––– SZPONZORÁLT TARTALOM –––
Horvátország a napfény hazája, így egyértelmű, hogy először a strandolás jut róla eszünkbe. Azonban nem feledkezhetünk el a gazdag történelméről sem, amelyek emlékeit a csodálatos településein fedezhetjük fel, vagy a vadregényes tájakat, amiket bebarangolhatunk két csobbanás között a nyári szabadságunk alatt.
Azonban emellett a vitorlázást sem felejthetjük el, hiszen az Adria, a Földközi-tenger egyik legnyugodtabb és legtisztább vízű része tökéletes helyszínt nyújt vitorlázásra, a tengerpart szépségeinek motorcsónakos felfedezésére vagy egyszerűen csak rekreációs horgászatra. A 6278 km hosszú partszakasz mentén 1244 sziget, szigetecske, szikla és zátony található, több ezer, egész évben elérhető száraz és nedves dokkal és modern kikötőkkel, ahol bérelhető yachtok mellett lehetőség van professzionális vitorlás tanfolyamokon való részvételre is.
Vis szigete
Vis a horvát partvidék egyik gyönyörű szigete, ahová a világ minden tájáról érkeznek turisták. A sziget mintegy 16 km-re található a szárazföldtől, és érdekessége, hogy csak hajóval vagy komppal lehet elérni. De megéri, hiszen a sziget tele van történelemmel, természeti szépségekkel, finom ételekkel és barátságos emberekkel, ráadásul igazi búvárparadicsomnak számít. A sziget körülbelül 30 merülési helyet kínál, köztük barlangokat, repülőgép-roncsokat és korallszirteket.
A vitorlázók számára is sok lehetőség áll rendelkezésre a Vis-sziget körüli vizeken: a sziget körülbelül 20 kikötőt és kikötővárost kínál a vitorlázók számára, ahol biztonságosan kiköthetnek és számos szolgáltatás áll a rendelkezésükre, beleértve az üzemanyag-utánpótlást és a hajóellátást is. A sziget tele van gyönyörű strandokkal és kis öblökkel is, amelyek közül sok szintén csak hajóval érhető el, közúton nem. A legnépszerűbb strandok közé tartozik Stiniva, amelyet a horvát tengerpart egyik leggyönyörűbb strandjának tartanak, és Srebrena, amely kristálytiszta vízzel és homokos parttal büszkélkedhet.
A sziget fővárosa, Vis, egy igazi mediterrán hangulatot árasztó kisváros, amelynek kikötője tele van hajókkal és vitorlásokkal. A városban számos étterem, kávézó és üzlet található, és az esti órákban az utcák élettel teli hangulatot árasztanak. A sziget számos kulturális látnivalót is kínál, például a Visi színházat, amely a legrégebbi működő színház az egész országban, valamint a Fort George-t, amely egy régi erődítmény, ahol koncerteket és egyéb kulturális eseményeket rendeznek.
Palagruža szigetcsoport
A Palagruža szigetcsoport a horvát adriai tengeren, a középső dalmáciai szigetek között található. A szigetcsoport két szigetből áll, a nagyobb Palagruža-szigetből és a kisebb Galijula-szigetből.
Az 1400 méter hosszú, 300 méter széles és 90 méter magas Palagruža-sziget a horvát tengerpart egyik legelzártabb és legnehezebben elérhető szigete, mivel az Adriai-tenger közepén található, Splittől 124 km-re délre, az olaszországi Pescara várostól pedig 168 km-re északra helyezkedik el, és csak hajóval vagy komppal lehet eljutni ide. Ennek köszönhetően a sziget vadregényes és érintetlen maradt, és ideális hely a csendre és nyugalomra vágyók számára. A sziget magas sziklái és meredek partjai lélegzetelállító látványt nyújtanak, és számos kilátópontot kínálnak, ahonnan a látogatók gyönyörködhetnek a kék tengerben. Két strandja van: az egyik, a sziget északi részén fekvő Stara Vlaka-öböl, a másik pedig a Veli Žal, vagyis a Déli arany part. A szigetrezervátum számos mediterrán növény- és különleges, helyi állatfajban gazdag. A sziget lakatlan, leszámítva a világítótoronyban élő őrt. A szigetet körülvevő tengerrész az Adria leggazdagabb halászterülete, az egyéni búvárkodás azonban a Palagruža szigetvilágában tilos.
Nevezetessége a világítótorony, amelyet még 1875-ben, az Osztrák–Magyar Monarchia idején építettek Palagružáról és Bračról származó mészkőből, és a sziget közepén helyezkedik el 90 méter tengerszint feletti magasságon, és az adriai világítótornyok közül ez a legmagasabb. A torony belsejében négyszemélyes apartman és kisebb régészeti gyűjtemény is található. A még ma is működő világítószerkezetét 1873-ban készítette el Henry Epoulite párizsi mester.
