Az idehaza is népszerű tévés kvíz-show eredetije egy azonos címmel futó amerikai volt, melynek első adása 2007-ben került a tévék képernyőjére. A koncepció nagy sikere nem véletlen, hiszen egyszerre megdöbbentő és szórakoztató látni, mennyit felejtünk kisiskolás éveinkhez képest a világ dolgaival kapcsolatban. Azt, hogy felnőttként mennyire fogalmunk sincs arról, ami az általános iskolás tankönyvekben van, jól jelzi, hogy az amerikai tévéműsorban mindössze két alkalommal tudták elvinni a fődíjat: egy Kathy Cox nevű közoktatási felügyelő, és George Smoot, a 2006-os fizikai Nobel-díj nyertese, a Berkeley professzora voltak a nyertesek.
Az én ezzel kapcsolatos ráeszmélésem nem is annyira a szóban forgó műsorhoz, hanem lányom kisgyerekkorához kötődik: ebben az időszakban láttam, milyen sokféle, érdekes dologról hallanak és tanulnak (legalábbis oviban és az iskola első éveiben még…) a gyerekek, és bizony fel kellett kötnöm a nadrágot, ha minden felmerülő kérdésre választ akartam adni a cápák szaporodásától a dinoszauruszok bőrének mintáján át az alapvető matematikai műveletekig. Azt, amivel ötödikben, és még egy kitüntetett pillanatomban, fiatal anyukaként képben voltam, mára jórészt elfelejtettem.
Na és te? Mit gondolsz, mennyi maradt az első néhány iskolás évből? Kvízsorozatunkban most tesztelheted, meg tudod-e válaszolni az ötödikes gyerekeknek szánt magyar tankönyvekből (az online elérhető, 2020-as NAT-ra szerkesztett verziókból) ollózott kérdéseket! Hagyjuk a bemelegítést, kezdjük rögtön a matekkal!
Kiemelt kép: Getty Images