Mindenféle legendák, mendemondák, hátborzongató sztorik kerinkenek ezekről a helyekről. Az egyiket ufókkal hozzák összefüggésbe, a másikat szellemekkel, a harmadikban halálos csapdáktól félnek, de van köztük UNESCO világörökségi helyszín is.
A rejtélyes, tiltott helyek el vannak zárva a nagyközönség elől, így sajnos meg sem bizonyosodhatunk a saját szemünkkel, hogy tényleg olyan félelmetesek, sejtelmesek és misztikusak-e, mint ahogy azt állítják róluk.
Nézzük, melyek ezek az érdekes, tiltott helyek, amelyeket csak képről és mendemondákból ismerhetünk!
51-es körzet, Nevada, Amerika
Számos mendemonda terjed az amerikai 51-es körzetről és arról, mit rejtegetnek ott a nagyközönség elől, a pontos részleteket viszont senki sem ismeri. Az 51-es körzet néven ismert nevadai támaszpont a második világháború után jött létre, és csak 2013-ban ismerték el tényleges létezését.
A katonai létesítmény mindenféle ufókról szóló történetekről híres, jónéhány földön kívüliekről szóló legenda lengi körül a helyet. Egyesek szerint földönkívüli lényeket rejtegetnek a bázison, mások úgy vélik, régebben egy ufó (UFO, vagyis azonosítatlan repülő tárgy) zuhanhatott le ott, és annak a maradványait tanulmányozzák.
Annyi biztos, hogy az 51-es körzetben a hidegháború idején katonai kutatások zajlottak, amik azonban mára már befejeződtek.
A 155 négyzetkilométeren elhelyezkedő, tiltott hely máig ismeretlen okokból le van zárva.
Lascaux-i barlang, Franciaország
A 18 ezer éves ősi barlangrendszer az UNESCO világörökségének tagja. Különlegessége, hogy bár korábban látogatható volt, mára a barlang területére szigorúan tilos a belépés. Ennek oka, hogy a kirándulók által kilélegzett (szén-dioxid tartalmú) levegő hatására károsultak a barlangrendszer falfestményei – a falon lévő vízpárában feloldódva a szén-dioxid ugyanis savas kémhatást kelt.
1960-ban megjelent az úgynevezett „zöld betegség”, amely során a látogatók által kilélegzett szén-dioxid, a mesterséges világítás és a viszonylag magas hőmérséklet teremtette ideális feltételek között elszaporodtak az algák a barlang falán. 1963-ban megpróbálták ózonszűrő készülékkel orvosolni a problémát, nem sok sikerrel, ezért André Malraux, francia kulturális miniszter megtiltotta a turisták számára a barlang látogatását.
Mivel az ott található műalkotások páratlan kincseknek számítanak, 1983-ban létrehozták a barlang pontos mását, hogy az érdeklődők megtekinthessék a falfestményeket.
Poveglia, az elhagyatott sziget, Olaszország
Az olasz Povegliát az egyik leghátborzongatóbb területnek találják a világon. A középkorban a szigeten ugyanolyan élet volt, mint bárhol máskor, azonban amikor Velencét is elérte a pestisjárvány, ide szállították a a megfertőződött embereket.
A szigeten több, mint 160-200 ezer pestissel fertőzött ember élte utolsó napjait. A Halál szigeteként is emlegetett hely Lido és Velence városától nem messze található. A pestisben elhunytak elhamvasztott holttestéből származó hamu évszázadokon át megmaradt a sziget felületén, melyen majdnem a talaj felét tette ki.
A helyzetet rontja, hogy később egy elmegyógyintézetet is alapítottak a szigeten, ahol az ott praktizáló orvos a legendák szerint embertelen és szadista módszerekkel próbált a pácienseken „segíteni”.
Mára Poveglia megközelíthetetlen lett a turisták számára, ugyanis a helyi hatóságok senkit sem engednek be a számos borzasztó korábbi esemény miatt.
Bhangarh elhagyatott romjai, India
Rádzsasztán államban helyezkedik el Jaipur és Alwar között az indiai Bhangarh városa, mely a 17. században épült. A gyönyörű természeti értékekkel megáldott, korábban gazdag kultúrájú indiai vidéken manapság azonban senki sem él.
Indiában a műemlékekért felelős kormányszerv táblával hívja fel az odalátogatók figyelmét arra, hogy napnyugta és napfelkelte között tilos a bejárás a településre.
A legendák szerint ugyanis, aki éjjel átlépi Bhangarh határait, soha nem kerül elő többé.
A hiedelmek egy Singhia nevű varázslóhoz köthetők, aki egyes elméletek alapján szerelemből, más tézisek szerint lakóhelyének védelméből (az első királyok építkezni akartak a területen, de a varázsló nem akarta) átkozta meg a települést.
A számos – nappal, turisták által tapasztalt – paranormális eseménynek és idegen, felismerhetetlen alakoknak köszönhetően a hatóságok Bhangarh-ba betiltották az esti bejárást, és nappali látogatása is a turisták saját felelősségére történik.
