Varázslatos táncjáték az éjszaka misztikus bolygójáról (x)

A Magyar Állami Népi Együttes Hajnali Hold című előadása, a női lélek titokzatos szemüvegén keresztül mesél szerelemről, vágyakozásról, születésről, elmúlásról, éppúgy a hétköznapokról, vagy az ünnepek szent, olykor világi rituáléiról.

A produkciót megújult formában állítja színpadra a társulat májusban, a Hagyományok Házában. Az előadás a Kárpát-medence néphagyományait – néptánc, népköltészet, népzene – feldolgozó, a női princípiumot a figyelem középpontjába állító, a „rítusokat felemlegető” táncszínház. A táncjátékban fellelhetjük a hagyományos táncok régen elhomályosult szimbólumrendszerét. Láthatjuk a rég elfeledett, egykori mögöttes értelmeket, a mélyebb jelentésrétegeket, melyek szerint:

A Hajnal a napkelte időszaka, mely a várakozással teli éjszaka sötétje után minden nap megjelenik. A hajnal – amely örökké fiatal és halhatatlan, a végtelen lehetőségek hordozója – a remény szimbólumaként vált kulturális emlékezetünk részévé.

A Hold pedig az éjszaka bolygója, a szépség, a fény jelképe, mely sajátos és különleges szerepet töltött be minden nép hitvilágában, így a magyarban is. Mágikus funkciója ciklikus váltakozásában rejlik, melynek révén kapcsolatba kerül a születéssel, a halállal, a párválasztással, a termékenységgel, a természet titkos erőivel.

Amíg a nap az erő, a teremtő férfi jelképe, a szellem megtestesítője, addig a hold mindig a befogadó, a szellemi helyett az anyagi világhoz kapcsolódó nőiség jelképe. A Hajnali Hold a folklór nyelvezetéből inspirálódva szól a meghatározó női princípiumokról, a női lélekről, az ösztönök szintjéről, erről a sokszor titkos és érzéki világról. Felmutassa kötődésünket a múlthoz, viszonyunkat a jelenhez.

A Hajnali Hold a várakozás pillanata. A várakozásé – mielőtt felkel a Nap…
2023. május 12-én és 18-án a Hagyományok Házában!

Galéria | 6 kép