Mogyoróvaj, az örök kedvenc: egészségesebb, mint hitted, és könnyű elkészíteni

A világ egyik legfinomabb találmánya. Nem csoda, hogy egy teljes hónapot dedikáltak neki.

Ha az Egyesült Államokat egy ízzel kellene jellemezni, az minden bizonnyal a mogyoróvaj lenne – ez az egyszerre sós és édes, isteni találmány, amely a tengerentúlon nemcsak szendvicsalapként és csokoládék töltelékeként szolgál, hanem főételek megbolondítására is, készülhet belőle például szósz salátákhoz és húsételekhez is. A mogyoróvaj ráadásul többféle állagban kapható: van krémesen sima, enyhén darabos és szuper darabos… Ahogy az ízek is széles skálán mozognak: létezik belőle sötét pörkölésű, mézzel vagy fahéjjal gazdagított, sőt vitaminokkal felturbózott változata is. Ha Gombóc Artúr Amerikába születik, tuti, hogy a mogyoróvaj lett volna a kedvence!

Fotó: Christian Charisius/picture alliance via Getty Images

A krémes csemegét pedig annyian kedvelik, hogy november hivatalosan is a peanut butter lovers month, vagyis a mogyoróvaj-imádók hónapja. De honnan ered ez az őrület? A földimogyoró, vagy más néven amerikai mogyoró a neve ellenére nem a mogyoró nemzetség faja és a mogyorókkal való rokonsága is igen távoli (a borsóval vagy a babbal közelebbi viszonyban áll), ám az igaz, hogy Amerikából, pontosabban Dél-Amerikából származik, és nagyjából 7600 éve háziasították. A mogyoróvaj eredete az aztékokig és az inkákig vezethető vissza, de a modern kori története csak a 19. század végén kezdődött, amikor egy Marcellus Gilmore Edson nevű kanadai vegyész és gyógyszerész szabadalmaztatott egy módszert a mogyorópaszta, a mogyoróvaj elődjének előállítására. Fejlesztéseit az a cél vezérelte, hogy azok is, akinek valami miatt gondot okoz a kemény ételek rágása, ízletes módon juthassanak hozzá a szükséges tápanyagokhoz.

A mogyoróvaj valóban nagyon gazdag tápanyagokban: tele van E-vitaminnal, magnéziummal, vassal, szelénnel és B6-vitaminnal is, kedvező arányokban tartalmaz jó zsírokat, fehérjét és a rostokat.

Kutatások igazolják, hogy azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztanak mogyoróvajakat (például földimogyoróvajat), kevésbé vannak kitéve a szívbetegségek és a 2-es típusú diabétesz kockázatának.

1884-ben Edson megkapta az Amerikai Egyesült Államok 306727-es számú szabadalmát, amelynek leírása szerint a lehűtött termék „olyan állagú, mint a vaj, a zsír vagy a kenőcs”, a keményebbé tétele érdekében pedig a vegyész cukrot is kevert a masszába. Az eljárást akkor úgy jellemezték, hogy a pörkölt földimogyorót addig őrlik, amíg „folyékony vagy félig folyékony állapotba nem kerül”.

Feltalálása után a mogyoróvaj hamar meghódította Amerikát – és világszerte elterjedt –, 1995 óta pedig november a mogyoróvaj-imádók hónapja. Természetesen hónaptól függetlenül bármikor elkészíthetjük Nigella Lawson mogyoróvajas tésztáját vagy Vrábel Kriszta mogyorószószos-csirkés curryjét –, de akár házilag is megpróbálkozhat az előállításával.

Házi mogyoróvaj

Fotó: Getty Images

Hozzávalók:

  • 40 deka meghámozott földimogyoró
  • 2 teáskanál só
  • 2-3 teáskanál földimogyoró-olaj

Elkészítés:

  1. A sütőt melegítsük elő 200 fokra. A mogyorókat oszlassuk el egy tepsiben, majd tegyük be a sütőbe 10 percre. Időnként keverjünk rajtuk egyet, hogy egyenletesen piruljanak. Amikor a színük aranybarnává válik, vegyük ki a tepsit, és hagyjuk teljesen kihűlni.
  2. Tegyük a pirított mogyorókat konyhai aprítógépbe, adjuk hozzá a sót, és keverjük 4-5 percig, vagy amíg sima mogyoróvajat nem kapunk. Ha lazítani szeretnénk az állagán, öntsünk bele kevés olajat, majd keverjük át újra.

Akik pedig szimplán csak élvezni szeretnék a mogyoróvaj mennyei ízét, eszegessék a kedvenc mogyoróvajas süteményüket vagy csokoládéjukat, és közben olvassák el az alábbi öt érdekességet:

PB&J (Fotó: Getty Images)

  1. A mogyoróvaj elkészítéséhez rengeteg földimogyoró kell. Ahhoz, hogy egy 3,5 decis üveget megtöltsünk vele, nagyjából 540 földimogyoróból kell mogyoróvajat gyártanunk.
  2. Az amerikaiak évente kb. 363 millió kiló mogyoróvajat fogyasztanak, ez pedig azt jelenti, hogy hozzávetőleg 500 milliárd földimogyorót dolgoznak fel csak erre a célra.
  3. Az Egyesült Államokban a mogyoróvajjal nem viccelnek, nem is lehet akármit mogyoróvajnak nevezni – ezt törvény is szabályozza. Ahhoz, hogy egy terméket mogyoróvajnak hívhassanak, legalább 90 százalékban földimogyoróból kell állnia. A maradék 10 százalék általában cukor, só, olaj és a szétválást megakadályozó stabilizáló adalékanyagok.
  4. A mogyoróvaj fogyasztásának legnépszerűbb módja a PB&J (peanut butter & jelly), vagyis a mogyoróvajas-lekváros kenyér. A becslések szerint egy átlagos amerikai az élete során közel 3000 ilyen szendvicset eszik meg. Ez akkora mennyiség, hogy ha ezeket egymásra halmoznánk, magasabb lenne, mint a Szabadság szobor.
  5. Az amerikai adatok mellett az európai átlagok eltörpülnek: egy európai átlagosan kevesebb mint egy evőkanál mogyoróvajat eszik meg évente.

Fontos!

Allergia bármely életkorban kialakulhat, tehát előfordulhat, hogy egy ideig nem reagálunk érzékenyen egy adott anyagra, egy idő után viszont igen. Ha mogyoró fogyasztása után korábban nem tapasztalt, akár enyhe allergiás tünetek jelentkeznek (például viszket a szád, megduzzad az ajkad, testszerte kisebb mértékű csalánkiütés jelentkezik, hasi diszkomfortérzés, hasmenés lép fel), érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hiszen akár anafilaxiás reakció is kialakulhat – ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összeszedtünk a mogyoróallergiáról.

Kiemelt kép: Getty Images