Mindannyiunk számára van olyan kedves filmes emlék, melyre jószívvel gondolunk vissza, és talán nem véletlen, hogy ez legtöbbször valamilyen állatszereplős történet, hiszen házi kedvenceink a showbizniszen túl a valóságban is teljes értékű családtagnak számítanak. Tegye fel a kezét, aki egy könnycseppet sem ejtett az Egy kutya négy élete című film megható jelenetein vagy az André, a fóka családi pillanatain! De ugyanitt említhetnénk Flippert, kinek kalandjai a film után sikeres tévésorozatban folytatódtak, vagy ott van mindenki kedvenc bajkeverő behemótja, Beethoven. Ezek az állatok nem csupán a nézők szívét, de egész Hollywoodot elvarázsolták, éppúgy, ahogy a most következő híres szereplők, akik közül nem egynek még saját csillaga is van a Los Angeles-i hírességek sétányán.
Uggie, a szuperintelligens terrier
Uggie története már önmagában megérne egy önálló forgatókönyvet. Miután első két gazdája vadságára hivatkozva elutasította, és így kis híján állatmenhelyre került, Omar Von Muller hollywoodi állatkiképző meglátta a terrierben rejlő lehetőségeket, és örökbe fogadta az eleven kutyust. „Nagyon okos, energikus kiskutya volt” – mondta Von Mueller a The Washington Postnak egy interjúban, de ekkor már Uggie túl volt különféle reklámfelvételeken, és olyan nevektől lopta el a showt a Vizet az elefántnak forgatásán, mint Reese Witherspoon vagy Robert Pattinson. Az áttörést a 2011-es, Oscar-díjas The Artist – A némafilmes produkció hozta meg számára, figyelemreméltó alakításáról a The Telegraph egyik kritikusa elismerően csak annyit mondott. „Egy kutya, melynek IQ-ja magasabbnak tűnik, mint a legtöbb szereplőé.” Uggie-t nem vádolhatjuk azzal, hogy nem élt az élet adta lehetőségekkel, amit lehetett, kihozott a ráosztott sztárszerepből. Vörös szőnyegen vonult, a The Graham Norton Show vendégeként parádézott, hátrahagyta mancsnyomait a legendás hollywoodi Grauman’s Chinese fimpalota előtt, sőt, saját memoárral és persze rajongói levelek százaival büszkélkedhet.
Keiko, mindenki szeretett gyilkos bálnája
A Szabadítsátok ki Willyt! az 1990-es évek egyik legsikeresebb filmsorozata volt, mely egy lázadó kamaszfiú és egy kardszárnyú delfin szokatlan, szívhez szóló barátságának történetét mesélte el. A valóságban azonban Keiko karrierje az egyik legellentmondásosabb életút volt az állatszereplők történetében. Izlandi fogságából került a Niagara vízesés közelében működő állatkertbe, ahol Kago néven végzett mutatványokat, ám úgy tűnt, nem fogékony a bemutatózásra, ezért a mexikóvárosi Reino Aventura állatkertbe szállították, s mivel egyetlen amerikai delfinárium sem járult hozzá a mozi elkészültéhez, a filmesek Mexikóba helyezték a forgatást. Keiko ettől fogva világhírű lett, ám a filmből ismert nyomorúságos körülményei a valóságra is kiterjedtek, emiatt világszerte kampány, sőt a Warner Bros tőkéjének hála alapítvány is indult, mely a kiszabadítását tűzte ki célul. A fogságból kikerülve egy újonnan épült tengeri akváriumába szállították, ahol felerősödött bár, gyenge szíve és tüdeje miatt 1998-as izlandi elengedése után – a kezdeti pozitív eredmények ellenére – végül 2003-ban tüdőgyulladásban elpusztult. Keiko mindig is gondozóit tartotta igazi családjának, akik rendhagyó módon a tengerparton helyezték örök nyugalomra az éjszaka leple alatt.
Trigger, az ülni és rajzolni tudó ló
Az eredetileg Aranyfelhő nevet kapó, később az általa alakított karakterről Triggerre keresztelt ló Roy Rogers cowboy-filmsztár hűséges társa volt egy amerikai televíziós sorozatban.
A filmipar legokosabb és legkeményebben dolgozó lovaként ismert Trigger valóságos csodacsődör volt, ha kellett parancsra táncra perdült, zsírkrétával a szájában papírra rajzolt, és még székre ülni is megtanult gazdája kedvéért.
