Az októberben futó akcióval arra buzdítanak, hogy mindenki kóstoljon meg minél többféle ehető gombát, a kihívást pedig infografikákkal, felhasználási és feldolgozási tippekkel, receptgyűjteménnyel, gomba témájú piaci nappal, a Fenntartható Vendéglátóhelyek isteni gombás fogásaival és a kampány arcaként közreműködő Mautner Zsófi receptjeivel segítik.
Miért épp a gomba?
Gombafogyasztásával a hazai lakosság nem büszkélkedhet; a KSH 2020-as adatai alapján a magyarok mindössze 1 kg gombát esznek évente. Ezzel a számmal jócskán elmaradunk a 4-5 kg-os európai átlagtól, pedig egy nagyon értékes, sokszínű és fenntartható alapanyagról van szó. A nagygombák között körülbelül 2000 ehető gombafajt tartanak számon, melynek csupán a töredéke jelenik meg az étrendünkben. Pedig itthon is széles a paletta; a boltok polcain egész évben megtalálható termesztett fajták mellett az erdők-mezők is rengeteg különböző ízű-színű gombát kínálnak egy-egy szezonban, és
országszerte számos ponton (például nagyobb piacokon, vásárcsarnokokban) van lehetőség bevizsgáltatni ezeket – utóbbi elengedhetetlen feltétele a biztonságos gombagyűjtésnek!
Nemcsak küllemében, de beltartalmi értékeiben is igen sokszínű konyhai alapanyaghoz juthatunk így; magas az antioxidáns tartalma, számos vitamint tartalmaz és teljes értékű fehérjében is gazdag a gomba, tehát egy igazi hazai superfoodról beszélhetünk.
A gombának tehát számos pozitív tulajdonsága van, emellett fenntarthatóan termeszthető és felhasználható alapanyagról van szó. Alacsony vízlábnyomú, vegyszermentesen, és akár vertikálisan termeszthető, vagy a természetben is gyűjthető élelem, amit hulladékmentesen használhatunk fel, hiszen a legtöbb faj esetében nem szükséges hámozni a kalapot, és a tönk is sokféle étel alapanyaga lehet. „A gomba egy igen megosztó élelmiszer, sok negatív asszociáció társul hozzá itthon, amellyel mi is gyakran találkozunk. Laskagombatermesztőként és a gombák szerelmeseiként ezért nagyon fontosnak tartjuk, hogy a lakosság jobban megismerje ezt a rendkívül értékes alapanyagot és bátran merjék használni. Ezért is örültünk nagyon a Felelős Gasztrohős Alapítvány ötletének és csatlakoztunk hozzá támogatóként, valamint vontuk be a friss zöldség-gyümölcs értékláncok fenntarthatóságát vizsgáló CO-Fresh projektbe is a kampányt” – mondta hozzá Somosné Nagy Adrienn, a Pilze-Nagy Kft. ügyvezetője.
Kampány a gombaért
A Terítéken: a gomba! névre keresztelt, egész októberben futó kampány során az érdeklődők izgalmas információkkal, felhasználási tippekkel, receptvideókkal és gasztrobloggerek, séfek receptjeiből összeállított gyűjteménnyel is találkozhatnak a Gasztrohősök közösségi oldalain. Természetesen a Fenntartható Vendéglátóhely minősítéssel rendelkező éttermek sem maradnak ki a gombázásból; a hónap során a Czakó Kertben, a Csillaghegyi Megállóban, a Jardinetteben, a debreceni Kis Padlizsánban, a La Mimosa-ban, a kéthelyi Lokal47-ben, a váci Lujza és Korianderben, a pécsi Nana Bistro-ban, a zebegényi Natura Hillben, a szintén pécsi Reggeliben, a nagykanizsai Szőlőskert Vendéglőben, a The Planteenben és a miskolci Végállomásban is erdei vagy termesztett gombából készült fogásokat kóstolhatnak majd a vendégek. Október 9-én pedig a gombák lesznek a főszereplők a Czakó piaczon is, ahol gombakiállítással, kóstolóval és játékokkal várják az érdeklődőket.
További információért érdemes követni a Felelős Gasztrohős Facebook, Instagram és Tiktok oldalát!
Kiemelt kép: Getty Images