A kérdés inkább az, mit nem, hiszen megszámlálhatatlan mennyiségű és típusú krém, szérum, olaj, életmódtipp, kozmetikai beavatkozás vagy műtét érhető el azok számára, akik szeretnék eltüntetni az idő nyomait. Az elmúlt években ismét az érdeklődés középpontjába került az arcizmok tornáztatása is, mint fiatalító eszköz, és újabban itthon is arcjógának nevezzük, bár valójában nem sok köze van a keleti filozófiával jócskán megalapszott mozgásformához. De hívjuk akárhogy, sokunkat érdekel, vajon hatásos-e napi néhány perc tükör előtti grimaszolás, és ha igen, hogyan érdemes hozzákezdeni.
Mi az arcjóga?
Az arcjóga egy olyan, nem sebészeti arcfiatalítási technika, amely különböző izomfeszítéseket és lazításokat, masszázst és akupresszúrát kombinál az öregedés jeleinek csökkentésére. Az arcjógát gyakorlók azt állítják, hogy ez a „mozgásforma” erősíti az arcizmokat és fokozza a vérkeringést, ezáltal pedig csökkenti a finom ráncokat, feszesebb állkapocsvonalat hoz létre, és kíméletes, hosszú távon olcsó alternatívát nyújt a plasztikai műtétekkel szemben. A módszer mögé sorakoztatott érvek meglehetősen meggyőzőek. Ha azt már elismertük, hogy testünk fiatalságának elsőszámú záloga a feszes izomzat, miért ne lehetne mindez igaz az arcunkra is? Az arcjóga ideális esetben a napi rutin része, az alapokat pedig különféle speciális tanfolyamokon lehet elsajátítani, hogy otthon aztán már csak szorgalmunkon múljon arcunk feszessége.
Tényleg működik az arcjóga?
Bár az arcjóga várható eredményei az azt gyakorló személytől (genetikai adottságainktól, bőrünk típusától, életmódszokásainktól) és a torna rendszerességétől függően változnak, több tanulmány is kimutatta, hogy néhány hét napi szintű gyakorlás után az arcjógázók vonásainak teltsége mérhetően javul tréning hatására. Az arcjóga sokat ismételt előnyei közé tartozik a:
- vérkeringés fokozása, mely serkenti ragyogó bőrt eredményezhet
- nyirokelvezetés javítása, mely segítheti a duzzanatok és püffedtség csökkentését
- mentális egészség javítása: egy 2018-as tanulmány szerint az arcjóga javította az (elsősorban idősebb) gyakorlók általános közérzetét
- öregedés jeleinek csökkentése a ráncok kisimításától a nyak bőrének feszesítésén át az arcszimmetria fokozásáig, és a szem alatti karikák eltüntetésééig
Az arcjóga lehetséges kockázatai
Bár az arcjóga alapvetően teljesen biztonságos, azoknak, akiknek érzékenyebb a bőrük, esetleg valamilyen sérülés van az arcukon, érdemes óvatosnak lenniük és figyelembe venni az az alábbi három szempontot:
- Arcunk megérintése olajat, szennyeződéseket és baktériumokat juttathat a bőrre, ami eltömíti a pórusokat és pattanásokat is okozhat. Arcjógázni ezért csak alapos kézmosás után álljunk csak neki, és különösen ügyeljünk a higiéniára, ha pattanásosodásra hajlamos bőrünk van.
- Az arcjóga súlyosbíthatja a tüneteket, ha arcsérülésed, például sebed, horzsolásod vagy törésed van. Hagyj ezért minden sérülést meggyógyulni, mielőtt az arcgyakorlatokat végeznéd.
- Ha bőrbetegséged (például ekcéma vagy pikkelysömör) van, az arc masszírozása, vagy akár csak annak megérintése is súlyosbíthatja az állapotot, ezért mindenképpen konzultálj bőrgyógyásszal, mielőtt nekivágsz!
Most pedig, hogy nagyjából képbe kerültünk, itt az ideje kipróbálni néhány klassz gyakorlatot!
