Miért Mickey egér az egyik kedvenc divatikonunk?

94 éve nem tudjuk megunni a stílusát.

Az antropomorf egér, amely jellemzően piros sortot, sárga cipőt és fehér kesztyűt visel, egyértelműen minden idők legismertebb animációs figurája (érdekes „életéről” írtunk már korábban). Walt Disney első mesehőse, a világ első beszélő animációs figurája, Mickey egér 94 évvel ezelőtt debütált A bolond repülés és a Willie gőzhajó című tévés rövidfilmekben – igaz, akkor még drótvékony végtagjai voltak és gonosz jelleme. Később kikerekedett és kedvesebbé vált, az elmúlt közel száz év alatt pedig nemcsak a filmtörténelembe írta be magát (1978-ban csillagot kapott a hollywoodi hírességek sétányán – a rajzfilmfigurák közül elsőként), hanem a divattörténelembe is. Mickey egér születésnapja, amely Mickey egér-napként is ismert, apropóján azt járjuk körül, hogyan lett a rajzfilmes karakterből divatikon.

Hogy hányféle öltözetet viselt Mickey egér az 1928-as megszületése óta, majdnem olyan nehéz összeszámolni, mint azt, hogy hány mesében tűnt fel. A rajzfilmfigurát mindig alkalomhoz illő szettben láthatjuk, van karácsonyi, halloweeni és húsvéti outfitje, szmokingja, túrafelszerelése és szabadidőruhája is. Hatalmas a gardróbja, a becslések szerint 175 különböző öltözéke lehet, szóval mondhatjuk, hogy Mickey egér mindig is szeretett öltözködni.

Már az 1930-as években is stílusos volt:

A rajzfilmfigura képmásával már a harmincas években is árultak pólókat, pulóvereket, ráadásul nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek számára is. Vidám természete, pozitív kisugárzása olyan alakká tette, amivel könnyű volt azonosulni. Mickey egeres pólóban megjelenni néhány évtizeddel később valóságos életérzéssé vált, köszönhetően annak, hogy a zeneipar legnagyobb csillagai rendre viselték az egyszerű, de nagyszerű darabot. Az pedig, hogy zenei műfajtól függetlenül – rockerek, rapperek és popsztárok is – hordták, csak még erősebbé tette a trendet, és azt az üzenetet közvetítette, hogy nem számít, honnan jövünk, milyen az ízlésünk, Mickey egér szeretete közös bennünk, Mickey egér mindannyiunké.

John Lennon 1974-ben (Fotó: John Rodgers/Redferns)

Jeff Beck rock gitáros 1984-ben (Fotó: Ron Galella, Ltd./Ron Galella Collection via Getty Images)

Lenny Kravitz 2002-ben (Fotó: KMazur/WireImage)

Miley Cyrus 2013-ban (Fotó: Dimitrios Kambouris/Getty Images for Marc Jacobs)

Persze a filmipar szereplői is magukénak érezték a stílust, és már jóval azelőtt magukon viselték a mindig jókedvű egeret, mielőtt az kinevelte volna a saját színész- és énekesgenerációját a Mickey Mouse Club című műsorral.

Emilio Estevez az 1983-as A kívülállók című filmben (Fotó: Nancy Moran/Sygma via Getty Images)

Mickey egér ráadásul nemcsak az arcképével futott nagyot a divatvilágban, hanem a fülével is. A méretes fekete fülek olyan jellegzetesek, hogy arc társítása nélkül is rá asszociálunk. És mint dizájnelem, sapkákon, kalapokon, hajpántokon és szemüvegeken is lehet vele játszani.  

Rihanna 2010-ben (Fotó: Jason LaVeris/FilmMagic)

Lady Gaga 2013-ban (Fotó: HKGC/FilmMagic)

„Mickey egér egy globális ikon, a vidám és optimista energiája mindannyiunkat inspirál, és tökéletesen átültethető a divatba” – nyilatkozta néhány évvel ezelőtt a Reutersnek Stephen Teglas, a Disney fogyasztói termékekért felelős részlegének alelnöke.

