Itt az utolsó lehetőség, hogy elvégezhesd ezt a fiatalító arckezelést

A bőr savas hámlasztása egyáltalán nem új hóbort, állítólag már Kleopátra is tejsavban gazdag aludttejjel fokozta bőre ragyogását. Vannak hámlasztók, amelyek az elhalt hámsejtek eltüntetésére jók, mások már erősebben hatnak, és a pigmentfoltoknak, illetve a finomabb ráncoknak is nekimehetünk velük. De miben hasonlítanak, és mire kell figyelni, ha otthon próbálnánk hámlasztani?

A hámlasztás szinte bármilyen bőrrel csodákat tud tenni, elvégre arra való, hogy a bőr természetes megújulási folyamatát támogassa. Ez a kezelés korhoz sem kötött: a fiatalabb és érettebb bőrnek ugyanúgy hasznos lehet. Tulajdonképpen arra kell figyelni, hogy mindig az adott problémának és aktuális élethelyzetnek megfelelő kozmetikumot válasszuk – tehát az időzítés nem mindegy, hiszen egy ilyen kezelés után a bőr sokkal érzékenyebbé válik a napfényre, ezért is érdemes legkésőbb kora tavaszig beiktatni. Tehát ha hámlasztáson gondolkodsz, most van itt az utolsó alkalom, utána már csak ősz végén érdemes belevágni!

Ma már az sem lehetetlen, hogy mi magunk, akár otthon elvégezzünk egy ilyen kúrát. Az otthoni hámlasztás gondolata sokak számára még mindig félelmetesnek tűnhet, ami annyiból jogos is, hogy a sav tartalmú hatóanyagokat alapjáraton érdemes szakemberrel alkalmaztatni. Ha mégis úgy döntesz, otthon próbálkoznál, azért nem kell arra gondolni, hogy kvázi kamikaze akciót követsz el bőröd ellen, hiszen ma már számos olyan készítmény létezik, amelyeket otthon is bátran használhatunk. Az azonban tény, hogy mielőtt bármibe belevágsz, meg kell ismerned meg a bőrödet, és lehetőleg konzultálj a kozmetikusoddal, hogy mely típusú hatóanyagok lesznek számodra a legmegfelelőbbek, és milyen intenzitással érdemes használod azokat.

A hámlasztás szintjei

A hámlasztásoknak alapvetően három szintje van, és mindegyik másfajta egyenetlenségre nyújthat megoldást.

Felszíni hámlasztás

Több felszíni probléma esetén is működhet például az alacsony dózisú gyümölcs-, tej- vagy glikolsav (utóbbi az egyik legkedveltebb AHA, vagyis alfa-hidroxi sav), ezek gyengéden távolítják el az elhalt hámsejteket, gyorsítják a természetes bőrmegújulást, és segítenek, hogy a bőrtextúra és a bőrtónus egyenletesebb legyen, ugyanakkor ezek különösebb irritáció nélkül hámlasztanak. Hatásuk rögtön látható, áruk sem túl magas – ilyeneket egyre több márka kínál, egész széles árpalettán válogathatunk. Az biztos, hogy ha csak egészen gyengéd is hámlasztás, a napvédelem elengedhetetlen (alapjáraton is, de ilyenkor aztán különösen)! Tartsd észben, hogy az ilyen biztonságosan alkalmazható felszíni hámlasztás nem olyasvalami, ami után már egy alkalommal látni fogod a különbséget.

„Kúraszerűen fejtik ki a legjobb hatást. Folyamatosan figyelni kell a bőr állapotát, ezért fontos ezek esetében is, hogy az ember szakemberhez forduljon

– mondja Huszár Rita kozmetikus, aki természetes hatóanyagokkal dolgozik. – A városi nők számára csodás hatással bír egy télen, tél végén elkezdett hámlasztó kezelés, és aknés bőrre is kúraszerűen alkalmazva a legjobb.”

És itt véget is ér az a fajta hámlasztás, amivel otthon is próbálkozhatsz. Sokféle formában elérhetők otthoni hámlasztók, maszkok, tonikok, szérumok állnak rendelkezésedre az egészen gyengédtől (például a L’Oréal Paris Glycolic Bright arclemosója) az erőteljesebb hatásig (mint például a 20%-os Revox glikolsav). Arra figyelj, hogy NE keverd őket más hámlasztókkal!
Ha maximális biztonságra törekedsz, a gyümölcssavakkal kezdj. „Az alma és a szőlő összetevői a regeneráló és hidratáló hatásáról ismert naspolyával és tejsavval megfelelően kombinálva segítséget nyújthatnak a bőr felszínén található elhalt hámsejteket eltávolításában, segíthet a bőr megújulásában, javíthatja vízmegkötő képességét és ráncsimító hatása is van. És, ami a legfontosabb:

a gyümölcsös közegnek köszönhetően a hatóidő után sem károsítja a bőrfelületet, csak a bőrfelszínen hat, így tényleg biztonságos, akkor is, ha valaki először próbája ezt a kezelést”

