Ettől lesz dús és fényes hajkoronánk 45 éves kor felett is

Az, hogy a hajunk elkezd ritkulni, az idő múlásával pedig veszít a fényéből, elkerülhetetlen – de nem jelenti azt, hogy nincs mit tenni ellene.

Hajszálaink és a fejbőrünk állapota szorosan összefügg a hormonjainkkal. Amikor elér minket az itthon nagyjából 1 millió (!) nőt érintő menopauza (jellemzően akkor, amikor belépünk a negyvenes éveinkbe), szervezetünkben csökken az ösztrogén- és a progeszteronszint, ez pedig a hajszálak elvékonyodásához és hajhulláshoz is vezethet. A helyzetet a hormonális változásokon túl csak tetézhetik az olyan életmódbeli tényezők (pl. vitamin- és ásványianyag-hiány), amelyek még inkább láthatóvá teszik a problémát – és a fejbőrt. Mindezek mellett a fejbőr faggyúmirigyeinek aktivitása is csökken, amely fejbőrszárazságot okoz, plusz a hajhagymákban lassul a melanin termelődése, így az őszüléssel (és a vele együtt járó sprődebb hajszerkezettel) is szembe kell néznünk. Ezek a gondok a sztárokat sem kerülik el, és mivel egyre többen beszélnek róluk nyíltan, egyre kevésbé számítanak tabutémának. 

Vagyis a fő ludas egyértelműen a hormonrendszerünk, ám bizonyos betegségek (például a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a pajzsmirigy- vagy anyagcsere-problémák), a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok (mint a fog- vagy ínygyulladás) is állhatnak a korábban dús hajkorona tömegének jelentős csökkenésének hátterében, ahogy gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet hajvesztés.

Mit tehetünk, hogy dús maradhasson a hajunk?

A ráncok elleni harcok kapcsán unalomig ismételt mondat itt is megállja a helyét: egyszerűbb megelőzni a problémát, mint kezelni. Érdemes tehát minél előbb felvenni a kesztyűt a hajvesztés ellen, ha ugyanis már látványosan sok hajat veszítettünk, sokkal nehezebb újjáéleszteni a hajkoronánkat.

Fotó: Getty Images

Először is ki kell zárnunk minden olyan tényezőt, amely nem a menopauzával függ össze. Ha azt vesszük észre, hogy naponta több mint száz hajszálunk hullik ki, forduljunk bőrgyógyászhoz, az úgynevezett trichogram vizsgálat ugyanis sokat elárulhat a hajhullás okairól. Ha nincs egyéb egészségi probléma a háttérben, akkor igyekezzünk az életmódunkkal támogatni a hajhagymáink és a fejbőrünk egészségét.

Kövessünk kiegyensúlyozott étrendet, és vigyünk be a szervezetünkbe minél több:

  • biotint (sárgarépa, földimogyoró, spenót)
  • C-vitamint (citrusfélék, paprika, bogyós gyümölcsök)
  • E-vitamint (avokádó, mandula, dió, tökmag)
  • vasat és cinket (marhahús, spenót, füge, lencse, zab)
  • ómega-3 zsírsavat (tonhal, hering, lazac, olívaolaj).

Merz Spezial Bőr, haj, köröm drazsé, 7099 Ft

Ápoljuk a fejbőrt és a hajszálakat

Heti rendszerességgel kényeztessük tincseinket mélyhidratáló hajpakolásokkal, hajmosáskor masszírozzuk át alaposan a fejbőrt is, ezzel is stimulálva a vérkeringést, elősegítve a hajnövekedést. A fejbőrradírt is érdemes bevetni, hiszen a különböző hajápolók hajlamosak filmréteget képezni a fejbőrön, amely miatt a bőrszövet oxigénellátása és a hatóanyagok felszívódása is csökkenhet. Hajunkat langyos vízzel öblítsük le, a forró víz szárítja és gyengíti a hajszálakat.

Garnier Fructis Hair Food hajpakolás száraz hajra, 2199 Ft

Több alvás, kevesebb stressz

„Kihullik tőle a hajam” – szól a mondás, és ha a főnökünk az idegeinkre megy, annak tényleg a hajkoronánk láthatja a kárát. Ha túl sok stressz ér minket a munkahelyünkön vagy a magánéletünkben, és emiatt nem tudunk aludni éjszaka, akkor a szervezetünk nem tud megfelelően regenerálódni, ez pedig egyenes út a hajszálaink meggyengüléséhez, majd elvesztéséhez.

Hidratáljunk belülről is

Ahogy a szép bőrhöz, úgy a szép hajhoz is elengedhetetlen a kellő mennyiségű víz fogyasztása. A vízivással megkönnyíthetjük a vitaminok és nyomelemek útját a hajhagymákig, és ezzel nemcsak a hajhullás, de a hajszárazság kialakulásának esélyét is csökkenthetjük.

Vigyázzunk a hajszálakra

Ne csak hajmosáskor, hanem hajformázáskor is legyünk gyengédek. Kerüljük a hajszárító, a hajsütővas és a hajvasaló legforróbb fokozatát. Nyáron teljesen mellőzhetjük is ezeket az eszközöket, télen viszont arra ügyeljünk, nehogy megfázzon a fejbőrünk – elő a kalapokkal, a sapkákkal és a kendőkkel!

Jennifer Lopez is óvja a fejbőrét télen. Fotó: Ignat/Bauer-Griffin/GC Images

6. Kerüljük a felesleges kemikáliákat

Minél kevesebb vegyszer kerül a hajunkra, annál kisebb az esélye a károkozásnak. Samponok közül válasszunk szulfátoktól és parabénektől mentes változatot, míg a hajfestékek esetében az ammóniamentesek a tuti befutók.

Lee Stafford Scalp Love Anti Hair-Loss dúsító sampon, 4790 Ft

Kiemelt kép: Getty Images