A leves az emberiség egyik legrégebbi és leguniverzálisabb étele, és ahány kultúra, annyiféle hagyomány és mítosz fűződik hozzá. Nincs ez másként a vietnámiak közkedvelt nemzeti ételével, a phở bò-val, vagyis a vietnámi marhahúslevessel sem (amit nem mellesleg a CNN Go is a világ 50 legfinomabb étele közé sorolt). Maga a pho (ejtsd: fő) eredete homályos, bár a legtöbb történész egyetért abban, hogy a 19. század végén, valamint a 20. század elején, Észak-Vietnámból, a francia gyarmatosítás idejéből indulhatott hódító útjára – és meg sem állt Európáig.
Ízes-illatos leves, ami a mi szívünket is meghódította
A pho a vietnámi piacok és az ázsiai street food-életérzés egyik legalapvetőbb finomságának számít (akárcsak nálunk a sajtos-tejfölös lángos): a többnyire reggeliként fogyasztott, forrásban lévő húslevest puha rizstésztára és szeletelt marhahúsra öntik, amit ezután felaprított és friss zöldfűszerekkel; korianderrel, bazsalikommal és metélőhagymával díszítenek – a reggeli piac éhes vásárlói pedig kényük-kedvük szerint ízesíthetik tovább citrommal, csilivel, ecetes fokhagymával és hoisin-szósszal. Egyesek úgy vélik, hogy neve a franciák közkedvelt tradicionális egytálételéből, a marhából és friss zöldségekből álló a pot-au-feu-ből (ejtsd: potofő) eredeztethető, míg mások szerint a leves jellegzetes fűszerezése az országban letelepedő kínai közösségekhez köthető. Bármi is az igazság, az már egyszer biztos, hogy e két kombináció találkozásából olyan különleges ízvilág született, amire joggal lehet büszke az anyaország (itt egyébként Thaiföld büszkeségéről, egy 45 éve szüntelenül rotyogó levesről is írtunk). Az összetevőket illetően minden régiónak megvan a maga sajátossága; és ahogyan marhahússal, úgy csirkével, sertéssel, kacsával és garnélarákkal is tálalható (bár sokan úgy tartják, hogy az „igazi” pho marhából készült, és Hanoiból származik). A leves egyébként hazánkban is nagy sikerrel „rotyog”, 2013 óta pedig számtalan olyan étterem nyílt a fővárosban, ahol kiemelt helyen szerepel az étlapokon.
„Ha vitát akarsz szítani két vietnámi között, kérdezd meg tőlük, hogy melyik a legjobb pho az országban”
– mondta a BBC Travel egyik interjújában Alex Tran, vietnámi sztárséf. A kérdésről hazai viszonylatban is lehetne vitatkozni, és valljuk be: igencsak nehezen jutnánk dűlőre. Az általam kipróbált budapesti éttermek és büfék kínálatában egyetlen alkalommal sem csalódtam, és nehezen tudnám megmondani, hogy hol ettem a legjobbat. Egyébként házilag elkészíteni közel sem annyira bonyolult, mint azt elsőre feltételeznénk – az illata pedig olyan gazdag, sokféle, hogy annál karácsonyibbat keresve sem találhatnánk (szerintem). Ha nyitott vagy a különleges ízekre, és némi újításra vágysz a karácsonyi menüt illetően, akkor mai pho receptünket neked találták ki! Idén az olcsóbb és gyorsabb variációkra törekszünk, így csontos marhalábszár helyett csirkefarhátból készítettem az alaplevet. Íme a recept!
Hozzávalók:
3-4 db egész szerecsendió | 5-6 darab egész csillagánizs | 2-3 rúd cassia vagy kínai fahéj (ázsiai élelmiszerüzletekben beszerezhető) | egy ujjnyi gyömbér | 2 fej vöröshagyma | 3-4 darab fokhagymagerezd | 4-5 szál zöldhagyma | 4-5 db csirkefarhát | 2 ek. só | szárított vagy friss koriander és/vagy bazsalikom felaprítva | 1 db lime vagy citrom | 1 ek. halszósz | 1 csomag rizstészta vagy üvegtészta | 1 csomag babcsíra | 1 db felkarikázott csilipaprika | siracha szósz
- A vizet felrakjuk főni (kb. 4-5 liter), majd egy serpenyőben szárazon, olaj hozzáadása nélkül lepirítjuk a fűszereket (szerecsendió, csillagánizs, kínai fahéj, gyömbér, vöröshagyma egészben). A szárazon történő pirításra egyébként azért van szükség, hogy felszabadulhassanak az illatos fűszerekben lévő aromák, amelyek így adnak majd különleges, egyedi ízvilágot az alaplevünknek.
- Hozzáadjuk a vízhez a csirkefarhátat, a lepirított fűszereket és a fokhagymagerezdeket, majd másfél-két órán át nincs más dolgunk, mint kényelmesen hátradőlni.
- Ezután lekanalazzuk a tetejéről a habot, majd alaposan elkevergetve hozzáadjuk a sót és a halszószt.
- Kiszedjük a húst és a fűszereket a levesből, az alaplevet óvatosan leszűrjük, majd forrásban lévő vízben, 5 perc alatt puhára főzzük a rizstésztát is.
- A leszűrt rizstésztát tányérba tesszük, erre mehet egy kis lecsippentett hús a farhátból, majd megszórjuk korianderrel, bazsalikommal, apróra vágott zöldhagymával, hozzáadunk egy szelet citromot, egy kevéske babcsírát, ízlés szerint pedig csilipaprikát (elhagyható).
- Az adagra rászedjük a levest, a tetejére pedig pici siracha szószt nyomunk.
Tipp: ha marhából készítenéd, érdemes megemelned a fűszeradagot, és a főzési idő se legyen kevesebb 8-10 óránál!
Jó étvágyat kívánunk hozzá!
Kiemelt kép: Getty Images