Sarah Jessica Parker 2019-ben. (Fotó: Craig Barritt/Getty Images for Disney)

A Disney a saját égisze alatt is rengeteg ruhadarabot és kiegészítőt dob piacra szezonról szezonra, ugyanakkor a divat és Mickey egér egymás iránti rajongása kölcsönös, az elmúlt években streetwear márkák és luxuskategóriás divatházak is készítettek olyan kollekciót, amelynek ihletője és/vagy főszereplője Walt Disney kedvenc karaktere volt. Az egyik legcoolabb amerikai brand, a Supreme 2009-ben jelentkezett Mickey egeres kapszulakollekcióval, amelynek pólóit és kapucnis pulcsijait a rajzfilmfigura díszítette. A limitált kiadású darabok iránt a mai napig nagy a kereslet.

(Fotó: Claudio Lavenia/Getty Images)

Marc Jacobs a 2013-as tavaszi–nyári kollekcióját egyszerre szentelte Mickey egérnek és Andy Warholnak, emléket állítva a popartlegenda 1981-es Mickey egér-szitanyomatának. A divattervező bebizonyította, hogy a Disney-figura végtelenül sikkes is lehet, főleg monokróm szetteken megjelenítve.

(Fotó:Victor VIRGILE/Gamma-Rapho via Getty Images)

A Gucci kreatív igazgatója, Alessandro Michele nemcsak Mickey-nek, hanem a baráti társaságának is nagy rajongója, mostanság Donald kacsát és unokaöccseit is szívesen megjeleníti kreációin. A legemlékezetesebb azonban egyértelműen az olasz luxusmárka 2019-es tavaszi–nyári divatbemutatóján debütált egérfejtáska, amely 3D nyomtatással készült a rajzfilmfigura 90. születésnapja alkalmából.  

(Fotó: Daniel Zuchnik/Getty Images)

Ennél is nagyobb egérfej jelent meg az olasz GCDS 2018-as őszi–téli kollekciójában, méghozzá egy kötött pulóveren. A gyapjúpulcsi ugyan több mint százezer forintba került, valósággal elkapkodták.   

(Fotó: Getty Images)

2018-ban, a 90. születésnapra más brandek is előálltak a maguk Mickey-dizájnjával, az Opening Ceremony ráadásul a kaliforniai Disneylandben mutatta be játékos ruháit, amelyek sziluettjükben is kedvenc egerünket idézték.

(Fotó: Neilson Barnard/Getty Images for Disney)

A couture szintjére Rei Kawakubo, a Comme des Garçons tervezője emelte Mickey egeret: a 2021-es tavaszi–nyári párizsi divathéten bemutatott extravagáns darabokat úgy jellemezte, „illogikus kombinációkat és ellentéteket” szeretett volna létrehozni.

Az eddigi legkülönlegesebb, leginkább grandiózus Mickey egeres kollekciót mégis talán a 2012-es mumbai divathéten prezentálták. A Little Shilpa nevű indiai márka kifutója tele volt masnikkal, pöttyökkel, csillagokkal és minden más olyan elemmel, amely Mickey és párja, Minnie egér kapcsán az eszünkbe jut. A show végén maga Minnie is tiszteletét tette.

(Fotó: Mandar Deodhar/The India Today Group via Getty Images)

Hogyan viseljük?

Tulajdonképpen mindegy, hogy hogyan stylingoljuk a Mickey-s ruhadarabunkat, megjelenésünk garantáltan optimizmust és közvetlenséget fog közvetítetni. Egy egeres póló vagy pulóver farmerral és nadrágkosztümmel is viselhető, magas sarkúval és tornacipővel is kombinálható. Ha messziről el szeretnénk kerülni, hogy gyerekesnek titulálják az outfitünket, akkor az ikonikus figurával kapható kiegészítők között érdemes szétnéznünk: egy egeres zoknival még a legszigorúbb irodai dress code is feldobható, míg egy Mickey-s ékszer a legelegánsabb módja annak, hogy a Disney-figura iránti rajongásunkat kifejezzük.

1. Póló, Adidas – modivo.hu, 10 550 Ft 2. Baseballsapka, Stella McCartney, 250 euró 3. Karácsonyi mintás papucs, Tezenis, 3490 Ft 4. Pamuttáska, Reserved, 4995 Ft 5. Kapucnis polárpizsama, Women’Secret, 9195 Ft 6. Tüllbody, Zara, 6995 Ft 7. Fülbevaló, Pandora, 17 900 Ft 8. Kendő, C&A, 7,99 euró 9. Sportcipő, Desigual – ecipo.hu, 23 860 Ft 10. Farmernadrág, JJXX – aboutyou.hu, 19 796 Ft 11. Kötött pulóver, H&M, 7995 Ft 12. Rövid szárú zokni, Calzedonia, 1695 Ft

Kiemelt kép: Getty Images