Hógolyózás, hóemberépítés, szánkózás, síelés, vagy csak egy üdítő séta a környékbéli havas erdőkben – valamikor maguktól értődő, természetes dolgoknak, a tél örömeinek számítottak, mostanra már a ritka pillanatok táborát erősítik.
Legszívesebben hallgatnánk a gyerekek naiv romantikától fűtött tanácsára, és egy hatalmas ruhásszekrény levendula- és naftalinillatú bundarengetegén keresztül emigrálnánk a tél és hó meséből jól ismert örök birodalmába, a Fehér boszorkányhoz Narniába, hogy bepótoljuk az elmaradt hócsatákat, szánkós száguldásokat, hóemberépítést. De felfedezhetjük a saját Narniánkat kis hazánk határain belül is, és ha ezt hóhiány miatt mégsem sikerülne kiviteleznünk, nézzünk körül a szomszédos országokban, vajon melyik síparadicsom garantálja leginkább a mesebeli hangulatot.
Gyerekkel a síparadicsomban?
Igaz ugyan, hogy nem számítunk a nagy hegyek országának, nemzeti sportunk sem a sízés, de érdemes észben tartanunk, hogy hazánkban tizenkét pályarendszer áll a síelők rendelkezésére. A legnagyobb és a legnépszerűbb ezek közül a Bakony szívében található Eplény, ahol a síaréna nyolc lifttel és az ország leghosszabb, 7,9 kilométernyi pályarendszerével hívogatja a csúszni vágyókat. Kékestető, Mátraszentistván sípályái is garantáltan hóbiztosak, mivel ha nem esik elegendő hó, hóágyúkkal pótolják a megfelelő mennyiséget. Kedvelt hazai célpontja a síelőknek Bánkút a Bükk közepén, és a sátoraljaújhelyi sípálya, amely – annak ellenére, hogy alig egy éve nyitotta meg kapuit a téli sportok szerelmesei előtt – nagy múltra tekint vissza, hiszen a sátoraljaújhelyi Magas-hegy már a békeidőkben alpesi síversenyeknek adott otthont. Nem feledkezhetünk meg a budapestiek körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Nagyvillám Sípályáról sem, amely Visegrádon működik, vagy a Börzsönyben megbújó titokzatos Nagy-Hideg-hegyről, amely már nevében is borzongató, és igazi kihívás mind a sízők, mind a turisták számára, viszont talán itt a leggyönyörűbb a tél.
Gyerekekkel síelni akkor érdemes elindulni, ha a kicsik már szereztek valamennyi hó- és lécbiztonságot, és nem teljesen ismeretlen számukra a csúszás öröme. Az országban több síiskola működik, ahol nagy szakmai tapasztalattal rendelkező oktatók már négyéves kortól oktatják a sportot, és nemcsak síelni, hanem snowboardozni is tanulhatnak a jelentkezők. A sportlétesítmények óvodáknak és iskoláknak egyaránt szerveznek táborokat. A havas lejtőket imitáló műanyag borítású sítanpályák ízelítőt adnak a gyerekeknek a sízés öröméből, nem utolsósorban pedig jóval olcsóbb egy ilyen tanfolyam, mint külföldön egy népszerű síparadicsomban, ahol az oktatást az is megnehezítheti, hogy idegen nyelven zajlik.
Szánkózás vagy tubing?