Ha ilyentájt az ember az internetre is feltéved, még inkább érzi a nyomást: edzőtermek és alakformáló szalonok hirdetései váltják egymást fogyókúrás étrendeket kínáló cégek reklámjaival, utóbbiak pedig mindig valamilyen megszorítással hozakodnak elő.
Ne együnk ezt vagy azt, de legalábbis ne együnk annyit belőle. Ne együnk a napnak bizonyos szakaszában, esetleg bizonyos ételeket egymással ne jusson eszünkbe kombinálni. Tény persze, hogy a súlyvesztős matek viszonylag egyszerű: kevesebb kalória menjen be, mint amennyit elégetünk, de van más útja is annak, hogy ha lassan is, de elkezdjenek rólunk olvadni a kilók. Ebben a cikkben olyan élelmiszereket (fűszereket, tápanyagokat) gyűjtöttünk össze, amikből nemhogy kevesebbet, de épp többet kellene az étrendünkbe iktatni, ha fogyni szeretnénk. Ez is diétás módszer, de mennyivel jobb, hogy végre nem elvesznek az embertől!
A most következő ételek anyagcserefokozó, kiválasztást és emésztést serkentő hatásuknál fogva jó szolgálatot tehetnek mindazoknak, akik szeretnének kicsit egészségesebbek lenni, de az önsanyargatás nem a kenyerük.
Gyömbér
Számos kutatás igazolja, hogy a gyömbér elősegíti az emésztést és fokozza az anyagcserét is, miközben növeli a teltségérzetet, elűzi az éhséget és segít egészségesen tartani az emésztőrendszert azáltal, hogy gyulladáscsökkentő hatással bír. Nem rossz, ugye? Ráadásul megfelelő adagolás mellett isteni finom ízt is kölcsönöz egy sor ételnek. Beveheted persze kapszulában vagy por formában is, mi viszont inkább a ma már itthon is minden sarkon kapható friss verzióra szavazunk. Reszeld le, öntsd fel forró vízzel és idd meg teának, készíts belőle narancslével és mézzel turbózott shotot, add smoothie-hoz vagy dobd fel vele pirított tésztás ételeidet. Soha rosszabb diétás módszert!
Fahéj
Tudtad, hogy a fahéj második legnépszerűbb fűszer az Egyesült Államokban a fekete bors után? Itthon is nagyon szeretjük persze, én például azért, mert sok cukrot meg lehet vele spórolni. Ha ugyanis fahéj is van benne, kevésbé kell megcukrozni a kávét és a tejbegrízt, aminek így még ráadásul komplexebb íze is lesz, mintha csak cukor lenne benne. A fahéj kapcsán azonban van ennél sokkal jobb hír is! Ez a fűszer fokozza az anyagcserét, serkenti az emésztést, és segít szabályozni a vércukorszintet is. Ha a gyömbérrel könnyű dolgod volt, a fahéjjal nevetségesen egyszerű lesz: add hozzá mindenhez, amihez csak el tudod képzelni. Mehet kásákba, joghurtokba, gyümölcssalátára, de görög módra például húsételekbe is.
Kurkuma
Ez a szuper fűszer évszázadok óta arról híres, hogy mély ízt és gazdag színt kölcsönöz a különféle curry-jellegű ételeknek, emellett pedig egy sor gyulladáscsökkentő hatású aktív összetevője is van.
Kutatások kapcsolatba hozták már a fogyással, valamint a cukoranyagcsere szabályozásával is,
a legfrissebb vizsgálatok pedig még ennél is kecsegtetőbbek: elképzelhető, hogy a kurkuma megelőzheti a demenciát és lassíthatja a kognitív hanyatlást is. A kurkumát ma már szintén elérheted kapszula, tabletta vagy por, esetleg tea formájában, mi viszont azt javasoljuk, főzz vele bátran. Már egy egészen kevés is ragyogó színt ad szószoknak, rizsételeknek, de még a vasárnapi húslevesnek is, így érdemes vele kísérletezni, mert elvileg már kis mennyiségben is áldásos hatást fejt ki.