Fontos! Ha komolyan fontolgatod az arcjógát, érdemes lesz felkeresned egy képzett oktatót, aki anatómiai ismeretekkel is ellát, és akinek a kezei alatt biztonságosan elsajátíthatod az alapokat, mert a hűbelebalázsmódjára, hozzáértés nélkül kezdett torna többet árt, mint használ! A most közölt, otthon is biztonságosan végezhető gyakorlatok inkább arra jók, hogy felmérd, neked való-e a tréning. Sokan vannak ugyanis, akik nagy elszántsággal és esetleg költséges tanfolyamokkal még azelőtt veselkednek neki, mielőtt kiderülne, nem képesek beilleszteni a gyakorlást a napi feladatok közé, esetleg unják azt, vagy nevetségesnek érzik, hogy a tükör előtt grimaszoljanak. Készen állsz?
Arcjóga-ízelítő otthonra
Mielőtt elkezdenéd az arcjógát, alaposan mosd meg a kezed és az arcod. Fontos tudnod, hogy a gyakorlatok során nem szabad fájdalmat vagy kellemetlenséget érezned, ezért ha ilyesmit érzel, hagyd abba gyakorlást! Érdemes lehet a kezedet olajjal vagy krémmel bekenni a még simább masszírozás érdekében: próbáld ki a következő gyakorlatokat a bőrápolási rutinod részeként.
Lifting
Nyisd a szád O alakra, húzd a felső ajkad a fogaidra, és mosolyogj, majd helyezd mutatóujjait a szemed alatti, dudorodó arcizmokra. Lazítsd most el az arcizmaidat, majd mosolyogj újra, és told az arcpárnáidat a szemed felé. Ismételd meg tízszer, a tizedik ismétlésnél pedig tartsd meg ezt a pózt húsz másodpercig; majd ismételd meg a sorozatot.
Formázás
Mosolyogj csukott szájjal, és a szád sarkát az ujjaiddal húzd ki, amíg enyhén feszülni nem kezd. Nyomd a mutatóujjaidat a szád sarkába, majd innen kiindulva csúsztasd el őket az arccsontodig, miközben nyomást fejtesz ki az izmokra. Tartsd az izmot húsz másodpercig, továbbra is mosolyogj a szád sarkával, majd ismételd meg háromszor a gyakorlatot.
Viszlát szarkaláb
Hátrahúzott és laza vállakkal döntsd az állad a mellkasodhoz, és a száddal formálj O betűt, majd ugyanebben a fejtartásban pillants felfelé, amíg meg nem érzed a szemed alatt a feszülést. Tartsd a pózt három másodpercig, majd engedd el. Ismételd tízszer, három sorozatban.
Toka ellen
A vállakat lazán tartva hajtsd hátra a fejed az állad a plafon felé fordítva, és váltogatva csücsöríts, illetve dugd ki a nyelved. Mindegyik pozíciót tartsd öt másodpercig, közben pedig ügyelj arra, hogy a nyakad feszes maradjon. Ismételd háromszor.
Homloksimítás
Helyezd mindkét kezed mutató- és középső ujját a homlokodra a hajvonaladnál, majd nyomd meg és csúsztatsd le az ujjaid a szemöldöködig, miközben a szemöldöködet felfelé emeled. Tartsd így tíz másodpercig, miközben mélyeket lélegzel. Ismételd meg háromszor a gyakorlatot, az utolsó alkalommal pedig húsz másodpercig tartsd bent a levegőt.
Feszesítés
Tenyereddel a szád és az orrod oldalra, összeszorított ajkakkal. Tartsd így tíz másodpercig, majd ismételd meg a másik oldal felé is. Ismételd meg az egészet háromszor-ötször.
Mosolyvonal simítása
Dugd ki a nyelvedet a szádon egyik oldalra, a mosolyvonaladhoz. Tegyél öt kis kört a nyelveddel először az óramutató járásával megegyező irányban, majd az óramutató járásával ellentétesen. Ismételd meg ezt a szád ellentétes oldalán lévő vonalon is.
Szeretnél még többet tenni arcod szépségéért? Olvasd el, hogy őrzi fiatalos báját például Shania Twain, vagy hogyan tud nyolcvan felett is elradadó maradni Sophia Loren!
Kiemelt kép: Getty Images