Futótűzként terjed a népszerű közösségi oldalon az a kihívás, mely a Lopott bogyók nevű japán játék alapján készült. Az eredetileg pszichológusok által tervezett teszt felfedi eddigi rejtett énünket a szexualitás terén – a teszt egyébként nem újdonság, de a TikTok-generáció most fedezte fel magának.
A TikTok-videók azt mutatják be, hogy a felhasználók rövid szöveges üzenetek formájában feltesznek pár kérdést kedvesüknek, a kérdésekre adott válaszaiktól függően pedig néha megdöbbentő következtetéseket vonnak le – történetesen azt, hogy párjuk hűtlen-e.
Az eper-teszt alapja egy japán könyv és játéksorozat, a Kokology, mely ismeretes és bevált pszichológiai elemeket használ fel rejtett attitűdjeink felszínre hozatalához (ezek az attitűdök életünkkel, szexualitásunkkal, a családdal és a szerelemmel hozhatók összefüggésbe). Az említett teszt kérdéssorából állítólag kiderülhet, hogy milyen emberek vagyunk valójában, és bizonyos helyzetekben milyen reakciókat adunk. Bár a kérdések igen egyszerűnek tűnnek, mégis rejtett pszichológiai magyarázatokat tartalmaznak attól függően, hogy mit válaszolunk rájuk.
A válaszokból többek között arra lehet következtetni, hogy mennyire vagyunk hűségesek párkapcsolatunkban, vagy éppen hogyan reagálnánk egy forró helyzetben.
Bár a tesztnek több továbbfejlesztett változata is létezik, egyes elméletek szerint ezek közül már a legegyszerűbb verzió felfedheti, hogy partnerünk mennyire hűséges hozzánk. Természetesen ebből életbevágó következtetéseket nem lehet és nem is érdemes laikusként levonni, de kikapcsolódásnak, pár perces mókának egészen megfelel a dolog.
Az eper-teszt menete
A kihívás során 3-4 alapvető kérdésre kell választ adjunk. Ezek az alábbiak:
- Sétálgatsz, és hirtelen egy bekerített eperföld mellé érsz. Éhes is vagy… Szednél az eperből, holott tudod, hogy másé? (Ha a partner részéről nem a válasz, akkor itt meg is állhatunk. Ha azonban igen, akkor folytassuk!)
- Hány epret eszel meg?
- Ha volna kerítés, akkor átugranád, csak hogy ehess az eperből?
A legtöbb teszt itt véget ér, de az eredeti verzióban szerepel még egy kérdés:
- Hirtelen megjelenik a kert gazdája, akinek éppen a gyümölcseit eszed, és kiabálni kezd veled. Mit mondasz neki védekezésül?
Mit jelképeznek az egyes kérdésekre adott válaszok?
Sokan úgy gondolják, hogy az, hogy az egyén venne-e a „tiltott gyümölcsből”, amennyiben ebben nem akadályozza semmi (csak a puszta tudat, hogy az nem az övé), már jó eséllyel megmutatja, hogy meddig terjednek a morális korlátai.
Az elképzelt kerítés magassága az önuralmat jelképezi, azaz minél magasabb a kerítés, annál jobban ellenállhat az egyén a szexuális kísértésnek is. Amennyiben valaki azért nem mászna át a kerítésen, mert azt túl nagy feladatnak véli a jutalom fejében, akkor vélhetően párkapcsolatában is inkább az tartja vissza a félrelépéstől, hogy „munka van vele”. Aki átmászik, azt a teszt szerint semmi sem tartja vissza a hűtlenkedéstől.
Az elfogyasztott bogyók száma azt jelképezi, hány ember után vágyakozik az egyén egyszerre, az pedig, ahogyan a gazdával szemben fellépne, azt szimbolizálja, hogy hogyan reagálna, ha számon kérnék a hűtlensége okán.
Egyszerűnek tűnik? Mi megmondtuk. Azonban, ha egy kicsit elidőzünk a válaszokon, érdekes mintázatokra bukkanhatunk – akár saját magunkban is. Arra viszont senkit sem biztatnánk, hogy túl komolyan vegye a teszt eredményeit, és ez alapján akarjon biztosra menni abban a kérdésben, hogy élete párja vajon félrelépett-e valaha.
Kiemelt kép: Getty Images