5 egyszerű dolog, amit nap mint nap megtehetsz a szellemi frissességedért

Az, hogy testünk karbantartásának legbiztosabb módja, ha jó táplálékokkal etetjük, alaposan átmozgatjuk és pihenni is hagyjuk, köztudott tény. Az viszont, hogy agyunk frissességét és fiatalságát is pont így őrizhetjük, már kevésbé ismert.

Hová is tettem a kocsikulcsot? Hiszen az előbb még itt volt a kezemben… Mi is a neve annak a nemrég beköltöző szomszédnak, tudod?!… Vajon kikapcsoltam a gázt? Ha te is egyre gyakrabban szegezel magadnak ilyen és ehhez hasonló kérdéseket, úgy vagy, mint én: úgy érzem, mintha egyre többször hagyna cserben az agyam. Nemcsak egyszerű feledékenységről van szó (az nem lenne akkora probléma, hiszen fontos tennivalóinkat, találkozóink időpontját, a neveket és a telefonszámokat ma már könnyedén rögzíthetjük akár telefonunkban is), hanem arról, hogy az egész gépezet valahogy lassabban mozog. Több idő megérteni az új ötleteket, sokkal nagyobb erőfeszítést igényel a koncentrált figyelem megtartása, és felmerül még egy sor más kellemetlenség is. Lehet tenni valamit, vagy

fogadjuk el, hogy az emberélet útjának felén már teljesen normális, ha rövidül az agy? 

Bár szellemi frissességünket számtalan olyan tényező is (életkorunk mellett nemünk vagy épp munkánk típusa is) befolyásolhatja, amire nincs, vagy alig van hatásunk, jó tudni, hogy valójában nagyon is sokat tehetünk annak megőrzéséért. Hiszen az agy éppúgy a megfelelő tápláléktól, az elegendő folyadéktól, és a célzott karbantartó gyakorlatoktól marad friss és rugalmas, mint a test többi része! 

Vigyázz a testedre!

A kutatások újra és újra kimutatják, hogy azok az emberek, akik egészséges életmódot folytatnak, rendszeresen sportolnak, és megfelelően táplálkoznak, kevésbé hajlamosak az öregségi folyamatokkal sokszor együtt járó kognitív hanyatlásra, és nem, vagy csak jóval lassabban épülnek le szellemileg, mint egészségtelen életmódot folytató társaik.

Kutatások ráadásul nemcsak azt igazolják, hogy a mozgás megvédheti az agyat az öregedéssel párhuzamosan bekövetkező zsugorodástól, de azt is, hogy

a testmozgás elősegítheti a neurogenezist, azaz az új agysejtek képződését is.

Igen, felnőtt, sőt idősebb korban is!.

2013-ban egy fontos longitudinális kutatás eredményeit tették közzé, a tanulmány közel 2300 férfi szokásait és egészségi állapotát vizsgálta harminc éven keresztül, az alanyok középkorúságától idős korukig. A kutatók megállapították, hogy azoknál a férfiaknál, akik bizonyos egészséges viselkedési formákat gyakoroltak, mintegy 60%-kal kisebb volt a valószínűsége annak, hogy öregedésük során kognitív károsodás és demencia lépjen fel. Ezek közé az egészséges viselkedésformák közé tartozott a dohányzás mellőzése, az egészséges testtömeg fenntartása, a rendszeres testmozgás, a sok zöldség és gyümölcs fogyasztása, valamint az alacsony vagy mérsékelt mennyiségű alkoholfogyasztás is. Ha tehát szellemi frissességedet óvnád, tested egészségét kell fejlesztened. Menj el sétálni, kezdj el több friss gyümölcsöt és zöldséget beépíteni az étrendedbe, és próbálj meg leszokni az olyan rossz szokásokról, mint a túlzott alkoholfogyasztás vagy a dohányzás. 

Meditálj! 

A meditáció pozitív hatásairól mi is több cikkünkben írtunk, elsősorban annak hangulatszabályozó hatásait kiemelve. Arról viszont talán kevesebb  szó esett, hogy ez a technika agyunk fiatalságára is kiemelkedően pozitív hatással van! Sőt, valójában kevés dolog annyira egészséges az agynak, mint a meditáció. A relaxációs állapot megteremtésével ugyanis csökkented a stresszt, ezzel pedig segíthetsz szervezetednek megküzdeni az apró gyulladásokkal, miközben és olyan lelkiállapotba kerülsz, ami a hétköznapi rohanásban, munkában megfáradt elmédet egy egészen más módon veszi igénybe. A Frontiers in Psychology című szaklapban megjelent tanulmány szerint a meditáció megakadályozhatja a szürkeállomány időskori leépülését, ezért kiemelkedő szerepe lehet szellemi frissességünk fenntartásában.

Emlékezz és rajzolj térképet

Bár úgy érezheted, hogy csukott szemmel is el tudsz igazodni a környék utcáin, próbáld meg kihívás elé állítani az agyadat azzal, hogy lerajzolod a városod vagy a környék térképét pusztán emlékezetből. Ne csalj! Próbáld meg feltüntetni a főbb utcákat, mellékutcákat és a helyi nevezetességeket is. Ha elkészültél, hasonlítsd össze a memóriatérképedet a terület valódi térképével. Hogy sikerült a rajz? Meglepődtél, hogy milyen dolgokat hagytál ki? Ha ezt a feladatot túl könnyűnek találtad, próbálj meg egy kevésbé ismert területet emlékezetből lerajzolni, például az egész ország, vagy épp Európa térképét, és próbálj meg rajta megyéket, nagyobb városokat, a kontinens térképén országokat is bejelölni. Bár a boltba vagy épp orvosi rendelőbe is robotpilóta üzemmódban megyünk, amikor kocsival intézkedünk, és ilyenkor minden egyszerűnek és szinte automatikusnak tűnik a volán mögül. Ha azonban arra szorítod magad, hogy emlékezz a környék alaprajzára, agyadnak számos területét aktiválhatod!

Elő a kevésbé ügyes kézzel!

A mindennapokban a domináns, ügyesebb kezünket számtalan alkalommal használjuk, sok alapvető dolog: fogmosás, fésülködés, evés mindenféle odafigyelés nélkül megy már ezzel a kézzel. Nevetségesen egyszerű feladatoknak tűnnek, de ha törted már el azt a kezedet, amit a mindennapokban rendszeresen használsz, biztosan tudod, milyen nehezek még a legalapvetőbb feladatok is a kevésbé ügyes kézzel. Mégis érdemes játszani kicsit: egy ismert neurobiológus, dr. Laerence Katz szerint az elme kiválóan erősíthető azzal, ha néha (és a balesetveszélyre kínosan ügyelve) azt a kezünket is használjuk, amiben annyira nem vagyunk magabiztosak. A kutató szerint ezzel meghosszabbíthatjuk agyunk élettartamát!

Próbálj meg kezet váltani, miközben vacsorázol, vagy amikor megpróbálsz valamit leírni. Nehéz lesz, de éppen ez a lényeg, aktivitásra bírni az agyat szokatlan feladatokkal. 

Szocializálódj

Ha tenni szeretnél a szellemi frissességedért, jól teszed, ha gyakrabban jársz társaságba, vagy igyekszel minél több emberrel kapcsolatot kialakítani, több tanulmány igazolja ugyanis, hogy a szociálisan aktív embereknél kisebb a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata is. A társas kapcsolatok pozitív hatása két tényezőre vezethető vissza: a kapcsolatteremtés egyrészt az agy több területét is igénybe veszi, másrészt sok társas tevékenységhez kapcsolódik valamilyen fizikai aktivitás, például sport is, ami megint csak jó hatással van az elmére. Több társasági pillanatra vágysz? Jelentkezz önkéntesnek, csatlakozz egy klubhoz, szervezz közösségi programokat a környéken lakókkal, vagy ami (legtöbbször) még egyszerűbb: tarts rendszeres kapcsolatot a családtagjaiddal.

Kiemelt kép: Getty Images