleriane hab állagú mattító alapozó kombinált és zsíros érzékeny bőrre, 6446 Ft (erzekenybor.hu) 4. Avon, True bőrnyugtató hatású, mattító alapozó faggyúfelszívó komplexszel, 1999 Ft

A könnyű, hosszan tartó alapozást Lisa tehát vékony rétegekkel éri el, és mindig ott kezdi a munkálatokat, ahol valóban van mit elfedni. (Persze ne felejtsük el leszögezni, hogy ha te semmit nem akarsz elfedni az arcodon, az is tökéletesen rendben van, bár akkor valószínűleg nem olvasod ezt a cikket.) A YouTube-on egyébként közzé is tette a patchwork bőr technikáját, érdemes akár hang nélkül is végignézni – láthatod, hogy több fajta terméket használ, először apránként az ujjaival viszi fel az alapozót, amit aztán ugyanúgy az ujjával dolgozol el, és csak ezután jön az ecset, hogy tényleg ne maradjon sehol egy éles határ. Ha valahol egy pattanás nyom van, sötét szem alatti karika vagy egyéb „hiba”, oda korrektort visz fel, azt sem túlzásba véve. 

Légy bátor, használj egy terméket több célra!

„Ne higgyük el mindig, hogy egy termék csak az, ami a dobozára van írva – mondja a sztársminkes. – Ha egy termék szemöldökzseléként van feltüntetve, de úgy érzed, hogy jól működik a szempilláidon, akkor számodra az egy szempillaspirál. Szeretem a saját termékeimet úgy készíteni, hogy összekeverem a dolgokat. Veszek például egy rúzst, esetleg olyat, amit nem sokat használtam, és összekeverem egy highlighterrel, hogy egy szép, friss pirosítót kapjak. Legyél a saját mixológusod – ez az én tippem.” Nekünk is van egy tippünk! Ha arcbőrödet túl fakónak érzed, de a pénztárcád nem érzi egy új, ragyogásfokozó alapozó beszerzését, akkor keverj egy kis szérumot (vagy hidratálókrémet), majd egy csepp highlightert az alapozóhoz, mielőtt felviszed! Vagy ha nincs highlightered, de van otthon például vazelin (ami Marilyn Monroe szépségének is egyik elengedhetetlen kelléke volt) például száraz bőr kezelésére, apró pöttyöket vigyél fel belőle a járomcsontodra – és kész is a friss hatású bőr!

1. Essence cosmetics, Make me brow szemöldökformázó spirál, 999 Ft (dm) 2. Douglas Make-up, Lip & Cheek Balm Pirosító és ajakbalzsam, 2790 Ft 3. Ziaja vazelin, 359 Ft (Rossmann) 4. Oriflame, The ONE IlluSkin folyékony highlighter, 3799 Ft

Csak gyengéden!

A reggeli rohanásban sokan hajlamosak gyorsan sminkelni, a gyorsaság pedig gyakran erővel párosul. „A sminkelésben mindennel csak finoman kell bánni. Az eredmény egységesebb, szebb lesz, és tovább tart. Egyszerűen csak használj könnyed mozdulatokat” – mondja. Hiszen nem azon a pár percen fog múlni, a bőröd viszont hálás lesz, hogy nem nyúzod – elvégre az arc dörzsölése és a bőr húzása ráncokhoz és megereszkedett bőrhöz vezet. Többek között emiatt is érdemes kerülni az arctisztító kendőket (és persze azért is, mert egyáltalán nem távolítanak el minden szennyeződést.)

Tökéletes rúzsozás

„Ha olyan rúzst akarsz felvinni, ami erősebb, mint amit megszoktál, vagy teljes fedésű, mint például egy matt rúzs, először a rúzst vidd fel a természetes ajakformádat követve, és csak utána használj vonalvezetőt, vagyis szájkontúrceruzát – tanácsolja Lisa. – Ez megváltoztatja az életed.” (Utóbbiban azért nem vagyunk biztosak, de garantáltan szebb lesz a végeredmény.) Ami a felvitelt illeti: „a rúzs felvitelét a természetes ajkad vonalát követve kezdd el; ne aggódj az egyenetlenségek miatt, vagy ha az egyik ajkad vastagabb, mint a másik – csak vidd fel az első réteget. Ha felkented, akkor a tükörbe nézve igazán láthatod a természetes ajakformádat. Ez az, amit nem tudsz megtenni, ha előbb berajzolod a ceruza vonalat.”

És akkor mutatunk még egy példát arra, hogy Lisa Eldridge, tudja, miről beszél:

Hogy megfogadod-e tippjeit, az csak rajtad múlik, azt azonban ne feledd, hogy a smink valójában csak egy játék, amit nem érdemes halálosan komolyan venni. Nem kell követni a trendeket sem, a lényeg, hogy azért csináld, hogy jobban érezd magad a bőrödben – és ne azért, mert az interneten az ömlik rád, hogy éppen mi a divatos.

Kiemelt kép:Kate Winslet a 73. Primetime Emmy-díjátadón a Los Angeles-i L.A. LIVE-ban 2021. szeptember 19-én. Rich Fury/Getty Images