Az ENSZ Gyermekalapjának honlapján katalógusba szedve találhatjuk azokat az úgynevezett report card jelentéseket, mely az egyes országokban élő gyermekek jólétét indexelik többek között olyan tényezők alapján, mint a víz és levegő minősége, a mentális és fizikai egészség, a fenntartható fejlődés, a családokat érintő politikai döntéshozatal, a nevelés vagy az oktatáshoz való hozzáférés. A report card csoport által megosztott címkék rangsorolása alapján öt olyan ország került az élmezőnybe, ahol nem csak biztonságos, de valóban gondtalan gyermekkort teremthetnek az ott élők a család legfiatalabb tagjai számára.
Japán a legbiztonságosabb ország
Az elemzésekben az egyik legtöbbet listázott ország Japán, mely számos jelentésben az élen jár a fizikai egészség, a városi zöldterületek, a levegő és vízminőség valamint a közlekedésbiztonság terén, emellett itt a legalacsonyabb a gyermekkori elhízás és a gyermekhalandóság is. Japán a családok számára az egyik legbiztonságosabb ország, és nem csak a közúti balesetek szempontjából, a UNICEF által vizsgált térségek közül ugyanis itt a legalacsonyabb a gyilkosságok aránya, a gyerekek még Tokió belvárosában is egyedül sétálnak (arról, hogy alig kétévesen mi mindenben önállóak még, a Netflix nagy port kavaró Elég nagy már! című műsora apropóján írtunk.), hat éves koruktól pedig kíséret nélkül mennek iskolába, akár busszal, vonattal vagy gyalog teszik meg az adott távolságot. Az egészség és biztonság terén elért legmagasabb pontszámokon túl Japán bír a világ egyik legjobb oktatási rendszerével, de a gyerekek mellett a szülőkre egyaránt gondol, ami a fizetett szabadságok magas számát illeti.
Az oktatásáról híres Észtország
A gyerekek kevesebb légszennyezésnek, zajszennyezésnek és növényvédőszereknek vannak kitéve, mint szinte bármely más országban, ráadásul az Egyesült Államokat, Kanadát, Ausztráliát vagy az Egyesült Királyságot is megelőzi az ország a zöldterületek mennyiségét illetően. A gyerekek gyakran látogatják a szabadtéri létesítményeket, játszótereket, sporthelyszíneket, a legnagyobb vonzerő mégis az oktatási rendszer, az itt tanulók jobb matematikai, természettudományos és olvasási készségekkel rendelkeznek, mint más Ázsián kívüli országokban. A digitális készségek elsajátítására már az óvodában nagy hangsúlyt fektetnek, a robotikát, intelligens táblagépeket a játékalapú tanulási rendszer részeként használják, de a szociális-érzelmi készségek, a mentális rugalmasság fejlesztését is szem előtt tartják. A kimagasló terhesgondozáson túl a fizetett szülői szabadság is igen magas mindkét fél esetében.
Spanyolország, a legjobb gyermekkörnyezet
Ami a gyermekkörnyezeti rangsort illeti, a UNICEF Spanyolországot értékelte a legjobbnak a különösen alacsony gyermekbetegségek aránya, továbbá a levegő- és víztisztaság, a gyermekbarát kultúra miatt annak ellenére, hogy a szociális, oktatási és egészségügyi szolgáltatások nem számítanak kiemelkedőnek. A spanyol gyermekek mentális egészsége, tanulmányi és szociális készségei ellenben rendkívüli eredményeket tükröznek, könnyen kötnek barátságokat, a felnőttekhez hasonlóan bárhol szívesen látják őket. (Sőt, egyedülálló nőként is bátran utazhatunk ide.) A serdülőkori öngyilkossági ráta pedig itt az egyik legalacsonyabb olyan országokkal szemben, mint például Új-Zéland, Kanada vagy Ausztrália. Spanyolországban az édesanyák és az apák is tizenhat hét szabadságot kapnak, melyért cserébe a bérük 100%-át megkapják, amíg az újszülöttel otthon tartózkodnak.
Finnország, ahol a legjobban teljesítenek a gyerekek
Finnország magas pontszámot ért el a gyermekek természeti és szociális környezetét, az iskolákat és a közlekedésbiztonságot rangsoroló listában. Ami a gyermekek írás-olvasás és matematikai készségeit illeti, Finnország a legjobban teljesítő térség, az oktatásban dolgozók is nagy megbecsülésnek örvendenek.
Az 5-14 éves gyermekek halálozási rátája itt a világon a legalacsonyabb, kevesebb mint fele az Egyesült Államokban tapasztalhatóknak,
melyhez nagyban hozzájárulnak az erdőségeknek meghagyott parkos területek, miután Finnországban különösen nagy jelentést tulajdonítanak a természet szorongás- és depressziócsökkentő hatásának. A fejlődő országok közül Helsinki fővárosában található a legtöbb egy főre jutó városi zöldterület. A szülők fejenként nyolc hét fizetett szülési szabadságot kapnak, illetve további tizennégy hónapot, melyet egymás között feloszthatnak és a gyermekgondozásra fordíthatnak.
Szinte mindenben az élen: Hollandia
Minden szempontból a gyermekjóléti lista élén végzett Hollandia, ahol kivételesen jó a gyermekek mentális egészsége, és tíz tizenötévesből kilencen azt állítják, teljesen elégedettek az életükkel, boldognak tartják magukat, könnyen barátkoznak és nem érzik stresszesnek a hétköznapjaikat. Utóbbi valószínűleg abban gyökerezik, hogy a Holland oktatás az amerikai példával ellentétben – ahol mindenkit igyekeznek kivételesnek, különlegesnek nevelni – a hétköznapi normalitást helyezi fókuszba, ezzel pedig leveszi az elérhetetlen tökéletesség, egyediség utáni vágyódás terhét a gyerekekről. A holland társadalom nagy hangsúlyt fektet a társasági életre, különösen gyakoriak a közösségi csoportok, klubok és társas tevékenységek, a biztonságos szociális hálót pedig a holland jóléti rendszer alapozza meg. A tizenhat hét fizetett szülési szabadság mellé még hat hét apasági szabadság jár, valamint a gyermekek nyolc éves koráig további fizetés nélküli napokat is igénybe vehetnek azok a szülők, akik Hollandiában élnek és dolgoznak.
Kiemelt kép: Getty Images