Börtönbe került, majd ott gyakorlatilag éhen halt egy fiatal skizofrén férfi

A 29 éves Joshua McLemore még 2021-ben vesztette életét embertelen körülmények között, az eset pedig egy most beadott per kapcsán járta be a világsajtót.

A most megjelent híradások szerint egy skizofréniában szenvedő indianai férfi, Joshua McLemore 2021 nyarán halt meg szervi elégtelenség következtében, miután közel három hétig magánzárkában tartották egy Jackson megyei börtönben. A családja jogi képviselete által nemrégiben benyújtott kereset szerint a börtönőrök a 29 éves Joshua McLemore-t egy ablaktalan, kipárnázott elkülönítő cellába helyezték, ahol „bezárva, meztelenül, egyedül, és állandó pszichózisban maradt a következő 20 napban”.

Az eljárás akkor is törvényellenes és etikátlan lenne, ha McLemore-t súlyos bűncselekmény miatt tartották volna fogva, de „Josh McLemore viszont nem volt bűnöző – mondta Hank Balson, McLemore hagyatékát képviselő ügyvéd egy a CNN-nek adott nyilatkozatában. – McLemore egy mentálisan súlyosan beteg ember volt egy válság kellős közepén. Elvesztette a kapcsolatot a valósággal, és segítségre lett volna szüksége. Ez nyilvánvaló lehet mindenkinek, aki megnézi az elkülönítő cellában róla készült videókat.” A per iratai szerint

McLemore diagnosztizált skizofréniával küzdött, kábítószert használt, és épp nagyon nehéz időszakon ment keresztül

Azután vitték be a helyi kórház sürgősségi osztályára, hogy főbérlője meztelenül, zavarodott állapotban talált rá lakásában. A kórházba szállítás után McLemore-t őrizetbe vették, mert a sürgősségi osztályon megrángatta egy nővér haját, bilincset és lábbilincset tettek rá, és a kórházból alsóneműben vezették el. A bírósági dokumentumok szerint hivatalos személy elleni erőszakkal és rongálással vádolták meg, és 2021. július 20-án a Jackson megyei börtönbe szállították.

Joshua McLemore

Joshua McLemore (Fotó: BUDGE & HEIPT, PLLC)

A börtönbe érkezve McLemore-t egy kipárnázott elkülönítő cellába vitték, ezután hetekkel későbbi haláláig gyakorlatilag végig ott volt, mentális állapotát javító ellátás nélkül. A cellából mindössze négyszer engedték ki, arra az időre, míg a börtön alkalmazottai egy székhez szíjazták, lezuhanyoztatták és kitakarították a celláját. McLemore napi két-három alkalommal kapott ugyan ételt, de azt a cellája ajtajából nem vette el, vagy a – cellájáról készült biztonsági felvételek szerint széklettel, vizelettel és üres dobozokkal borított – padlóra borította. A cellában töltött idő alatt McLemore közel 20 kilót fogyott, és kiderült az is, hogy mivel az őrök a cellával szomszédos fürdőszobát zárva tartották, ezért tisztálkodni sem volt lehetősége. A perben bemutatott biztonsági felvételeken McLemore meztelenül látható egy cellában, amelynek fala és padlója valószínűleg széklettel szennyezett.

Éhhalál egy börtönben

„Mire a személyzet végül kórházba küldte a végletekig lefogyott Josh-t, az állapota olyan súlyos volt, hogy a helyi kórház nem tudta ellátni,  így légi úton kellett egy nagyobb kórházba szállítani, ahol két nappal később meghalt” – áll a beadványban. A Jackson megyei ügyészség 2022-es vizsgálata azt állapította meg, hogy a börtön alkalmazottai nem követtek el bűncselekményt, ugyanakkor a mostani kereset azzal vádolja az alpereseket, hogy

„szükségtelen fájdalmat és szenvedést, és végül halált okoztak neki”,

a hozzátartozók pedig kártérítést követelnek a történtek miatt.

A McLemore nevében benyújtott kereset Jackson megye és annak seriffje, három börtönalkalmazott, egy orvos, valamint a létesítmény egészségügyi szolgáltatásait nyújtó cég ellen irányul. McLemore halálának oka az ügyvédje által rendelkezésre bocsátott halottkémi jelentés szerint „az éhezés miatti többszörös szervi elégtelenség, valamint a kezeletlen skizofrénia miatt megváltozott mentális állapot” volt, emellett pedig a metamfetamin-elvonási tüneteket is feljegyezték, mint hozzájáruló tényezőt.

McLemore halála a „súlyos közömbösség, valamint rendszerszintű hiányosságok” eredménye – áll a keresetben. Emellett a dokumentum szerint a börtön nem felügyelte, vagy nem képezte ki kellőképpen a személyzetet a súlyos orvosi vagy mentális egészségügyi problémák kezelésére. A kórház egészségügyi szolgáltatója a CNN-nek adott nyilatkozatában közölte, hogy nem hozhat nyilvánosságra beteginformációkat, de „büszke arra, hogy 95%-os ügyfélmegtartó arányt tudhat magáénak, és hogy az elmúlt évben legalább 52 beteg életét mentette meg”.

A mentális betegséggel élő emberek világszerte megbélyegzéssel találkoznak, holott megfelelő kezelésre és rehabilitációra lenne szükségük, csakhogy a súlyos mentális problémák kezelésére a gyógyító személyzet legtöbbször nincs felkészülve. Az ebből eredő problémák különösen súlyosak lehetnek azokban az egészségügyi intézményekben, melyek szakemberhiánnyal küzdenek, és azokban a országokban, ahol az egészségügyi dolgozók megbecsülése erkölcsi és anyagi értelemben is alacsony. 

Kiemelt kép: Getty Images