Cayenne-bors
A cayenne-borsban is megtalálható kapszaicin segít növelni a szervezet zsír- és kalóriaégető képességét azáltal, hogy megemeli a testhőmérsékletet, ezáltal pedig segít felgyorsítani az anyagcserét. Nem is gondolnánk, de a hirtelen megemelkedett testhő akár 15-20 százalékkal is növeli a szervezet energiaigényét, és minél csípősebb a bors vagy épp a paprika (mert hasonlóan jó hatással van a csili is), annál intenzívebben pörög fel az anyagcsere. A kapszaicin emellett arról is ismert, hogy elnyomja az étvágyat, és segít csökkenteni a zsíros, sós ételek utáni sóvárgást (viszlát fél zacskó csipsz egy ültő helyben), emellett hatóanyagai endorfint szabadítanak fel, ezáltal jobb kedvre derítenek és segíthetnek elkerülni például a stresszevést. Fűszerezz vele bátran: ne csak sós ételeket, de akár még csokoládét is, vagy tedd főszereplővé egy jó minőségű olasz tésztán kevés olaj és fokhagyma társaságában.
Fehérje
Sportolók körében régóta alapvető a magasabb fehérjefogyasztás, napjainkban pedig már egyre többen ismerik fel a kevésbé aktív emberek közül is, hogy több protein=több izom és kevesebb zsír. A fehérjék (legyenek állati vagy növényi eredetűek) nélkülözhetetlenek az izomépítéshez, és megvan még az a fontos fogyókúrás előnyük is, hogy lassabban emésztjük meg őket, ezért tovább biztosítanak teltségérzetet, mint például a szénhidrátok. Ráadásul, ha magasabb fehérjebevitellel és sporttal egyszer csak izmosabb leszel, tested még több kalóriát fog elégetni! Fehérjét a legkönnyebben reggeli rántottáddal, szárnyashússal, sovány tejtermékekkel, na meg tofuval és hüvelyesekkel, gombával, mogyoróvajjal tudsz bevinni. Keresd a neked leginkább tetsző forrást!
Olívaolaj
Sokáig féltünk a zsíroktól, pláne fogyókúrázóként óvakodtunk tőlük, pedig az egészséges zsírokra, olajokra nagy szüksége van a szervezetnek. Mértékletes fogyasztásuk ráadásul még fogyókúrás szempontból is kapóra jöhet, mert 1-2 löttyintés tartalmassá tesz egy egyébként soványka salátát, ami után így később éhezünk meg. Az olíavolaj emellett erősen gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, fogyasztása pedig jót tesz a mikrobiomnak is. Inkább ne hevítsd, hanem fogyaszd hidegen salátára locsolva, vagy épp kovászos kenyérrel például vaj vagy zsír helyett, de akár süteménybe is kerülhet, vagy balzsamecettel keverve világbajnok salátaöntetté válhat.
Teljes kiőrlésű gabonafélék
A finomított gabonákkal ellentétben a teljes kiőrlésű gabonák rengeteg rostot tartalmaznak, emiatt serkentik az emésztést és gyulladáscsökkentő hatásúak is. Magas rosttartalmuk segít csökkenteni az étkezések közötti sóvárgást, így tovább érezheted magad jóllakottnak, ha ilyesmit eszel. A teljes kiőrlésű gabonák emellett jobban megőrzik a magok vitamin- és ásványi agyag tartalmát, így fogyókúra ide vagy oda, jó hatással vannak az egész szervezetre. Válaszd a tészták, a rizs és a gabonafélék teljes kiőrlésű változatát,
próbáld ki a quinoát, egyél gerslit, fogyassz reggelire izgalmas kásákat is.
Kutatások szerint a magas rosttartalmú étkezés hosszú távon csökkenti a napi kalóriabevitelt, mert nagyobb teltséget okoz.
Víz!
A végére hagytuk a legjobbat. Tudtad, hogy pusztán azzal, hogy napi 2,5 -3 literre emeled a vízfogyasztásod, máris óriási lépést tettél egy egészségesebb és karcsúbb alak felé? A folyadék segíti a méregtelenítést, tudományosan bizonyított, hogy serkenti az anyagcserét, ráadásul el is telít: sokszor van úgy, hogy a szomjúságot tévesen éhségnek véljük. Kezdd a napot egy nagy pohár vízzel és nap közben is legyen a kezed ügyébe készített kulacs, hogy nehogy épp a legegyszerűbb fogyókúrás trükköt hagyd ki!
Néhány fűszer, vagy teljes kiőrlésű pékárú persze még nem csodaszer. Ha egészségesen szeretnénk élni, a rendszeres testmozgásra, a kiegyensúlyozott és változatos étkezésre és a pihenésre is időt kell szánni. Ha pedig egész életmódodat szeretnéd átalakítani, érdemes ehhez hasonló célokkal rendelkező társakat is keresni, például a Nők Lapja Életmódváltó program segítségével.
Kimelet kép: Getty Images