Hogyan hagyjuk abba a túlgondolkodást, és hozzunk jobb, gyorsabb döntéseket?

„Ezt biztosan jól átgondoltam? Nem, eszembe jutott még egy szempont! Ja, és még ezzel is ki lehetne bővíteni! Na, inkább kezdem elölről …”

Bár néha hasznos lehet az összes lehetőség mérlegelése, a túlzott elemzés rengeteg időt igényel, és sajnos gyakran nem váltja be a hozzá fűzött reményeinket. A várva várt eredmény helyett sokszor szorongással, megbánással és a döntéseinkkel való elégedetlenséggel szembesülünk. A túlgondolás valójában pont azt teszi, amit semmiképp nem szeretnénk: károsan hat a termelékenységre és a kreativitásra is. Nem kell azonban elkeseredni! Talia Bombola, okleveles pszichodinamikus terapeuta szerint néhány egyszerű lépéssel sokat javíthatunk a helyzeten. A Hive-ban írt blogjában segít nekünk megérteni, mi zajlik bennünk, mikor túlgondolunk egy helyzetet, és megoszt pár tanácsot is, amikkel megelőzhetjük a túlgondolkodást.

Így öljük meg a termelékenységet

Vajon mitől olyan rossz a túlgondolás a termelékenységre nézve? Nos, a lehetséges kimenetelekre és problémákra való túlzott összpontosítás lelassítja a döntéshozatalt és növeli a halogatást – vagy ami még rosszabb, elemzési bénuláshoz és tétlenséghez vezet. Ráadásul, a túlzott gondolkodás még a stresszt is növeli. Az elvesztegetett időről nem is beszélve, amit a helyzetek elemzésével töltünk.

A gyorsabb döntéshozatal előnyei

Ha túlgondoló vagy, ne ess pánikba! Vannak ugyanis olyan megoldások, amelyek segítségével hosszú távon sokkal produktívabbá és hatékonyabb problémamegoldóvá válhatunk. Ehhez pedig a döntéshozatali képességeinken kell javítani.

„A munkahelyünkön hozott gyorsabb döntések több előnnyel is járhatnak. Segíthetnek abban, hogy a versenytársak előtt maradjunk, és ki tudjunk használni az új lehetőségeket. Továbbá csökkentik a stresszt és a bizonytalanságot” – mondja a terapeuta. Sőt, a gyors döntéshozatal még a szakmai kapcsolatokat is javíthatja, hisz kiépíti a bizalmat, mert azt bizonyítja, hogy képesek vagyunk időben és hatékonyan döntéseket hozni.

Mit tehetünk a túlgondolkodás ellen?

  • Azonosítás: A félelem a döntéshozatal normális része, viszont megakadályoz minket abban, hogy a legjobb döntéseket hozzuk. Ezért első lépésként, hogy aztán később túlléphessünk rajta, azonosítanunk kell a rossz döntéstől való félelmeinket.
  • Elfogadás: Ha előre elfogadjuk, hogy nem baj, ha kudarcot vallunk, hatékonyabban kezelhetjük félelmeinket. A rossz döntés megkockáztatása ugyanis lehetőséget nyit arra, hogy az új ötleteinket hasznosítsuk. Amikor pedig mégis hozunk rossz döntéseket, látni fogjuk, hogy ez nem a világ vége, és ez még inkább felszabadít.
  • Lassítás: Lassítsunk, hogy gyorsabban dönthessünk! Vegyünk néhány mély lélegzetet és tisztítsuk meg az elménket, mielőtt döntést hozunk! Ezután összpontosítsunk arra az eredményre, amit el szeretnénk érni, és kérdezzük meg magunktól, hogy a lehetséges döntések hogyan segítik majd a cél elérését! Ne féljünk visszajelzést kérni; egy külső nézőpont aranyat érhet.
  • Pró és kontra: Ha ezek után még mindig úgy érezzük, hogy elakadtunk, a jó öreg pró és kontra érvek listája segíthet. Érdemes időkorlátot szabnunk magunknak a döntéshozatalra, hogy ne töltsünk órákat azzal, hogy oda-vissza járkálunk és kételkedünk magunkban.

Kiemelt kép: Getty Images