Szétfő, vagy belül kemény marad. Amikor pergőt szeretnénk, ragacsos lesz, amikor a kicsit szaftosabb állag a cél, naná, hogy kiszárad. Mi lehet a titkuk azoknak, akik mindig finomra főzik a rizst? Szerencsére nincs szó titokról, mindössze arról, hogy a megfelelő rizst használják a megfelelő módszerrel, attól függően, hogy épp milyen állag és íz a cél. Ahhoz ugyanis, hogy rizsünk mindig olyan legyen, amilyennek szeretnénk, a legfontosabb, hogy a célunknak megfelelő rizst válasszuk. Tehát ha van rá lehetőségünk, tartsunk otthon többfélét, hogy akkor is legyen mihez nyúlni, ha krémes rizottót, pergős piláfot vagy épp csak kicsit ragadós klasszikus rizibizit főznénk. Ha rizottóra vágyunk, érdemes beszereznünk a kifejezetten ehhez az ételhez való, kerekebb szemű rizottórizst, és szintén speciális rizst kell beszerezniük azoknak, aki a sushinak látnának neki otthon.
Mi most két olyan módszert mutatunk, amire a háztartásokban a legtöbbször szükség lehet. Előbb a kicsit ízesebb, tapadósabb, például rizibizinek jó módszert mutatjuk, másodiknak pedig azt a főzési módot és a hozzávaló rizst, amivel hófehér, pergő és illatos lesz a végeredmény.
1. A klasszikus köretnek
Ha a klasszikus, magyaros éttermekben, kifőzdékben tálalt köret a cél, válassz magyar hosszúszemű rizst, és főzd az olajon pirítós főzős-párolós technikával, így:
1 bögre rizst egy kevés olajon alaposan forrósíts fel, közben forralj vizet, mert az átpirított rizst két bögre forró vízzel kell majd nyakon öntened. Ha felöntötted, sózd egy kiskanál sóval, keverd el, állítsd közepes lángra, és főzd addig, míg a víz java részét elfőtte, és a tetején lyukak keletkeztek. Ekkor zárd el, és párold még egy kicsit, míg az összes vizet magába szívja. Pár perc után keverd át, és kész is. Ha szeretnél, a felöntés előtt adhatsz hozzá petrezselymet, borsót vagy más zöldséget, illetve felöntheted alaplével is a gazdagabb ízhatás eléréséért.
2. Indiai ételekhez, rizssalátához
Ha az ennél pergősebb, illatos és hófehér rizst favorizáljuk, válasszunk jázminrizst, és módosítsunk kicsit a technikán. A bögrényi rizst előbb folyó víz alatt átmossuk, majd lábosba tesszük, és picivel kevesebb (másfél vagy egy és háromnegyed bögre) mennyiségű vízzel és kiskanál sóval feltesszük főni. Mikor felforrt a víz, alacsonyabbra vesszük a lángot, és lassan hagyjuk nagyon lassan megpárolódni a rizst.
A tökéletes technika már megvan, jöjjön még két egyszerű recept mindkét technikához.
Klasszikus rizs zölden
Ezzel a módszerrel a klasszikus rizst tehetjük zöldebbé, egészségesebbé, miközben felhasználjuk a háztartásban keletkezett zöldhulladék egy részét.
Hozzávalók négy adaghoz:
- 1 bögre rizs
- 2 maroknyi zöld (brokkoli, borsó, petrezselyem, karalabé, karfiol vagy retek levele, póréhagyma zöldje, stb. )
- só
- víz vagy alaplé
- 2 evőkanál olaj
A rizst olajon átpirítjuk, a rendelkezésünkre álló zöldeket botmixer segítségével a felöntővízbe turmixoljuk, majd ezzel a zöld lével öntjük fel a levest. Sózzuk, illetve ízlés szerint más fűszert is tehetünk vele. Közepes lángon a fentebb már említett lyukak megjelenéséig főzzük, majd elzárjuk, és a végén alaposan átkeverjük.
Teriyaki-szószos zöldségnyárs mogyorós rizzsel
Hozzávalók 4 személyre:
- 20 dkg jázmin rizs
- 20 dkg pörkölt sós földimogyoró
- 3-4 evőkanál mogyoró- vagy szezámolaj
- 25 dkg cukkini
- 25 dkg csiperkegomba
- 25 dkg kápia paprika
- 1 darab ananász (vagy 25 dkg konzerv ananász)
- 1 dl teriyaki-szósz
- olaj
- só
- 1-2 evőkanál szezámmag vagy arany lenmag
A rizst főzzük ki lobogó, sós vízben, szűrjük le. A mogyorót vágjuk durvára, forró serpenyőben, zsiradék nélkül pirítsuk meg, és keverjük el a rizzsel. Csepegtessük meg a mogyoró- vagy szezámolajjal. A megmosott, szükség szerint tisztított zöldségeket és az ananászt daraboljuk fel, húzzuk nyársra, kenjük meg a Teriyaki-szósszal. Tegyük olajjal vékonyan megkent rácsos teflonba vagy kontaktgrillre, süssük ropogóra. Szórjuk meg a nyársakat szezámmaggal, tálaljuk a mogyorós rizzsel.
És még?
Ha igazán a tökélyre szeretnénk fejleszteni a rizsfőzési technikánkat, érdemes lehet beszereznünk egy profi rizsfőző edényt, ami a megfelelő adagolás mellett mindig tökéletes rizzsel kápráztat el bennünket, amit ráadásul hosszú ideig melegen is tart. Na és hogy mi van akkor, ha a kelleténél több rizst főztünk? Akkor sincs semmi gond. Ebben a cikkünkben nemrégiben részletesen is írtunk róla, milyen sokféle módon felhasználható a maradék rizs.
Kiemelt kép: Getty Images