Több a baktérium a sminkecseten, mint a WC-ülőkén – de mit tehetünk ellene?

Számos praktikát és eszközt ismerünk a smink világában, és ha arcunk szépségéről van szó, még a legapróbb részletekre is odafigyelünk. De vajon mennyi időnként fertőtlenítjük sminkeszközeinket, ha egyáltalán tisztítjuk őket? Mert hogy nemcsak a sminkeléshez használatos színpalettánkkal kell sokat törődnünk, hanem magukkal az eszközökkel is.

Bármennyire is hihetetlenül hangzik, a kutatások azt bizonyítják, hogy a nem megfelelően és nem rendszeresen tisztított sminkecseteken számos baktérium megtalálható, hiszen nagy mennyiségű kosz és káros baktérium halmozódhat fel ecseteinken, amennyiben nem foglalkozunk velük – függetlenül attól, hogy hol és milyen körülmények között tároljuk őket.

A Spectrum Collections kozmetikai eszközök márka vezetésével készült most egy újabb tanulmány a témáról: a kutatók különböző helyeken tárolt sminkecseteket vizsgáltak, volt, amit kozmetikai fiókban, sminktáskában, hálószobában, fürdőszobai tárolókban vagy éppen specifikus sminktároló eszközben tárol tulajdonosa. Megdöbbentő eredmény született, ugyanis a kéthetes vizsgálati időszak után kiderült, a sminkecseteken élősködő baktériumok száma majdnem azonos a WC-ülőkéken található szennyeződések mennyiségével.

Carley Musleh kozmetikai tudós és kutató elmondta,

a sminkecsetek baktériumok, gombák forrásai lehetnek, és a tisztítatlan eszközök az arcon számos problémát okozhatnak,

például aknét vagy egyéb bőrproblémát. Az arcról – a termékeket használva – elhalt bőr- és hámsejtek, illetve olaj kerül az ecsetekre. A piszkos felületű kefék, fertőzéseket okozhatnak, illetve felborítják a bőr egészséges egyensúlyát, éppen ezért a baktériumok kialakulásának és elszaporodásának elkerülése érdekében fontos, hogy a sminkecseteket rendszeresen tisztítsuk. A kozmetikai eszközöket gyártó cég megkérdezte saját vásárlóit, hogy milyen rendszeresen foglalkoznak sminkecseteik tisztántartásával. A válaszadók 40%-a kétheti gyakorisággal teszi meg ezt, 20%-a pedig 1-3 havonta tisztítja csak meg a keféket.  Egy korábbi, a témában készült kutatás, melynek eredményei a Journal of Applied Microbiology című folyóiratban jelentek meg, ugyanerre az eredményre jutott. Ebben a kutatásban a szakértők arra jutottak, hogy a tesztben résztvevő sminktermékek 70-90%-a gombával és baktériumokkal fertőzött volt, mindezt a rendszertelen tisztításnak köszönhetően.

Milyen gyakran tisztítsuk sminkecseteinket?

Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia azt javasolja, hogy a sminkeléshez használt keféket és ecseteket legalább hetente egyszer takarítsuk.

A legjobb azonban az, ha minden egyes használat után megtisztítjuk az ecseteket, még akkor is, ha ez azt is jelenti, hogy minden nap meg kell tennünk.

A sminkecsetek tisztítására többféle módszer is létezik.

A kutatók azt javasolják, hogy mivel az ecsetek tarolási módja is kiemelten fontos a levegőben lebegő baktériumok rátelepedésének elkerülése miatt, a zárt tartókban való tárolás a legjobb tárolási mód. A sminkecsetek sörtéit pedig erre a célra megfelelő szerrel sűrűn meg kell tisztítani, majd pedig tiszta, száraz törülközőre téve meg kell szárítani – ezeket drogériákban is megvásárolhatjuk, de természetesen a drágább kategóriás sminkmárkák is kínálnak tisztítószert ecseteikhez.

Ha nem áll rendelkezésünkre speciális tisztító, a hagyományos otthoni sampon is tökéletes erre a célra. Természetesen ugyanolyan alaposan ki kell mosni az ecsetből, mint hajunkból, de a tisztítási célra teljes mértékben alkalmas. Addig mossuk újra és újra, amíg már nem hagy nyomot az ecset egy fehér papírtörlőn.

Manapság lehet vásárolni szilikonos ecsettisztítókat is, ezekhez is hozzájuthatunk a legtöbb drogériában. Az apró barázdás szilikonkefe-tisztító párna könnyedén segítségünkre lehet, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket – mindezt úgy, hogy nem sérül a kefe szőre. A párnára öntve az ecsettisztítót, körkörös mozdulatokkal meg tudjuk rajta forgatni az ecseteket a kívánt hatás elérése érdekében. 

Kiemelt kép: Getty Images