A kimagasló eredményeket elért olimpikon, a nagyszerű tudós, az első öt kilométerét lefutó fogyókúrázó is motiválja magát valamivel, a végén ott az arany, egy elismerés vagy fél kiló mínusz… Önmagában is hihetetlen érzés, de mindig van valaki, akinek ezt meg akarjuk mutatni. Látod, megcsináltam, képes vagyok rá, dicsérj meg!
Gyerekként még annyira egyértelmű, amikor a szüleinknek akarjuk megmutatni, mennyire jók vagyunk, mennyire megérdemeljük a szeretetüket. Minden egyes rajzzal, megtanult versikével, bekötött cipőfűzővel őket akarjuk lenyűgözni. Aztán egy ideig kizárólag a kortársak elismerése számít, sőt a legvadabb kamaszévekben inkább ciki, ha anyánknak tetszik, amit csinálunk.
Felnőttként bonyolódik a helyzet, mintha mind több és több helyen kellene bizonygatnunk, hogy megálljuk a helyünket. Az elmúlt években ez
a bizonygatás egyre erősödik, kevesebbet találkoznak a munkatársak, sokan úgy érzik, hangoztatni kell, hogy ők otthon keményen dolgoznak, nincs lazsálás, megszakadnak, de a gyerekkel is törődnek, a háztartásban is elboldogulnak. Online bizonyíték van bőven, repkednek a hashtagek: #szeretemamunkám, #vasárnapifőzés, #megtudomcsinálni. Kemény munka megfelelni a kollégáknak, a barátnőknek, a férjünknek, az anyósunknak és az anyánknak – mert bővül a sor az évekkel. Ezért elképesztő érzés, ha pár nevet ki tudunk húzni a listából.
Amikor végre adunk magunknak egy kis szabadságot, megengedőbbek leszünk a hibáinkkal. Amikor már tudjuk, elhisszük, hogy valóban meg tudjuk csinálni.
Ezen a héten a címlapinterjúban a megfelelési problémákról is beszélgetünk.