A táplálkozáson akkor sem szerencsés spórolni, ha az élelmiszerek alaposan megdrágultak, hiszen annak egészségünk látja kárát. Szerencsére vannak olyan termékek, amelyek kis odafigyeléssel nemcsak olcsóbban, hanem egészségesebben is elkészíthetők otthon.

Legózás a pelyhekkel

Natúr pelyhekből – zab-, árpa- és búzapehelyből – zabkorpa hozzáadásával kiváló müzli készíthető házilag, ráadásul fajlagosan sokkal olcsóbban, mint a bolti keverék. Dietetikus szakértőnk, Soltész Erzsébet kiemeli, hogy ezek összetétele remekül variálható, időnként érdemes egy kis szezámmagot, lenmagpelyhet vagy napraforgómagot, esetleg apróra tört diót vagy mandulát is az elegyhez adni. Utóbbiak­ drágák, de értékes a beltartalmuk, emiatt­ nem szabad róluk lemondani – ráadásul­ a müzlibe csak keveset kell belekeverni. A diót és a mandulát érdemes rögtön betenni a fagyasztóba, mert úgy nem romlanak meg, és egyből kéznél vannak, ha új adag müzlit készítenénk.

Joghurtok és desszertek

A gyümölcsjoghurtot is érdemes otthon készíteni natúr változatból, gyümölcsdarabokkal. Nemcsak azért, mert így olcsóbb, hanem azért is, mert cukortartalma is alacsonyabb lehet (a boltiak adagonként jó pár kockacukornyi mennyiséget tartalmaznak). Bár minimális főzést igényel, a bolti tejberizsdesszertek helyett is készíthető otthoni verzió, amihez felhasználhatók a fonnyadt, hibás héjú gyümölcsök, amiket magukban már nem ennénk szívesen. Ugyanez igaz a grízpudingokra, amelyek szintén kedvezőbb árúak így összeállítva. Az alacsonyabb cukortartalom itt is előny lehet.

Alaplé héjakból

– Ha a felhasznált zöldségek héja, szára, levele ehető, vagy marad magából a répából, zellerből, karalábéból, hagyma- és káposztafélékből fel nem használt rész, azt érdemes alaposan megmosva lefagyasztani egy nagyobb tárolóedényben vagy zacskóban. Ha kellő mennyiség összegyűlt, készíthető belőle zöldségalaplé, amivel ki lehet váltani a leveskockákat, ételízesítőket. Ezt a módszert a séf barátnőm évtizedek óta alkalmazza otthon. Már több helyen élt családjával – most épp Afrikában, de előtte laktak Amerikában és Németországban is –, de bárhol van is, a helyi, kezeletlen, szezonális zöldségek erre alkalmas maradékát sosem dobja ki – mondja Soltész Erzsébet.

Kávészirup fillérekből

A jó kávét szerencsésebb cukor nélkül, maximum pici tejjel inni, de van, aki pluszízekre vágyik. Az erre használható szirupok igen drágák, de szerencsére otthon is elkészíthetők. Ehhez csak egy bögre vízre és egy bögre cukorra van szükség, aminek elegyét lassan fel kell forralni. Ezt követően mehet bele bolti szeszaroma – például tejszínes mogyoró, de jó a sima rum is –, ezt el kell benne keverni. Amint kihűlt, bele lehet tölteni egy üvegbe, és már kész is van. Egy ilyen adag pár száz forintból összeállítható, és több hétig is elég lehet. Mivel a szirup cukortartalma jelentős, használatakor a kávét már nem kell külön édesíteni, vagy a szokásos cukormennyiség töredéke is elegendő.

Teák és illatok

A filteres teák helyett érdemes ömlesztett kiszerelést beszerezni, akár klasszikus teából, akár gyógynövényből. Kiváló ízű és bátran fogyasztható a csipkebogyó, a citromfű és a menta, utóbbit csak reflux esetén kell kerülni. Sokan nem kedvelik, de kortyolgatható bármikor a kamilla is, ami nagyon értékes, általános gyulladáscsökkentő hatása kiváló. Patikában vásárolt, ott kimért illóolajokból – főképp borsmentából, eukaliptuszból, narancsból és citromból – szaunaolaj is könnyen készíthető, elég hozzá egy csepegtetős üvegcse. Az így beszerzett olajok akár össze is keverhetők – a drága, kész változatokban is vegyítik az aromákat.

(Fotó: Stocksy)