Kék Barlang és a Medvebarlang
Kék Barlang (Modra Špilja) egy természeti csoda a horvát adriai tengeren, Biševo szigetén található. Teljes hossza 24 méter, és a hullámoknak a meredek partra gyakorolt hosszú ideig tartó erőhatása alakította ki. Két csarnokból áll, melyek részben a víz alatt vannak, ezért csak csónakkal lehet megközelíteni, szárazföldről nem. A barlang a világításnak köszönhetően kék színűnek tűnik, amely a tengerfenékről visszaverődő fény hatására jön létre. A barlangot először 1884-ben fedezte fel egy helyi halász, és azóta a látogatók egyik legkedveltebb helyszíne lett Horvátországban. A barlang bejárata csak hajóval érhető el, és belépni csak megfelelő időjárási körülmények között lehet. A barlang belsejének legszebb színei dél körül mutatkoznak meg leginkább, de figyelembe kell venni, hogy ekkor elég sokan akarják élvezni ezt a hipnotizáló kékséget.
A Kék Barlang csodálatos látványt nyújt, amikor a napfény besüt a barlang bejáratán, és a tengerkék színű víz tündöklő kristályokkal teli falai ragyognak. Az élményt tovább fokozza, hogy a tengerfenék szintén kék színűnek tűnik, így valódi mesevilágba csöppen az ide érkező. Szervezett látogatása csak a szomszédos, Mezoporat nevű öbölből induló, kijelölt és arra felhatalmazott csónakokkal lehetséges; a hajósok pedig az öbölben köthetik ki a hajójukat, de van lehetőség a horgonyzásra is. A látogatók hajóval behajóznak a barlangba, majd a kapitány megvilágítja a víz alatti részeket, hogy megcsodálhassuk a kék fény játékát a tengerben. A látogatók általában csak rövid ideig tartózkodhatnak a barlangban, de ez az idő is elegendő ahhoz, hogy gyönyörködhessünk a természet egyik lenyűgöző alkotását.
Ha már itt járunk, érdemes a másik látnivalót is meglátogatni. A sziget déli részén helyezkedik el a Medvidini Špilja, azaz Medvebarlang, amely sokkal meghittebb hangulatú társánál, s ez lehet az oka annak, hogy a múltban a tengeri medvék ezt választották rejtekhelyül maguknak. A Kék Barlanggal ellentétben ez inkább sötét és kavicsos, – valószínűleg ezért is vonzotta korábbi névadó lakóit, a tengeri medvéket – ezért a felfedezéséhez érdemes zseblámpát vinnünk magunkkal.
Kaprije sziget
Kaprije egy kis sziget Horvátországban, a középső dalmáciai szigetek közé tartozik, Šibeniki szigetvilág középső részén, Šibeniktől 15 km-re délnyugatra található. Nevét az itt termő mediterrán kapriról kapta, amelynek rügyei fűszerként szolgálnak. A 7 km hosszú, és a legszélesebb részén is csupán 2,7 km-es sziget az Adriai-tengeren fekszik, a Kornati Nemzeti Park közelében, és egy rejtett gyöngyszemnek számít, amelyet sokan még nem fedeztek fel, ezért ideális választás a nyugalomra vágyók számára, akik szeretik a természetet és a mediterrán életstílust. Csak hajóval vagy komppal elérhető, és bár utóbbi közlekedése rendszeres, a szigetre nem engednek fel autókat a fejletlen infrastruktúra – csak kisebb és keskeny utak találhatóak itt – miatt a szigetre.
Kaprije szigetén az idő látszólag megállt, és a természet és a nyugalom uralkodik. A sziget hagyományos mediterrán környezetet kínál, ahol az emberek még mindig halásznak, termesztik a szőlőt és az olajfát, és az életmódjukat az egyszerűség és a természetközelség határozza meg. A sziget fővárosa Kaprije falu, ahol a legtöbb lakos él. A faluban megtalálható egy kikötő, ahol a vitorlások és a hajók le tudnak horgonyozni, és ahol számos vendéglátóhely és kávézó várja a turistákat. A faluban emellett található egy kis élelmiszerbolt, egy posta, és egy templom is. A sziget legnagyobb látványossága azonban a szinte érintetlen természet. A sziget partjainál kristálytiszta vízben fürödhetünk, és a szárazföldön csodálatos túrákat tehetünk, hogy felfedezzük a sziget vadregényes természeti szépségeit.
Kiemelt kép: Vis sziget – Petar Veić