„Az irodaházban, ahol dolgozom, lecsavarják a fűtést – milyen lehetőségeim vannak?” – tette fel nemrég egy Reddit-felhasználó a kérdést, amely az energiaválság miatt Európa-szerte sok irodistában megfogalmazódott, problémájára pedig százával jöttek a válaszok. „Thermofehérnemű, jobb mint bármilyen pulóver vagy dzseki, és nem is kényelmetlen viselni” – tanácsolta segítő szándékkal az első kommentelő. „Öltözz úgy, mint aki síelni megy, és viselkedj dominánsan” – viccelődött egy másik. „Keress új munkát vagy kérj home office-t” – kontrázott még valaki.
De komolyra fordítva a szót: mit tehetünk, ha nincs lehetőségünk otthonról, a paplan alól dolgozni, és a stílusos öltözködésről sem akarunk lemondani? A kényszerhelyzet kreativitásra ösztönözhet bennünket, amely a divat terén még jól is jön – idén ősszel és télen például új értelmet nyer a réteges öltözködés. Ahogy az első Reddit-kommentelő is javasolta, használjuk ki az aláöltözet előnyeit! Ha bodyt vagy trikót húzunk a felső alá, az remekül melegíti a felsőtestünket, védi a derekunkat, alulra pedig jöhet egy jó vastag harisnya – ezek az öltözködési stílusunktól és az irodai dress code-tól függetlenül alapdarabjaink lehetnek a következő hónapokban. Ami pedig a trendeket illeti: a divattervezők mintha megérezték volna a közelgő hideg és rideg valóságot, a szezon több divatirányzata is a hűvös irodában ücsörgőknek kedvez.
Kályhameleg miniszoknya
A steppelésről elsősorban a pufidzsekik jutnak eszünkbe – egyébként ezeket is bátran hordhatjuk 2022 őszén és telén, mert a steppelt kabát sosem számított még annyira stílusos ruhadarabnak, mint most. A steppelés során agyagrétegeket dolgoznak egymáshoz, rögzítik a bélésanyagot, vagyis a varrás nemcsak esztétikai célt szolgál, hanem funkcionálisat is, a legtöbb steppelt ruhadarab kiválóan melegít. Idén ráadásul nemcsak dzsekiket és mellényeket találunk az üzletek kínálatában, amik ezzel a varrási alaptechnikával készültek, hanem szoknykákat is – a rövidséget kompenzálja az anyag, így egy mini fazon esetében sem kell aggódnunk a felfázás miatt. Szettünk sportos főszereplőjét kompenzáljuk pihe-puha kötött pulóverekkel, kardigánokkal, jól szabott blézerekkel, amelyek elegáns drágakőszínekben pompáznak, például rubinvörösek vagy smaragdzöldek, hangsúlyos aranyszínű ékszerekkel vagy lakk lábbelivel.
Pléd helyett poncsó
Ha otthonról dolgozunk, gond nélkül bugyoláljuk bele magunkat egy polárplédbe, az irodában azonban – akár az íróasztalunk előtt ülünk, akár egy tárgyaláson – ez a megjelenés már elég furcsán mutathat. Szerencsére a divatnak erre is van megoldása: a poncsó épp olyan meleg, mint egy kockás takaró, és még stílusos is. Mivel jól mutat a selyemblúzok, a garbók, de még a blézerek fölött is, a legjobb, ha állandó készenlétben tartunk egyet az irodában. Érdemes semleges színűt választani belőle, amely bármilyen szettel jól mutat, de léteznek kifordítható felöltők is, amelyeknek más-más mintájú a két oldaluk, így gyakorlatilag két poncsót kapunk egy áráért.
Talpig kötöttben
Ha a testet-lelket melegítő kötöttekre gondolunk, először a pulóverek és a kardigánok urganak be, pedig az úgynevezett pulcsiruha is szóba jöhet, ha az irodai dress code nem szigorúbb, mint a business casual. A hosszabb vagy rövidebb kötött ruha kényelmes, kellőképpen vastag ahhoz, hogy tartsa a hőt és kifejezetten trendi is. Annak érdekében, hogy a kötött ruha irodakompatibilis legyen, párosítsuk szövetblézerrel vagy vegyünk alá inget, a kikandikáló gallér máris elegánsabb irányba viszi el az egyébként hétköznapi darabot. Mellőzzük a túlságosan oversized fazonokat és a harsány színeket, mintákat, ami pedig a lábbelit illeti, válasszunk hozzá magas sarkú csizmát.
Kiemelt kép: Getty Images