Hát még ha a nagymamák verzióira gondolunk! Nem tudni, hogy, de az ő pitéjükben még az alma is más: illatosabb, ízesebb, a tészta pedig mindig optimális vastagságú.
A hosszú évek tapasztalata és az odafigyelés biztos sokat nyoma a latban, de jól jöhet egy üzembiztos recept is. Mai cikkünkben egy klasszikus, nagymamás verziót mutatunk, a cikk második részében pedig két almás sütit hoztunk arra az esetre, ha nemcsak a klasszkust sütnéd meg.
Klasszikus almáspite
Hozzávalók egy 22X32-es, vagy hasonló méretű tepsihez
- 2 kiló alma (ez már a pucolt súlya)
- 15 deka cukor
- fél citrom leve
- 1 teáskanál almáspite-fűszerkeverék vagy fahéj, reszelt citromhéj és őrölt szegfűszeg keveréke
- 60 deka liszt
- 1 csomag sütőpor
- 1 teáskanál só
- 1 kis pohár tejföl
- 10 deka porcukor
- 10 deka vaj
- 1 teáskanál keményítő
- 1 tojás
- kis tej a kenéshez
Az almát megpucoljuk, lereszeljük, majd alaposan kicsavarjuk a levét. Az almát a 15 deka cukorral és citromlével, illetve a fűszerkeverékkel összekeverjük és állni hagyjuk. Sokan meg is főzik, de ez nem feltétlenül szükséges, főzés nélkül frissebb hatású lesz, a hozzákevert keményítő pedig segít egyben tartani a tölteléket. A tészta hozzávalóit keverőgéppel összeállíttatjuk, majd kézzel is átgyúrjuk, két egyenlő részre vágjuk, és a gombócokat sütőpapír között a tepsi méretére nyújtjuk. A sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük a tésztát, rálapátoljuk a tölteléket, lefedjük a tészta másik felével, tejjel megkenjük, megszórjuk cukorral, és villával alaposan átnyomkodjuk. 200 fokra előmelegített légkeverésen 30-40 percet sül, érdemes néha ránézni. Másnap, kihűlve szeleteljük.
Mandulakrémes, almás pite
Hozzávalók 8 szelethez
A tésztához:
- 20 dkg liszt + a nyújtáshoz
- 12 dkg vaj/margarin
- 6 dkg porcukor
- 1 tojássárgája
A töltelékhez:
- 15 dkg vaj/margarin
- 15 dkg cukor
- 2 kicsi (S-es) tojás
- 15 dkg darált mandula
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 4 dkg liszt
- 4 darab alma
A tésztához a lisztet, a vajat/margarint és a porcukrot elmorzsoljuk, majd a tojássárgájával sima tésztává gyúrjuk. A befóliázott tésztacipót 30 percre hűtőbe tesszük. A piteforma alját kibéleljük sütőpapírral. A tésztát lisztezett munkalapon akkorára nyújtjuk, hogy ki tudjuk bélelni vele a formát, és az oldalára is jusson. A formába fektetjük, és sütőpapírral befedjük a linzerlap tetejét is. Rizst vagy babot öntünk bele súlyként, körülbelül a forma feléig (ez azért kell, hogy ne hólyagosodjon fel a tészta). 170 C-ra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt elősütjük, majd eltávolítjuk róla a nehezéket. A töltelékhez a puha vajat/margarint habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a tojást, végül a darált mandulával és fahéjjal elegyített lisztet is hozzákeverjük. Egyenletesen az elősütött pitébe kenjük. Az almákat meghámozzuk, félbevágjuk, a magházukat eltávolítjuk. Minden fél almát felszeletelünk (közben összefogjuk, hogy ne essen szét!), és ráfektetjük őket a töltelékre a képen látható módon. A pitét 170 C-os sütőben 30-35 perc alatt készre sütjük. Tipp: Ugyanennyi körtével is elkészíthető!
Almás kevert pite
Hozzávalók 12-15 szelethez:
- 25 dkg vaj/margarin
- 20 dkg porcukor
- 3 tojás
- 1 dl almalé
- 30 dkg liszt
- fél csomag sütőpor
- csipet őrölt fahéj
- 50 dkg alma (pl. idared), kicsumázva, felszeletelve
A puha vajat/margarint a porcukorral habosra keverjük, egyesével hozzáadjuk az egész tojásokat, beledolgozzuk az almalevet, végül beleforgatjuk a sütőporral és fahéjjal elkevert lisztet. A masszát magas peremű, sütőpapírral bélelt, kb. 20×30 cm-es tepsibe kenjük, a tetejét kirakjuk a szeletelt almával. A süteményt 160 C-ra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütjük, tűpróbával ellenőrizzük.
És ha már alma
Almát persze nemcsak pitében érdemes fogyasztani, vétek nem kihasználni sokféleségét. Alma egész évben elérhető, és a savanykás nyári éppen olyan finom tud lenni mint a vastagabb héjú, kicsit kásás starking. A mondás, miszerint napi egy alma az orvos távol tartja egyáltalán nem légből kapott, ugyanis ez a viszonylag olcsó gyümölcs magas rosttartalommal bír, sok C-vitamint tartalmaz, és segíthet a vércukorszint stabilizálásában is. Érdemes hát rendszeresen fogyasztani nyersen, kompótnak, pitében, szószban vagy épp sütve is.
Kiemelt kép: Getty Images