A Pregnant Then Screwed brit jótékonysági szervezet által készített tanulmány szerint a megkérdezett nők fele tájékoztatta arról főnökét, hogy termékenységi kezelés alatt áll. Körülbelül egynegyedük állította, hogy nem kapott támogatást a munkáltatójától, és ugyanennyien számoltak be tisztességtelen bánásmódról is – beleértve a munkahelyi zaklatást és elbocsátást. A Nemzetközi Termékenység Tudatosság Hete alkalmából készített tanulmány célja, hogy feltárja a női munkavállalók egészségügyi problémák miatti munkahelyi diszkriminációját. A magzat elvesztését párkapcsolatban átélt nők közel egyharmada (29%) számolt be munkáltatójának a történtekről, és közülük minden ötödik nő (22%) méltánytalan bánásmódot tapasztalt a szívszorító felfedezést követően. Ezzel szemben partnereiknek csupán 6%-a számolt be ugyanerről.
Joeli Brearley, a Pregnant Then Screwed vezérigazgatója a következőket nyilatkozta: „Egyre több hívás érkezik a segélyvonalainkra, és többnyire olyan nőktől, akik reproduktív egészségügyi problémák miatt tapasztalnak munkahelyi diszkriminációt.
A termékenységi kezelés kiszámíthatatlansága, illetve a baba elvesztése gyötrelmes fájdalom, az érzelmi traumát pedig azzal súlyosbítják az ellenséges munkáltatók, hogy hátrányos megkülönböztetésben részesítik a gyermekvállalás előtt állókat.
A traumát elszenvedők ilyenkor hihetetlenül sebezhetőek – előítéletek helyett pedig a munkáltató támogatására lenne szükségük, akiknek nagyon is tisztában kell lenniük azzal, hogy az ilyen típusú viselkedés jogellenes, és bíróság elé kerülhetnek, ha nem vigyáznak” – szerepel a szervezet nyilatkozatában.
Megrázó történetek láttak napvilágot
Az egyik kutatásban résztvevő 37 éves brit nő a The Independent kérdésére elmesélte, milyen hatással voltak rá az átéltek: „Elvetéltem, ami nyilvánvalóan hatással volt a teljesítményemre, így megbeszéltem a főnökömmel, hogy kiveszek néhány nap szabadságot. Ugyan nem tervezett terhesség volt, de nagyon szerettük volna a babát. Amikor visszatértem,
a cég egyik női alkalmazottja félrehívott, és azt mondta, ez volt a legjobb dolog, ami történhetett velem, hiszen a baba csak tönkretette volna a karrieremet.
Nagyon ledöbbentem, pláne néhány héttel később, amikor gyenge teljesítményre hivatkozva elbocsátottak. Mindez annak ellenére történt, hogy világosan elmagyaráztam a helyzetemet. Zavart voltam, és segítséget kértem, de csak falakba ütköztem. Nagyon rossz időszak volt az életemben.”
„Amikor meddőségi kezelésen mentem keresztül, értesítettem a munkáltatóimat, ahol eléggé kirekesztve éreztem magam ezután. Amióta eljöttem, módosítottak a szerződéseiken, miszerint nem engedélyeznek szabadságot – sem fizetett, sem fizetés nélkülit – termékenységi kezelések ideje alatt. Többször is a fejemhez vágták, hogy önző voltam a kollégáimmal szemben, hiszen a csapat többi tagjára is nagy nyomást helyeztem azért, hogy gyerekem lehessen” – mesélte egy másik kutatásban résztvevő, neve elhallgatását kérő munkavállaló.
Április elején az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint világszerte minden hatodik ember küzd meddőséggel – és ha mindez nem volna elég,
a diszkriminatív viselkedés az édesanyák karrierlehetőséget is befolyásolja, nem beszélve a mentális egészségükre mért pusztító hatásokról.
Brearley szerint mind a munkáltatók, mind a munkavállalók érdeke, hogy ez a helyzet rendeződjön. „Ezért indítottunk egy új és teljesen ingyenes képzési programot a munkáltatók számára, hogy képesek legyenek kezelni és észrevenni az ilyen és ehhez hasonló helyzeteket. Bízunk benne, hogy programunkkal termékenységbarát munkahelyeket teremthetünk.”
Kiemelt kép: Getty Images