Nemcsak nálunk szálltak el az árak, hanem a világ minden táján a bőrükön érzik az emberek a megélhetési válságot. Az Economist Intelligence Unit (EIU) által vezetett Worldwide Cost of Living Index (azaz a nemzetközi megélhetési mutató) szerint az átlagos megélhetési költségek 8,1 százalékkal emelkedtek világszerte, nagyrészt az ukrajnai orosz háborúnak és a világjárvány hosszú távú következményeinek köszönhetően.
A világ 172 városában a mindennapi javak árának változását figyelembe véve készítették el a szakértők a világ jelenleg legdrágább városainak rangsorát. Az élen – nem nagy meglepetésre – holtverseny alakult ki New York és Szingapúr között (New York először végzett az élen, dacára annak, hogy hírhedten drága). Mindkettő a harmadik helyre taszította Tel-Avivot: az izraeli várost az EIU 2021-es rangsorában a világ legdrágább városának nevezték. A lista másik végén a világ legolcsóbb városai a jelek szerint a szíriai Damaszkusz, a líbiai Tripoli és az iráni főváros, Teherán. Damaszkusz és Tripoli a tavalyi listán is a legolcsóbb városok közé került.
Íme a világ 10 legdrágább városa 2022-ben:
- New York, USA
- Szingapúr, Szingapúr
- Tel Aviv, Izrael
- Hongkong, Kína
- Los Angeles, USA
- Zürich, Svájc
- Genf, Svájc
- San Francisco, USA
- Párizs, Franciaország
- Koppenhága, Dánia
(A további helyezések és részletes jelentés itt olvasható.)
Így válasszunk új otthont
Azonban érdemes nemcsak a drágaságot (vagy éppen olcsóságot) figyelembe venni, legyen szó akár utazásról, akár arról, hogy egy új életet fontolgatva böngésszük a hasonló listákat. Mint ahogyan nemrég mi is beszámoltunk róla, létezik ugyanis olyan is, amelyik azt rangsorolta, hogy külföldi munkavállalóként mennyire egyszerű letelepedni egy adott országban. Ennek alapján 2022-ben a top 10 Mexikó, Indonézia, Tajvan, Portugália, Spanyolország, az Egyesült Arab Emírségek, Vietnam, Thaiföld, Ausztrália és Szingapúr. A legrosszabb célpontok a külföldiek számára Kuvait, Új-Zéland, Hongkong, Ciprus, Luxemburg, Japán, Dél-Afrika, Törökország, Olaszország és Málta.
Magyarország a középmezőnyben, a 25. helyen áll, míg a legrosszabb helyezett, Kuvait az 52-ik.
Kiemelt kép: Getty Images