csukott ajtó

Életmentő lehet: ezért kell mindig becsukni a hálószobaajtót, mielőtt lefekszel

Az, hogy este bezárjuk lakásunk ajtaját, a legtöbbünk számára alapvető rutin, hiszen így védekezünk az ellen, hogy az éj leple alatt illetéktelenek jöjjenek be az otthonunkba. De mi a helyzet a hálószobánk ajtajával?

Fürdés, arctisztítás, fogmosás, pizsama; majd egy jó könyv, vagy (amit inkább ne tegyünk) telefonunk társaságában irány az ágy! A legtöbbünknek így néz ki egy átlagos esti rutin. Biztonságtechnikai szakértők szerint viszont a legtöbben megfeledkezünk egy fontos lépésről, amit meg kellene tennünk, mielőtt álomra hajtjuk a fejünket. Az UL elnevezésű amerikai, katasztrófaelhárítással és megelőzéssel foglalkozó szervezet korábban végzett felméréséből kiderült, hogy az emberek közel 60%-a nyitott hálószobaajtóval alszik, ők pedig azt mondják, ez komoly veszélyeket rejt magában. Messze nemcsak azért, mert éjjel esetleg alkalmatlan időpontban sétál be az egyik gyerek a hálószobába, mi pedig még csak észre sem vesszük.

A szakértők szerint ez a teljesen ártatlan szokásunk élet-halálkérdés lehet egy esetleges lakástűzben, amikor is egy zárt (nem kulcsra zárt, hanem becsukott) ajtó

lassíthatja a lángok terjedését, csökkentheti a mérgező füst szétterjedését, segíthet fenntartani a légzéshez szükséges oxigénszintet és csökkentheti a hőmérsékletet is. 

Az elmúlt évtizedekben alaposan átalakultak lakberendezési és építkezési szokásaink, amivel párhuzamosan jelentősen lerövidült az idő, ami alatt egy lakástűz esetén kijutunk otthonainkból. Bútoraink kisebbek, ráadásul anyaguk miatt is könnyebben mozgathatók, a lakások alaprajza pedig megint csak segít abban, hogy ha észleljük a bajt, a lehető leghamarabb elhagyjuk a lakást. Arról viszont, hogy egy esetleges tűz lassabban terjedjen szét a lakásban, mi magunk gondoskodhatunk egy egyszerű lépéssel: azzal, ha becsukjuk az ajtót.

Abban, hogy sokan ma nem így járunk el, nem a nemtörődömség a ludas. Sőt. A legtöbb ember, aki nyitott ajtóval alszik és azért tesz így, mert tévesen azt hiszi, hogy így a biztonságosabb, pedig ez szöges ellentéte annak, amit a tűzoltók javasolnak. Egy amerikai tűzmegelőzéssel foglalkozó szervezet korábban kampányt is indított „Zárd be, mielőtt elalszol” címmel annak érdekében, hogy a zárt ajtó tűzvédelmileg előnyös hatásairól minél többen tájékozódhassanak, és a magyar Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának honlapján is határozottan ott az ajánlás: zárt ajtók mellett biztonságosabb az alvás. Ha mindez még nem győz meg, akkor most figyelj. Az amerikai kampányhoz készített egyik látványos videóban a szervezet nemcsak önkénteseket kérdezett meg arról, zárják-e az ajtóikat, illetve a zárt vagy nyitott ajtókat gondolják biztonságosnak, de be is mutatják, hogyan terjed a tűz a lakásban az egyik és a másik esetben. Az egymás melletti videofelvételekből világosan kiderül, hogy egy ajtó mekkora hatást gyakorolhat. Érdemes megnézni. 

A Katasztrófavédelem szakemberei év elején ismertették a 2022-es hazai tűzesetekkel kapcsolatos adatokat, amiből kiderült, hogy 2022-ben összesen 7414 lakástűz keletkezett Magyarországon, ami 228-cal több, mint 2021-ben, ez pedig 3 százalékos emelkedést jelent. Az év folyamán 102 ezer négyzetméternyi épített terület égett le, és 92 ember vesztette életét lakástűzben. A leggyakrabban nyílt láng használata, elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, főzés, vagy dohányzás vezetett tűzhöz.

Arról, hogy milyen óriási tragédiát jelent egy lakástűz még akkor is, ha személyi sérülés nem történik, mi is több alkalommal írtunk. A témában figyelmedbe ajánljuk például V. Kulcsár Ildikó kolléganőnk riportját, melyből kiderül, hogy tűz emberi mulasztás nélkül is könnyen keletkezhet.

Mégis, annak érdekében, hogy lakásunkban ne keletkezzen tűz, vagy hogy egy esetleges ilyen esetet a lehető legkevesebb kárral vészeljük át, mi magunk tehetünk a legtöbbet. Azt javasoljuk, kezd el szokásoddá tenni, hogy éjszakára nemcsak a saját hálószobád ajtaját, hanem a gyerekek szobáját is bezárod. (Még egyszer kiemeljük, hogy itt nem kulcsra zárásról, csak az ajtók becsukásáról van szó!). Itt az ideje annak is, hogy teszteld a füst- és szén-monoxid-érzékelőket, ellenőrizd otthonodat tűzveszélyességi szempontból, és készíts vagy készíttettess menekülési tervet tűz esetére.

Ezek az apró óvintézkedések ugyanis mindent megváltoztathatnak.

Kiemelt kép: Getty Images