Állítólag elkerüli a baj a három bölcs majom követőit, akik nem látnak, nem hallanak, nem beszélnek. Mennyei kívülállás? Ez sokunknak nem megy, látni, hallani, beszélni akarunk, közben szomorkodunk, ironizálunk, kudarcot vallunk, dühöngünk, próbálunk segíteni. Érdemes? Meghallják, akiknek szól?

Tetszett, amit írtál, de ha betoppan a tavasz, „nézelődj szépeket” is, mert ránk fér – jut eszembe egy egri tanárnő kedves e-mailje, amikor vásárlás közben felfigyelek két rosszkedvű hölgyre. Egész napi munka után fáradt középkorúak? Vagy nyugdíjasok? Ki tudja ezt megítélni? Mindenesetre a beszélgetésük kizárólag betegségekre összpontosul. Akaratlanul is hallom, hogy ízületi bántalmakról, fájó hátról, derékról, térdről folyik a szó, miközben egy másik „hallgatójuk” a tettek mezejére lép. „Hölgyeim, táncoljanak, az minden betegségre gyógyír!” – mondja mosolyogva egy őszes „legény”. „Önnek remekül állna a csacsacsa” – közli a szőkés hajú, formás alacsonyabbal. „Ön zseniálisan tangózna” – mondja a magasabb barnának, majd átadja a névjegyét, és tisztelettel elköszön. Várnak otthon, nem tölthetek több időt bámészkodással, de később megpillantom a hölgyeket a parkolóban, épp mellettem áll a kocsijuk. Ragyognak, szeretni valóan vihorásznak, és arról értekeznek, hogy a férjeiket is el kell cipelniük a táncórára. Pakolok, nem látszik, hogy őket figyelem, de amikor a szőke kíváncsian fordul a barátnőjéhez – „Szerinted melyikünk tetszett neki?” –, bizony felnevetek. Pedig nem érdekel, ki tetszett jobban az ősz daliának, de az nagyon, hogy hová tűnt a hölgyek fájó háta, dereka és térde. Elsodorta a tánc, vagy felkapta és messzire vitte a bolondos tavaszi szél?

 

Nézd, táncolok! – kiabálja határtalan boldogsággal Panna a játszótér közepén, miközben úgy riszál és dobálja kicsi lábait az apja telefonjából áradó zenére, hogy eszembe jutnak a néhány hónapja látott dél-amerikai gyerekek, akiknek egy-két faág ritmusos összeütögetése is elég ahhoz, hogy táncra perdüljenek. Csakhogy Pannának kevés, hogy a szomszéd padon ülő nagymamák megtapsolják, ő tágítani szeretné az örömtáncolók körét. „Apuska, tartsd magad egyenesen, rázd a csípőd!” – kiabálja jókedvűen az apjának, akin látszik, hogy egész napi munka van mögötte, ráadásul soha nem lehetett a parkett ördöge. „Ötös” – jelenti ki Panna a papa gyöngécske riszálását látva, majd szeretettel közli, hogy a spárgát majd otthon fogják gyakorolni. „Miiit?” – horkan fel az apa, mire a kislánya a füves területre rohan, és a következő percben tökéletes spárgával lepi meg a padon ülő nagymamákat, akik azonnal tapsolnak, majd egyikük odaszól a lelkes gyereknek: „Édeském, én és a barátnőim hamarabb spárgázunk, mint apukád, mert a férfiakhoz nem illik ez a gyakorlat”, mire Panna elgondolkodik, aztán diadallal vágja ki: „Ő nem »a férfiak«, ő az én apuskám, aki mindent tud!” – kiáltja, mire a papa arca felragyog, és a nagymamák ismét tapsolni kezdenek. Lám, mit tud a tánc! Ritkán látni ekkora rokonszenvet és összhangot a generációk között.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .