——–SZPONZORÁLT TARTALOM———
Kinek ne lenne manapság legalább egy olyan családtagja, akinek mindennapjait igencsak megnehezíti (esetenként meg is keseríti) az ízületi fájdalom – vagy esetleg mi magunk vagyunk azok, akik felszisszennek minden nagyobb mozdulatra, gyorsabb gyaloglás közepette, vagy éppen leüléskor, majd a felálláskor újra. Ezeket a tüneteket a legtöbb esetben az ízületek elhasználódása idézi elő.
Mi okozza az ízületi fájdalmat?
Testünkben a csontok találkozásánál található ízületek elsődleges feladata, hogy a csontvázunk stabilitását biztosítsák, és lehetővé tegyék a szabad mozgást számunkra. Az ízesülő csontok végződéseit porcok védik, a porcok között pedig az ízületi üregben ízületi folyadék található, ez a csodálatos rendszer pedig ideális esetben arról gondoskodik, hogy ne járjon őrjítő fájdalommal minden egyes mozdulat – mi több, hogy a mozgás egyáltalán megvalósulhasson, és testünk, mint „jól olajozott gépezet” működjön.
Sajnos azonban a sokat használt ízületek (akár az autó alkatrészei), amennyiben nem fordítunk kellő figyelmet rájuk, és nem óvjuk őket, amennyire csak lehet (az autó példájánál maradva: a kenőanyagok és a kopás rendszeres ellenőrzésével), az idő előrehaladtával igen gyors tempóban erodálódhatnak. A folyamatot ráadásul a kor mellett bizonyos egyéni életmódbeli tényezők is felgyorsíthatják, például ha ízületeink fokozott terhelésnek vannak kitéve – legyen szó sportról, nehéz fizikai munkáról, vagy túlsúlyról.
Mind emiatt manapság az ízületi fájdalmak az egyik leggyakoribb egészségi panaszok közé tartoznak világszerte. Úgy tudni, hogy
ma a Földön minden negyedik felnőttet valamilyen ízületi betegség kínoz (azaz körülbelül 15 millió embert), közülük pedig minden második személy számol be tartós fájdalomról.
A reumás megbetegedéseket tehát fontos komolyan venni, hiszen az életminőség hatalmas mértékű romlásával járhatnak együtt. Az ízületi bajoknak három fő kategóriáját különböztetjük meg: az arthralgiának nevezett egyszerű ízületi fájdalmat; a gyulladás okozta ízületi fájdalmat, melyet arthritisnek nevezünk; és a porckopás okozta ízületi fájdalmat, vagy arthrosist.
- Egyszerű ízületi fájdalom esetén a fájdalmon kívül más elváltozást nem észlel a beteg, ebbe a csoportba tartozik például, amikor valakinek a front (azaz az időjárás-változással kapcsolatos nyomáskülönbség) hatására kezdenek el sajogni a porcikái, esetleg beütötte, vagy hirtelen túlterhelte őket. Létezik azonban az arthralgiának olyan típusa is, amikor az ízületbe a test egy másik területéről sugárzik át a fájdalom: például ha a helytelen tartás vállfájdalmat vált ki.
- Amennyiben az ízületi fájdalmat valamilyen gyulladás okozza, akkor a kellemetlenségek nyugalmi állapotban, pihenés közben jelentkeznek intenzívebben, és mozgásra, a végtagok mozgatására csökkennek – gondoljunk például a köszvényesek életét megkeserítő tünetekre. Arthritis esetében az ízület meg is duzzad, majd elvörösödik és melegedni kezd. Ez a típusú reumás probléma ritkán alakul ki csupán egy-egy ízületben, ehelyett általában több ponton egyszerre jelentkeznek a gyulladásos tünetek.
- Arthrosis, azaz porckopás esetén pedig, ahogyan azt a megnevezés is mutatja, az ízületi porcok elkopása miatt jelentkezik fájdalom. Ilyenkor, az ízületi folyadék nem megfelelő mennyisége miatt előbb a porcok, súlyos esetben pedig akár a csontok is egymáshoz érhetnek, a súrlódás következtében roncsolódhatnak – óriási fájdalmat okozva ezáltal a betegnek. Fontos figyelembe venni, hogy porckopás esetén nemcsak az ízületi porc, hanem az egész ízület károsodásáról beszélünk, ugyanis a porcokon kívül az ízületi tok, a szalagok, az ízületi hártya, a csonthártya és az ízület környéke egyaránt károsodhat, ha nem kezdjük meg időben a probléma kezelését.
Mit tehetünk az ízületi fájdalom ellen?
Bár Magyarországon is minden ötödik embert gyötri valamilyen ízületi fájdalom, jó hír, hogy a minket gyötrő betegséggel nem feltétlenül muszáj együtt élnünk. Kellő odafigyeléssel és gondoskodással a porckopás késleltethető, kialakulásának kockázata csökkenthető, valamint a már kialakult tünetek is enyhíthetőek.
Persze fontos leszögezni, hogy az egészséges életmódot semmi sem helyettesítheti. Általános egészségünket azzal segíthetjük leginkább, hogy kiegyensúlyozott táplálkozás és testmozgás révén igyekszünk minél ellenállóbbá tenni szervezetünket a különböző bajokkal szemben, ezáltal hosszú távon megelőzve a komolyabb egészségi problémák kialakulását. A kor előrehaladtával azonban testünk óhatatlanul elhasználódik, ekkor pedig sokat tehetünk az esetleges tünetek enyhítéséért izmaink erősítésével, a helyes testtartásra való törekedéssel, ízületeink túlfeszítésének megakadályozásával és gyógytorna- vagy jógagyakorlatok rendszeres végrehajtásával. Amennyiben panaszaink súlyosbodnak, érdemes lehet azokat jegeléssel, vagy meleg borogatással és pihentetéssel kezelni otthon. Bár a tüneti kezelés és fájdalomcsillapítás mellett komolyabb tünetek esetén egyre többen vesznek igénybe helyi, injekciós kezelést és hialuronsav-pótlást is, a népszerűségi mutatókat tekintve ma is a porcépítő szerek alkalmazása számít az egyik legnépszerűbb megoldásnak.
A porcépítők az ízületek rugalmasságának fenntartását segítik. Bizonyos porcépítő készítményeket ráadásul (amelyek nem gyógyszeres kezelésnek, hanem étrend-kiegészítőnek minősülnek) akár vény nélkül is megvásárolhatunk a gyógyszertárakban. Ezek az általában tabletta, kapszula vagy por formájában kapható étrend-kiegészítők elsősorban a porc regenerálódását és anyagcseréjét segítik – feltéve, hogy az előírtaknak megfelelő módon adagoljuk őket.
Sokan abban a hibába esnek ugyanis, hogy a porcépítőt következetlenül, a tünetek jelentkezésekor, „ötletszerűen” szedik. Ilyen alkalmazás mellett azonban ezek a készítmények nem képesek kifejteni jótékony hatásukat, végeredményben pedig a beteg panaszai nem enyhülnek. Fontos, hogy a porcépítőt tudatosan, kúraszerűen alkalmazzuk, és válasszunk magas hatóanyag-tartalmú készítményt a patikában!
Kollagén, te csodás!
Fontos, hogy a porctápláló-készítmény kiválasztásakor külön odafigyeljünk arra, hogy az a leghatásosabb hatóanyagokat tartalmazza! Bár az utóbbi években eltérő véleményeket is olvashattunk a glükózamin és a kondroitin porcokra tett jótékony hatásáról, egy 2020-ban publikált átfogó áttekintés sokakban eloszlatta az aggályokat, ugyanis a kutatás eredményei szerint a glükózamin-szulfát, amellett, hogy pozitívan befolyásolja az ízületi struktúrát, fájdalomcsökkentő hatással is bír, valamint javítja az ízület mozgathatóságát is. A kondroitinnak és egyéb glükózaminoglikánoknak pedig általános, közös jellemzője, hogy kiváló vízmegkötő tulajdonsággal rendelkeznek, melynek köszönhetően magas víztartalmat, ezáltal rugalmasságot és teherbírást képesek biztosítani a porcszövet számára. A kondrotin pedig a porc alapállományán túl az ízületi folyadékban is megtalálható, javítja annak viszkozitását (azaz „csúszós” állagát), ezáltal az ízületek „kenését”.
Az utóbbi évek abszolút sztárja azonban a reumatológiában is a kollagén, ami nem csak a bőrnek ad köztudottan rugalmasságot, hanem az ízületek, a porcok és a csontok egészségének fenntartásához is hozzájárul, ezért egyre több porcerősítő tartalmazza ezt a természetes csodaszert. A kollagén egyébként nem új találmány, hanem egy olyan, a szervezetünkben természetes módon előforduló fehérje, amely struktúrát, tartást biztosít a kötőszövetek sejtközötti állományának, de szakítószilárdságának köszönhetően rugalmasságot is ad a bőrnek, az izmoknak, a csontoknak, az inaknak és az ízületi szalagoknak egyaránt. Tehát nem csupán bőrünk, de ízületeink és egyéb szöveteink rugalmasságához is nélkülözhetetlen a kollagén. Mivel azonban termelődése az életkorral folyamatosan csökken, és a káros életmódbeli és környezeti hatások miatt lebontása gyakran egyre csak fokozódik, fontos, hogy egy kicsit külsőleg is rásegítsünk szervezetünk kollagéntermelésére. Az egyik mód erre, ha igyekszünk kollagénben gazdagabb ételeket, például csontlevest, kocsonyát, körömpörköltet fogyasztani – de, lássuk be, a kollagén ilyen módon történő rendszeres pótlása kevéssé életszerű és nehezen kivitelezhető. Emiatt lehet érdemes inkább étrend-kiegészítők segítségével szervezetünket kollagénhez juttatni. Jelenleg a piacon rengetegféle kollagénes készítményt találhatunk – fontos azonban, hogy olyat vásároljunk, ami valóban beválik, és ami célzottan az ízületeink normál működését segíti. Ehhez érdemes olyan étrend-kiegészítők után kutatni, melyek bioaktív kollagén peptideket tartalmaznak, ezek segítségével ugyanis kisebb méretű, jól felszívódó formában juttathatjuk hozzá szervezetünket a szükséges kollagénhez.
Jó választás lehet például a cukormentes, természetes narancs-, citrom- és ananász aromával ízesített Cartinorm+BIOcollagen étrend-kiegészítő por a Goodwill Pharmától, amely 5000 mg bioaktív kollagén peptidet, 1500 mg glükózamint, 800 mg kondroitint és 250 mg C-vitamint is tartalmaz, vízben oldódó formulájának köszönhetően pedig nyelési nehézség esetén is könnyen alkalmazható.
Hogyan hat a kollagén?
Érdekes tény, hogy bár az ízületi porc egy szilárd szövet, annak mégis mintegy 65-80%-át víz teszi ki, további 10-20%-ban pedig proteoglikánokat, valamint 10-20%-ban kollagént tartalmaz. A táplálkozás során (ételek vagy táplálék-kiegészítők révén) a szervezetbe juttatott kisebb kollagén peptidek előbb a vékonybélből felszívódva a véráramba kerülnek, majd a vérereken keresztül szétoszlanak a testben, a szöveteinkbe jutva pedig a fibroblasztok (kollagéntermelő sejtek) receptoraihoz kötődnek és serkentik azok kollagén-, elasztin- és hialuronsav-termelését. Fontos megjegyezni, és már korábban is utaltunk rá, hogy
a porc egészségét támogató készítmények esetén általában 3 hónapos folyamatos szedés javasolt.
Ez amiatt van, hogy a készítmények hatóanyagainak hatása lassabban, egészen pontosan a kúra megkezdése után 2-6 héttel alakul ki – viszont így is nagyon megéri belevágni, hiszen a 3 hónapos kúrát követően még akár további 3 hónapon (azaz összesen fél éven) keresztül élvezhetjük az előnyeit.
A sikeres kúra érdekében a megfelelő tápanyagok biztosítása mellett elengedhetetlen a rendszeres testmozgás is, hiszen az ízületi porcoknak nincs saját vérellátásuk, hanem a számukra szükséges tápanyagokat az ízületi folyadékból diffúzió útján kapják. Az ízület mozgatása pedig egyfajta pumpafunkciót lát el, ami a diffúzió hatékonyságát, így a porcszövet tápanyagellátását javítja, fokozza.
Figyelem! Az ízületi fájdalom ritkán jelent vészhelyzetet, de amennyiben a fájdalom mellett láz, az ízület duzzanata, vörössége, melegsége és a terület érzékenysége is fennáll, forduljunk háziorvosunkhoz panaszainkkal! Azonnal kérjünk orvosi segítséget, amennyiben sérülés miatt lép fel erős ízületi fájdalom, valamint maga az ízület formátlannak tűnik, nem tudjuk megfelelően használni, és hirtelen megduzzad!
Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a változatos étrendet és az egészséges életmódot!
Kiemelt kép: Goodwill Pharma