Egy kéz egy fehér színű vécéfeledet tart a kezében.

Lehet, hogy te is rosszul húzod le magad után?

Elmondjuk, melyik a helyes mód!

Emma Harding molekuláris virológiai szakértő szerint puszta időpocsékolás hetente többször drága tisztítószerekkel takarítani a mosdót, valójában ugyanis heti egyszeri szappanos (akár mosogatószeres) vizes átmosás bőven megfelel a célnak – írta meg a Honey Living. „A szappanos víz nagyon hatékonyan elpusztítja a mikrobák széles skáláját, így a rendszeres takarítás ezzel is elvégezhető” – mondta a mikrobiológus, hozzátéve: havonta egyszer azért érdemes lehet egy erősebb fertőtlenítőszert bevetni, de ennél gyakrabban semmi szükség ilyesmire. Szerinte a mosdó rendszeres sikálásánál sokkal fontosabb a gyakran összefogdosott felületek tisztítása – azaz takarításkor a kilincs, a mosdókagyló, a csaptelep és a zuhanyzó kell élvezzen prioritást.

Harding hozzátette, hogy természetesen amennyiben a családból valaki éppen betegeskedik, elengedhetetlen, hogy az egész fürdőszobát rendszeresen alaposan fertőtlenítsük – még a gyógyulás utáni napokban is. De van még egy aranyszabálya a mosdó tisztán tartásának: a szakértő szerint ugyanis minden azon dől el, hogyan húzzuk le magunk után a vécét. „A fürdőszoba a ház egyik legpiszkosabb területe, különösen, ha a WC is ugyanabban a helyiségben van.

Általános szabályként a vécét mindig lehajtott fedéllel húzzuk le, így ugyanis a részecskék nem kerülnek ki a csészéből, és nem tudnak máshol megtelepedni”

– magyarázza Harding. Amikor nyitott fedéllel húzzuk le ugyanis, a baktériumok (E. colitól kezdve a Covid-19-ig bármi) szétterjednek, és megtelepszenek a fürdőszoba egyéb felületein.

Harding szerint egyébként pánikra semmi ok, a fürdőszoba, de lényegében a ház bármely helyiségének káros baktériumoktól való mentesítéséhez csak egy dolog kell: kitartás. „Ha rendszeresen takarítunk, a mikrobák nem tudnak olyan szinten elszaporodni, hogy erős fertőtlenítésre legyen szükség. Ha hagyjuk, hogy a frissen mosott ruhák a szabad levegőn száradjanak meg (különösen nyáron, erős UV-sugárzás idején), rendszeresen porszívózunk és letöröljük a konyhapultot, azzal megelőzhetjük a káros mikrobák elszaporodását a házban” – nyugtat meg mindenkit a kutató.

Korábban a nyilvános női mosdók általánosságban gyomorforgató állapotáról személyes hangvételű cikket is írtunk.

Kiemelt kép: Cunaplus_M.Faba/Getty Images