Csin Si Huang-ti sírja, Kína
Közép-Kínában, a Li-hegy belsejében nyugszik Csin Si Huang-ti uralkodó, Kína első császára, akinek sírját számos rejtély övezi. Amikor a császár elhunyt, tiszteletére mellé temették alattvalóit agyagból, ugyanis akkoriban úgy tartották, hogy minden tárgyat, mely a királynak fontos volt, mellé kell elhelyezzék, hiszen a túlvilágon is szüksége lesz majd rájuk.
A hatalmas agyaghadsereget az 1970-es években fedezték fel, a helyszín pedig felkerült az UNESCO világörökségi listájára. Kutatók szerint az eddig feltárt kétezer agyagkatonát rejtő sír még korántsem az egész hadsereg, ugyanis körülbelül összesen nyolcezer terrakottakatona rejtőzhet a feltáratlan terület alatt.
A régészek egyelőre máig nem merik feltárni a tiltott hely további részeit, ugyanis a legendák szerint a sír csapdákat rejt, mely életveszélyes a betolakodókra.
Nem utolsósorban pedig úgy vélik, a feltárással megsérülhet Csin Si Huang-ti sírja. A király nyugvóhelyének feltárását közel ötven éve halogatják. Bár az őt körülvevő nagy temető egy részét már felfedezték, a király érintetlen sírjához tilos bárki számára is a belépés, mert a kínai kormány megtiltotta.
Niihau, a tiltott sziget, Hawaii
A tiltott szigetként emlegetett hely Hawaii olyan pontja, ahova nem sokan léphetnek be. James Cook volt az első európai, aki belépett a területére, később a szigetet Elizabeth Sinclair skót ültetvényes vásárolta meg az 1860-as években.
Elizabethék hajóján tizenhárman utaztak, akik számos állatot és növényt vittek magukkal, hogy „benépesítsék” velük a sziget élővilágát. Elizabeth Sinclair halálát követően unokája döntött Niihau sorsáról, ő pedig úgy határozott, hogy 1915-től tilos új embereknek a területükre lépni. Békéjüknek a II. világháború vetett véget, amikor jó néhány katona meglátogatta a szigetet.
Később kitört a gyermekbénulás a Hawaii-szigeteken, és ismét megtiltották az azokra való ki-, és bejárást – így Niihaura is.
Bár a járvány már réges-rég véget ért, a szigetre napjainkban is tilos a civilek belépése.
A körülbelül 170-200 lakosú kis területen a lakók jelenleg önfenntartó életmódot élnek, és nagy ritkán engednek be egy-egy embert a területre, szigorúan külön engedéllyel.
Ilha da Queimada Grande, a Kígyósziget, Brazília
A brazil partok mentén, São Paulotól nem olyan messze elhelyezkedő szigetre szigorúan tilos a bejárás. Nem véletlen, hiszen kutatók megállapítása szerint az Ilha da Queimada Grandén négyzetméterenként átlagosan 3 kígyó él.
A szigeten élő kígyófajok cseppet sem a barátságos állatok mintapéldányai, ugyanis legtöbbjük egy apró, ám annál veszélyesebb faj tagja. A viperafélék családjába tartozó arany lándzsakígyók az egyetlen kígyófajai a szigetnek, viszont minden területen megtalálhatók, például vízben a tengerpart közvetlen közelében, fákon, földön, sziklás részeken.
A sárgás-barnás árnyalatú állatok mérge véralvadást okoz, mely megbénítja áldozatukat.
Északi-Szentinel-sziget, India
Az Indiához, azon belül pedig az Andamán- és Nikobár-szigetekhez tartozó Észak-Szentinel-sziget lakói feltételezhetően az utolsó olyan törzs tagjai, melyek teljesen elzárt életet élnek a civilizációtól. A szigetnek nincsenek kikötői, területét pedig korallzátonyok ölelik körbe.
A külső társadalomtól és egyéb hatásoktól elszigetelődött törzs nem túl barátságos, sőt, aki szigetükre merészkedik, azt hidegvérrel megölik. A 60 négyzetkilométeres terület lakói vélhetően vadászó, halászó és gyűjtögető életmódot élnek, és még más szomszédos területeken élő törzsekkel sem tartják a kapcsolatot. Számunkra ismeretlen nyelvet beszélnek, és kutatók szerint nem túl fejlettek.
A szentinelézek szigete védett területté lett nyilvánítva, amelyet tilos hat kilométernél nagyobb körzetben megközelíteni, és melyre az indiai állam szigorúan tiltja a látogatók és turisták belépését.
Utoljára akkor került a hírekbe a sziget, amikor 2018-ban a 27 éves John Allen Chau november 16-án halászok segítségével jutott el a szigetre, hogy Jézusról beszéljen a helyieknek (hogy milyen közös nyelven, az rejtély) – a helyiek igen barátságtalan módon fogadták, nyíllal lőttek rá, amely a férfi Bibliájába állt bele. De ez nem tántorította el, másnap is megpróbálkozott közeledni hozzájuk. Ezután a halászok már csak egyszer látták a távolból: amint élettelen testét húzzák a homokban a szigetlakók.
Kiemelt kép: Getty Images