Hírneve szárnyalt a filmiparban, saját képregénye lett, több mint száz tévéepizódban és nyolcvan filmben szerepelt, például a Robin Hood kalandjaiban, de beteg gyermekek látogatására és a háború sújtotta országok megsegítésére is maradt ideje, szerepléseivel pénzt gyűjtött a rászorulóknak. Állítólag könnyedén mászta meg a többemeletes épületek lépcsőit, de nem jelentett gondot számára a hosszabb beltéri tartózkodás sem, színházakban, kórházakban és szállodákban egyaránt előszeretettel időzött, Roy Rogers pedig hűen őrizte a százötven Trigger által ismert trükk betanításának módszerét. Trigger patanyomai a hollywoodi hírességek sétányát díszítik, de kitömött és kiállított preparációja ugyancsak megtekinthető a Roy Rogers-Dale Evans múzeumban.
Orangey, a cirmos sztárallűrökkel
Olykor a legfüggetlenebb négylábúak is beadják a derekukat egy kis reflektorfényért cserébe, így volt ezzel az Álom luxuskivitelben Orangey nevű macskája, akit Holly Golightly (Audrey Hepburn) karaktere fogadott örökbe, s szerepéért 1962-ben még a neves PATSY-díjat is bezsebelte (Az Oscar-díj állatszínész változata). Bár a stúdió egyik vezetője a világ legrosszabb macskájának nevezte, Orangey karrierje során ennek ellenére olyan jelentős filmes állomásokat érintett, mint az Anna Frank naplója, a Macskanő vagy a regényből született Rhubarb című noir vígjáték, melynek egyenesen a címszerepét alakíthatta. A világhírű és közismerten szeszélyes cirmosból gazdája, a legendás Frank Inn amerikai állatidomár igyekezett fegyelmezett filmsztárt faragni több kevesebb sikerrel, hiszen eltűnései és váratlan harapásai miatt nem egyszer le kellett állítani a forgatásokat. Teljesen kivetkőzni tehát Orangey sem tudott bundájából, Sofia Bohdanowicz rendező 2020-as dokumentumfilmjében mégis a showbiznisz legkeményebben dolgozó macskájaként emlékezett meg a cicusról, akit halálakor feltehetően Frank Inn mellé temettek egy speciális urnában.
Pal, aki hét filmen keresztül alakította Lassie-t
Hogy is hagyhatnánk ki egy ilyen illusztris társaságból az ikonikus Lassie-t hét filmen keresztül alakító Pal juhászkutyát, akire még nyolc hónapos korában figyelt fel Rudd Weatherwax hollywoodi állattréner. Pal kedvenc időtöltése a motorkerékpárok üldözése volt, az átnevelés pedig olyan jól sikerült, hogy ezerötszáz kutyát utasított maga mögé az MGM filmgyártó cég Lassie meghallgatásán.
Kezdetben kaszkadőrként alkalmazták, teljesítménye azonban minden várakozást felülmúlt, és profizmusa néhány hét után annyira lenyűgözte a rendezőt, hogy Fred M. Wilcox a korábbi címszereplővel forgatott jeleneteket is újra vette vele.
Az alacsony költségvetésű, fekete-fehér gyerekfilmből hála Pal rendkívüli képességeinek elsőszámú, kiemelt reklámot kapó produkció lett. Rudd Weatherwax még tizennégy éven át dolgozott együtt Pallal az óriási sikert elért filmeken – Pal kölykeivel ugyancsak forgatott – , végül pedig a Lassie védjegyet is kialkudta híres kutyája számára, kinek halála után a családi kalandfilm egyetlen képkockáját sem volt képes visszanézni.
Bart, az A-listás sztárok kedvenc medvéje
A múlt héten bemutatott Kokainmedve című filmben már CGI állat garázdálkodott, de a nevezetes Bart még azok közé a barnamedvék közé tartozott, akikkel élőben is előszeretettel dolgoztak együtt a legnagyobb sztárok. Robert Redford, Morgan Freeman, Ethan Hawke, Brad Pitt, Alec Baldwin és Anthony Hopkins – csak néhány név az A-listás színészek közül, akik gond nélkül közel engedték magukhoz, sőt egyenrangú színésztársként kezelték Lynne Seus állatidomár három méter magas kiskedvencét. Bart kölyökként kezdte karrierjét, de az átütő sikert kétségkívül a César-díjas A medve című természetfilm főszerepe hozta meg számára, melyben mancsai alá vesz egy elárvult medvebocsot és gondoskodik róla, segít neki megszökni a vadászok elől. 1998-ban Bart még a 70. Oscar díjátadón is feltűnt az állatszínészek előtti tisztelgés részeként, egy borítékot nyújtott át Mike Myersnek a színpadon. Sajnos Bartnál 1998-ban rákot diagnosztizáltak, 2000-ben, 23 évesen halt meg, ám öröksége, ahogy az itt szereplő, elképesztő munkát végző állatoké is több tucat mozgóképes alkotásban él tovább.
Kiemelt kép: Getty Images/nőklapja.hu