A közép-indiai Chhattisgarh államban élő családot súlyos tragédia érte április 3-án. A 25 éves vőlegény, Hemendra Merawi az esküvői ajándékokat bontogatta otthonában, az egyik csomagban pedig egy hifi-rendszerre bukkant. Megpróbálta üzembe helyezni az ajándékba kapott elektronikai berendezést, a szerkezet azonban abban a pillanatban felrobbant. A robbanás olyan hatalmas erejű volt, hogy a Chamari faluban lévő ház teljesen össze is omlott a katasztrófa következtében. A férfi menyasszonya, az indiai szokásoknak megfelelően még nem költözött be férje otthonába, így ő nem sérült meg – Merawi 30 éves testvére, Rajkumar azonban szintén életét vesztette, hiszen ő segített kicsomagolni az esküvői ajándékokat. A robbanásban még négyen megsérültek, köztük egy 18 hónapos csecsemő, a vőlegény pedig napokkal később a kórházban hunyt el.
A rendőrség számára nem volt nehéz feladat felderíteni a tettes kilétét, a 33 éves Sarju Markam bevallotta a hatóságoknak, hogy ő szerelte fel az ajándékot robbanóanyaggal – azért, hogy bosszút álljon volt barátnőjén, amiért az máshoz ment feleségül. Markam és a nő anno amiatt szakítottak, hogy a nő megtudta, a férfi valójában egy másik nő férje, sőt, két fia is van. Manisha Thakur rendőrfelügyelő a The Indian Expressnek elmondta, hogy a szakítás után Markam többször is megfenyegette a nőt és az új párját, követelte, hogy a lány legyen a második felesége. „Miután a nő rájött az igazságra, nem volt hajlandó hozzámenni a férfihoz.
A férfi március 30-án ismét telefonon zaklatta a nőt, másnap pedig még arra is megkérte, hogy ne menjen hozzá Merawihoz. A rendőrség információi szerint akkor úgy fogalmazott a férfi, hogy „férjhez mehetsz, de soha nem leszel boldog”. Lal Umed Singh rendőrfelügyelő hozzátette, hogy ezután Markam a vőlegényt is megfenyegette a telefonban. „Összevesztek. Merawi a menyasszonyával is elbeszélgetett a dologról, és a kérdést (látszólag) rendezték. Markam azonban ammónium-nitrátot, benzint és petárdákból kinyert lőport csomagolt az esküvői ajándékba” – közölte Singh. Markam ezután egy barátját kérte meg, hogy vigye el őt és az ajándékát a március 31-i esküvőre. „Nem szólt a barátjának a tervéről. A barát a helyszín előtt várakozott, a vádlott pedig bement, majd gyorsan kijött, miután az ajándékot más ajándékok alá rejtette” – mondta Singh.
A férfi ellen vádat emeltek, és akár életfogytiglani börtönbüntetésre is számíthat.
Van segítség
A kapcsolati erőszak Magyarországon is rengeteg áldozatot követel. Ha úgy érzed, veszélyben vagy, vagy valaki fenyeget, azonnal kérj segítséget az alábbi elérhetőségek valamelyikén:
- Rendőrség: 112
- Helyi Család- és Gyermekjóléti Központ: Ha van családsegítője, őt keresse.
- Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT): 06-80-20-55-20, www.bantalmazas.hu (csak maga az áldozat keresheti, védett ház itt intézhető)
- Gyermekvédő hívószám: 06-80-21-20-21 (Bejelentés gyermek vagy felnőtt veszélyeztetettségére. Azonnal továbbítják az illetékes hatóság, ill. a rendőrség felé.)
- Áldozatsegítő Vonal (jogi, pszichológiai, szociális segítség, kárenyhítés bűncselekmények áldozatainak és hozzátartozóiknak): 06-80-225-225 www.igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/
- NANE (segélyvonal nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek): 06-80-505-101, www.nane.hu
- Ökumenikus Segélyszervezet (információnyújtás, jogi és pszichológiai tanácsadás): www.segelyszervezet.hu
- Kék Vonal: bántalmazott gyerekeknek, fiataloknak: 116-111, bántalmazott gyerekek ügyében felnőtteknek: 116-000 (előhívó szám nélkül) www.kek-vonal.hu
Ezeket a telefonszámokat pedig ingyenesen is tárcsázhatod:
- Magyar Lelki Elsősegély Szolgálatok Szövetsége (LESZ): 116-123
- Ifjúságért Mentálhigiénés Szövetség (IMSZ): 137-000
- Kék Vonal (gyermek- és ifjúsági telefonszolgálat): 116-111
- DélUtán telefonszolgálat (lelki segély időseknek): 06-80-200-866
- Emma Egyesület (zöld szám anyáknak): +36 80 414 565
- Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (segítségkérés bántalmazás esetén): +36-80-20-55-20
- Kapcsolj egyből!: anonim chat, iOS- és Android-rendszerről is elérhető alkalmazás. Ez a szolgáltatás megoldást jelenthet azoknak, akik nem tudnak, vagy nem mernek telefonon segítséget kérni. A lelki támogatás mellett az alkalmazás a felhasználó GPS-koordinátái alapján megmutatja, hogy az információkérés helyszínéhez mely intézmények esnek a legközelebb, amelyekhez bizalommal fordulhatunk krízishelyzetben.
Kiemelt kép: Illusztráció – Fotó: monkeybusinessimages/Getty Images