– magyarázza Saliga Barbara, az Ilcsi kozmetikusa. „Ez azonban önmagában nem elég a tökéletes hámlasztókúrához. Szükség van néhány olyan elemre is, ami fokozza a vér és nyirokkeringést, így segítve a bőr megfelelő vér- és oxigénellátását. Erre pedig semmi sem alkalmasabb, mint egy igazi hungarikum, a minden magyar étel alapjául szolgáló erős paprika. A benne található kapszaicinnek számos pozitív élettani hatása van, többek között a keringési rendszerre és a gyomorműködésre, zsályával és diólevéllel együtt viszont igazi bőrmegújító fegyverré válik” – mondja a szakember. 

Ezeket otthon is kipróbálhatod

1. Ilcsi, Esemény előtti pakolás (most 5177 FT) és AHA-s Biológiai Hámlasztó Peeling (most 5099 Ft) együtt használandók, alkalmazásuk előtt konzultálj kozmetikusoddal! 2. Revox, Glikolsav szérum, 2490 Ft (dm) Ne keverd más savval! 3. Innisfree, Volcanic Calming Pore Clay Mask gyengéd pórustisztító agyagmaszk, 8990 FT (lilulandshop.hu) 4. L’Oréal Paris Glycolic-Bright arclemosó, kb. 4000 Ft (Rossmann) 5.Geek&Gorgeous Cheer Up hámlasztó 6% mandulasavval, 7900 Ft (helia-d.hu) 6. Omorovicza Ezüst Bőrmegújító kezelés különféle savakkal (pl. szalicil-, glikol- és tejsav), illetve niacinamiddal, 31 500 Ft

Középmély hámlasztás

Itt általában triklórecetsavat, vagyis TCA-at használnak. 10–35 százalékos koncentrációja már nemcsak a felszínt hámlasztja, hanem eljut a bőr középső rétegéig, ahol fokozza a bőrben a kollagén és a rugalmas rostok képződését. Egy ilyen kezelés során már felléphet csípő érzés, fokozott hámlás is jelentkezhet pár napig, éppen ezért nem érdemes fontos esemény előtt részt venni ilyenen. „Bőrtípust és bőrproblémát figyelembe véve választjuk meg a hatóanyagokat és a hámlasztás mélységét – mondja Szűcs Ági esztétikai terapeuta, aki amellett, hogy saját, Kence nevű szalonját vezeti, az Omorovicza bőrápolási szakértőjeként és független szakmai tanácsadóként is dolgozik. – Régebben az volt a protokoll, hogy magas koncentrációjú savakat alkalmaztak, hogy minél drasztikusabb legyen a hámlás. Ma már az az álláspont, hogy az elő- és utóápolás épp annyira fontos, mint egy-egy kezelés,  így kisebb koncentrációt használunk, mégis jobb eredményeket érünk el. Illetve kisebb koncentrációjú sav esetén rövidül a kezelés utáni felépülési idő is. A középmély peelinget is kúrában végezzük.”

Mélyhámlasztás

Ha a TCA koncentrációja már 50 százalék, vagy a kezelés fenollal történik, akkor mélyhámlasztásról beszélünk. Ez már a plasztikai beavatkozások egy alternatívája, amely mélyebb szem és száj körüli ráncokra is megoldást nyújthat, illetve a súlyosabb napkárosodáson is segíthet. (A pigmentfoltok elleni módszerekről ebben a cikkben írtunk hosszabban.) Alkalmazása után kb. hat hét, mire a bőr eléri a kívánt, ragyogóbb és egyenletesebb felszínt. Hatása tehát látványos, ehhez képest pedig az ára is igen magasra rúghat.

„A mélyhámlasztást már kizárólag csak orvos végezheti – mondja Szűcs Ági. – Ez mindig egy egyszeri, de drasztikus beavatkozás. Sokan keverik a mélyhámlasztást a lézeres hámlasztással, pedig a kettő nem összekeverendő, hiszen az egyik egy teli hatóanyagos kezelés vagy kúra, a másik pedig felületmegújítás. A bőrnek egyébként az lenne a legjobb, ha otthoni ápolására egész évben odafigyelünk, időnként hámlasztunk, emellett pedig bőrmegújításként akár mélyhámlasztást, akár lézeres kezeléseket igénybe veszünk” – mondja a szakértő.

Tehát összegezve: ha hámlasztani akarsz, ne halogasd tovább, mert jönnek a napfényes órák, és ha belevágsz, mindenképp használj legalább 50 faktoros fényvédőt!

Kiemelt kép: Getty Images/nőklapja.hu