A közelmúltban napvilágot látott egy kutatás, mely szerint hatalmas mennyiségű, mintegy 171 billió darab műanyag található világunk óceánjaiban. A Los Angeles-i 5 Gyres Intézet által vezetett kutatócsoport szerint ezek az anyagok fokozottan káros hatással vannak az élővilágra.

A műanyagszennyezést napjaink egyik fő globális problémájaként tartják számon. Az előállított műanyag 91%-át nem hasznosítják újra, így kommunális szemét lesz belőle, – rosszabb esetben pedig a környezetbe kerül, súlyosan szennyezve azt és károsítva élővilágát.A tudósok úgy számítják, hogyha az óceánokba kerülő műanyagok száma az eddigiekhez hasonlóan emelkedik, 2040-re mennyisége megháromszorozódhat.

A különböző palackok, horgászfelszerelések és egyéb csomagolóanyagok a környezet hatásaira darabokra bomlanak, a tengeri állatok pedig zsákmányként elfogyasztják azokat. A vízi fajok gyomrába jutott műanyag akár vesztüket is okozhatja. A vízbe kerülő káros anyagok tehát rengeteg negatív hatást eredményezhetnek. A műanyag szennyezésnek azonban számos más területen is lehetnek káros velejárói. 

10 sokkoló tény a műanyagról

  1. Legalább 450 évnek kell eltelnie ahhoz, mire egy műanyag palack véglegesen lebomlik.
  2. Percenként egy hulladékszállító autó műanyag tartalma ömlik valamely óceánba.
    Kapcsolódó cikkekTörlésSzerkesztés
  3. Az évente legyártott műanyagok összsúlya megegyezik az egész emberiség összsúlyával.
  4. Műanyag szatyorból az Egyesült Államokban évi 100 milliárdot használnak el. Ez a rengeteg zacskó összekötve 773-szor érné körbe a Földet az Egyenlítő mentén.
  5. Több mikroműanyag (azaz 5 miliméternél kisebb részecskekoncentráció) található vizeinkben, mint ahány csillag van a Tejúton. (A mikroműanyagok hatásairól itt írtunk korábban.)
  6. Egymillió műanyag vizespalackot vásárolnak percenként világszerte.
  7. Napi szinten 500 millió műanyag szívószálat használnak fel az USA-ban. Egy szívószál átlagos használati ideje körülbelül 20 perc, és 500 év kell a lebomlásához.
  8. Nemcsak az állatok, de a növények is képesek „megenni” a műanyagot, ugyanis a pici részecskék beférkőznek a növények szöveteibe a talajból, megváltoztathatva ezzel azok genetikai felépítését.
  9. Hetente átlagosan kétezer mikroműanyagot fogyasztunk el; ez körülbelül egy bankkártya méretével egyenlő.
  10. Már az emberi vérben is kimutatták a műanyagot. A felnőtt donorok vérmintája PET műanyagot, polisztirént és polietilént is tartalmazott.

Kiemelt kép: Getty Images